שתף קטע נבחר

צה"ל נתן פטור משירות לסרבן מצפון

"ועדת מצפון" שחררה את יוני יחזקאל משירות צבאי, לאחר שריצה חמישה חודשי מאסר בבית כלא צבאי. יחזקאל ל-ynet: "סוף-סוף נתנו לי להציג את טיעוניי"

יוני יחזקאל, בן ה-20, אחד מכ-15 צעירים שסירבו להתגייס לשרות סדיר בצה"ל, שוחרר משרות צבאי על ידי "ועדת מצפון" צבאית. השחרור המיוחל הגיע לאחר שיחזקאל ריצה חמישה חודשי מאסר בבתי כלא צבאיים שונים. סרבן גיוס נוסף, טל מנור שמו, שוחרר אף הוא ביחד עם יחזקאל. מנור סירב לשרת, אך עדיין לא הספיק להישפט.
"זוהי בעצם הפעם הראשונה בה מישהו נתן לי לדבר ולהציג את הטיעונים שלי. הפעם הראשונה שמישהו הקשיב לי", אמר יחזקאל היום (ב') ל-ynet. "סיפרתי לוועדה על אורח החיים שלי, ועל מה שאני מאמין בו. סיפרתי להם שאני לא מוכן לפגוע בבני אדם בצורה כלשהי, ושאני רואה מלחמה, כל מלחמה, כולל זו הנוכחית, כאינטרס של פוליטיקאים."
יחזקאל העריך כי מה שהכריע לטובת שיחרורו מהשרות בצה"ל, הוא נחישותו ומוכנותו לרצות עונשי מאסר ארוכים. "ישבתי חמישה חודשים בכלא, היה ברור לחברי הוועדה שלא אתגייס", אמר.
עוד הוסיף יחזקאל והסביר כי "בחודש האחרון הצבא מנסה להראות שהוועדה מתפקדת ואף משחררת אנשים מן הצבא. אני משער שזאת על מנת להראות שהטיפול המשפטי הקשה שעורכים ליוני בן ארצי ולחברים אחרים הוא מוצדק".
בוועדה למתן פטור משרות מטעמי מצפון מכהנים שישה חברים, חלקם אנשי צבא וחלקם אזרחים. יחזקאל אמר כי מלבד יו"ר הוועדה, ראש מנהל הגיוס, איש מאנשי הוועדה לא הסכים להזדהות בפניו. בימים הקרובים ישוחרר יחזקאל מצה"ל.
טרם נתקבלה תגובת דובר צה"ל לידיעה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מסרבים לשרת (תמונת ארכיון)
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים