שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  א'-ב' ברפואה משלימה: הומוטוקסיקולוגיה

  מהו הטיפול ההומוטוקסיקולוגי, כיצד הוא מתבצע ואיך זה בדיוק עוזר לנו להיות בריאים יותר בצורה טבעית

  המונח הומוטוקסיקולוגיה בנוי מצירוף של הומו= אדם וטוקסיקולוגיה= רעילות. זוהי שיטת טיפול העוסקת בקשר בין האדם ורעלנים שונים הפוגעים בבריאותו.
  שיטה זו פותחה לפני כ-70 שנה על ידי ד"ר רייקביק בגרמניה. הוא ניסה לבצע סינתזה בין המדע הקונבנציונלי לבין ההומאופתיה והתוצאה שנתקבלה היתה שיטת טיפול חדשה אותה כינה הומוטוקסיקולוגיה. ד"ר רייקביק המשיך לפתח ולשכלל את השיטה עד תחילת שנות השמונים.
  על פי גישה זו האורגניזם האנושי חשוף משך כל שנות קיומו למגוון רחב של רעלנים (טוקסינים) אתם הוא מתמודד בדרך כלל בהצלחה רבה ומפריש אותם מהגוף מבלי שנחוש בכך כלל. נטרול זה מתבצע בעזרת מנגנונים שונים בגוף ונעשה בעיקר ברמת איברי ההפרשה כמו כבד, כליות, עור, מערכת הנשימה וכו'.

  מהם אותם רעלנים?

  טוקסינים יכולים להיות ממקור פנימי (אנדוטוקסינים) הנוצרים כתוצאה ממטבוליזם לא תקין או ממקור חיצוני כגון חיידקים, וירוסים, פרזיטים, חומרים כימים, צבעי מאכל, חומרים משמרים, דשנים כימיים, תרופות, טראומות מסוגים שונים, ואפילו חשיפה לתכני תרבות מסוימים כמו סרטים ומשחקי מחשב אלימים.
  במצבים קיצוניים כמות הרעלנים הללו גדולה יותר מיכולת האורגניזם להתמודד אתם בצורה השגרתית ואז הגוף משתמש באמצעים יותר חריפים כדי לנטרל את האיום. אמצעים אלו הם בעצם מצב של מחלה בו האורגניזם מתרכז כל כולו בתהליך הנטרול ודורש מאתנו לא להפריע לו לבצע את תפקידו.
  לכן ההומוטוקסיקולוגיה רואה במחלה תהליך חיובי אשר עלינו לעזור לו להתבצע בצורה הטובה ביותר והקלה ביותר מבחינתנו. זהו תהליך אשר אם נדכא אותו ולא נטפל בו כיאות אנו עלולים להפוך תהליך קצר של מחלה אקוטית לתהליך כרוני ממושך.
  הגישה הטיפולית ההמוטוקסיקולוגית תבצע שני דברים: הפסקת החשיפה וההכנסה של אותם טוקסינים לגוף ע"י שינוי בהרגלי החיים כמו שינוי בתזונה, פעילות גופנית, הימנעות מחשיפה למצבים קיצוניים ועוד, ועזרה לאורגניזם בסילוק הטוקסינים הקיימים ע"י עידוד הפעולה של מערכות ההפרשה בגוף בעזרת תרופות הומאופתיות שונות. המכונות תרופות מנקזות.
  ההומוטוקסיקולוגיה כמו שיטות טיפול רבות אחרות משתמשת בעיקרון הניקוי או ניקוז. עיקרון זה מתבסס על העובדה שאיברים שונים משמשים כמטהרי דם מרעלים הנספגים מן החוץ או מיוצרים ע"י הגוף.
  בדרך-כלל במצבי מחלה שונים (בעיקר במצבים כרוניים) יש צורך לעודד ולשפר את הפעילות של איברים אלו, שיפור פעולתם מאפשר לגוף להיפטר מהר יותר מפסולת שהצטברה בו וע"י כך להחלים מהר יותר מהמחלה.
  לדוגמא: שילוב הומאופתי של הצמחים SOLIDAGO, BERBERIS ואחרים פועל כנקז מצוין לכליות ויכול לשפר משמעותית מצבים של דלקות חוזרות בדרכי השתן, נטייה לאבנים בכליות וכו'. לעומת זאת שילוב בהכנה הומאופתית של צמחים כגון: כף הזאב שן הארי, דנדליון ואחרים מבצע דטוקסיפיקציה טובה של הכבד ויכול לשפר מצבים של עייפות, חוסר ריכוז, רמת כולסטרול גבוהה בדם, טחורים, אין-אונות, בעיות פוריות, בעיות במערכת העיכול, כאבי ראש סחרחורות ועוד.
  אחד הפיתוחים המעניינים של השיטה הוא השימוש באנזימים שונים הקיימים באופן טבעי בגופנו. הרעיון מאחורי פיתוח זה מתבסס על העובדה כי רמת השימוש בחמצן ברקמות המעורבות בתהליכי מחלה ניוונית יורדת באופן משמעותי ככל שמצב המחלה חמור יותר עקב פעילות חלשה של האנזימים המעורבים בתהליך.
  מתן האנזימים בהכנה הומאופתית גורמת לעידוד פעילותם וכתוצאה מכך לשיפור רמת החימצון וסילוק הרעלים מהרקמה החולה.
  קיימות מספר תרופות הומוטוקסיקולוגיות המשלבות צמחי מרפא, ויטמינים ואנזימים בהכנות הומאופתיות המאפשרות לנו לטפל במגוון מצבים כמו נטיה למחלות זיהומיות חוזרות, עייפות, מחלות מפרקים, אלרגיות ועוד.

  כיצד מתבצע הטיפול ההומוטוקסיקולוגי

  ראשית, המטפל מבצע תשאול מעמיק לגבי הבעיות מהן סובל המטופל, התזונה שלו, הרגלים שונים ועוד. לאחר קבלת כל החומר הרפואי הרלוונטי כמו בדיקות דם, שתן וכו' לפי הצורך מותאם הטיפול באופן אישי לפונה.
  לדוגמא: ילד עם נטייה לדלקות אוזניים חוזרות יקבל דיאטה מתאימה, תרופות הומוטוקסיקולוגיות "מנקות" ותרופה המחזקת את העמידות שלו בפני מחלות. הטיפול יכול להמשך בין חודש לשלושה. במקרים כרוניים הטיפול יהיה ארוך יותר.

  לסיכום

  הטיפול ההומוטוקסיקולוגי משפר או מרפא מגוון רחב של מצבים החל בדלקות פרקים וכלה באלרגיות. ניתן לתת את הטיפול גם במצבים מיוחדים כמו הריון והנקה עקב הבטיחות הגבוהה של התרכובות ההומוטוקסיקולוגיות.
  ניתן להקל גם במצבים קיצוניים כמו טיפולי כימותרפיה או טיפולים תרופתיים מורכבים.

  כותב מאמר זה הוא הומוטוקסיקולוג ורופא ראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לפורטל הבריאות MIOK - לחצו כאן
  כאב ראש. טיפול הומוטוקסיקולוגי יכול לעזור
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים