שתף קטע נבחר

חיות מחמד: הקץ לקרציות

הפרעושים והקרציות שתוקפים את חיות המחמד בעונת הקיץ גורמים למטרד שהטיפול בו עולה לא מעט כסף; איך להילחם במזיקים, מהם החידושים בתחום ומה ממליצים הוטרינרים; לעבור את הקיץ בשלום

כל מי שמחזיק כלב או חתול מכיר את הבעיה, שפורצת במלוא עוזה בעיקר בקיץ: מכה של פרעושים, ולעתים גם קרציות תוקפת את בעל החיים ואת הבית כולו. לעתים היא מלווה בגירודים מעצבנים של הכלב ושל בני הבית הרגישים, ריצות לווטרינר ואפילו למחשבת כפירה כמו אולי נוותר על הכלב וניפטר מהצרה הזו. אבל כדי להיפטר מהטפילים לא צריך להיפטר מהכלב או מהחתול. יש דרכים להילחם בהם, אם כי הן עולות כסף, ולא מעט.
באחרונה התוודעו בעלי כלבים וחתולים לשיטת טיפול חדשה בפרעושים וקרציות, ששינתה לחלוטין את התחום. מדובר באמפולות מיוחדות, המכילות טיפות לטיפטוף על בעל החיים. הן הוכיחו עצמן גם ככלי נשק יעיל נגד הטפילים הללו וידידותיים לשימוש גם לבעל החיים וגם לבעליו.

הפגע: מוצצים את הדם

הטפילים המרגיזים האלה האלה נוהגים להטיל את ביציהם באיזור המחייה של בעלי החיים, וכך מגיעים אלינו הביתה. מומלץ להרוג אותם כשהם קטנים, שכן הם עלולים להעביר מחלות. בעלי החיים יכולים לחטוף מהם קדחת או תולעים, אבל הנפוצות ביותר הן אנמיה ומחלות עור, אלרגיות, התקרחויות, גירודים ופצעים, מסביר ד"ר ראובן קמינסקי ממרפאת בילינסון לחיות.
הקרציות מסוכנות אף יותר. הן עלולות לגרום לתגובות אלרגיות, אבל הסכנה הגדולה שלהן היא קדחת הקרציות (או קדחת הכתמים), שעלולה לפגוע במחזור הדם ולגרום למחלות קשות לבעל החיים ואף במקרים מסויימים לבני האדם. בגלל חוסר הוודאות אם הקרציות הן נשאיות המחלה כדאי למנוע מראש את הגעתן הביתה או את קירבתן לבעלי החיים ולבני האדם, מסביר ד"ר קמינסקי. ומוסיף שבכל מקרה הטיפול חייב להיות משולב: נגד פרעושים ונגד קרציות כאחד.

הנשק: לטפטף ולרסס

המוצר החדשני ביותר הוא, כאמור, הטיפות. לצידו משמשים גם הקולרים לצוואר והתרסיסים. הסידור האולטימטיבי הוא כזה: טיפות או תרסיסים נגד פרעושים, קולר נגד קרציות. יש מוצרים המיועדים לפרעושים וקרציות כאחד, אבל רובם נועדו לאלה או לאלה. בשוק אפשר למצוא גם אבקות, אבל הדיווחים מהשטח אומרים שרוב האבקות ואף חלק מהתרסיסים והקולרים כבר אינן יעילים, שכן הפרעושים פיתחו עמידות לחומרים רבים והם חיים יחד איתם בשלום.
למרות מחירן הגבוה יחסית, הוכיחו הטיפות את עצמן כדרך היעילה ביותר להילחם בפרעושים. מטפטפים את האמפולה על העורף, החומר נספג ונשאר ברקמה התת-עורית למשך כ-3 חודשים, אומר ד"ר קמינסקי. במקרים שהנגיעות גדולה צריך לחזור על הפעולה כבר אחרי חודש, ובממוצע, אומרים הווטרינרים, צריך לקחת בחשבון כ-6 שבועות עד הטיפטוף הבא. מכיוון שכל חבילה מכילה 4-3 אמפולות, היא יכולה להספיק כמעט לכל הקיץ.
הקולר מיועד להילחם בקרציות, ולכן רצוי לשלב אותו לצד הטיפות נגד הפרעושים. בקולר עצמו נמצא חומר פעיל, שאמור לחסל את כל הקרציות שנמצאות על הגוף. למרות שהוא נמצא רק באזור הצוואר נוהגים הכלב או החתול לשכב מקופלים, וכך כמעט כל אזור בגופם מגיע לקולר. עם זאת, המומחים מזהירים מקולרים בלתי יעילים שמסתובבים בשוק, חלקם מכילים זרחן אורגני ועלולים אף לגרום להרעלות.
האמצעי השלישי, שנמצא אף הוא בדרגת יעילות גבוהה, הוא התרסיס. זהו האמצעי הכי פחות יקר אך גם הכי פחות נוח. החתולים בדרך כלל שונאים אותו וגם הכלב שלכם עלול להתחבא מתחת למיטה כשהוא מבחין במיכל שבידיכם. לטיפות ולקולרים, לעומת זאת, לא נרשמה התנגדות מיוחדת.
לא כולם יכולים להרשות לעצמם את מחיר הטיפות, וגם לא תמיד זה משתלם. ד"ר עופר צדוק מהמרכז הווטרינרי רעננה אומר שמשפחות המחזיקות יותר מבעל חיים כדאי להיעזר בתרסיסים. כך גם לגבי גורים: מכיוון שכל חבילת טיפות מיועדת למשקל מסויים, כלבים שנמצאים בתהליך גדילה ומשקלם משתנה כל הזמן יכולים להסתפק בתרסיס עד שיגיעו למשקלם הקבוע, אומר ד"ר צדוק.
המלצה נוספת: לטפל בסביבתם של בעלי החיים, לצורך זה מתאימים התרסיסים או הדברה מקצועית שכדאי לשקול, אחת לשנה. אגב, בשוק אפשר למצוא גם אמצעי טיפול טבעיים ואפילו הומאופטים, לאלה שמסרבים להכניס הביתה כימיקלים.

וגם: חפיפה ותספורת

על אריזות התכשירים נגד טפילים אפשר למצוא הנחיות מדוייקות לשימוש וכן מתי לרחוץ את הכלב. אלה חומרים יקרים מדי כדי לאבד את האפקטיביות שלהם עם מים, אומר ד"ר צדוק, ומודה שלכל וטרינר השקפה משלו לגבי תכיפות הרחצה והחפיפה של הכלב.
הבעיה היא שעל המדפים יש מגוון של מוצרי שמפו, שכלל אינם אפקטיביים, למרות שכתוב עליהם שהם מיועדים לחסל פרעושים וקרציות. ההמלצה היא להשתמש אך ורק בשמפו שמיועד לכלבים, ולא כזה שמיועד לבני אדם או לתינוקות, וגם כך לא לרחוץ את הכלב לעתים תכופות מדי אלא רק אחת למספר שבועות.
ומה בעניין החתולים? מנהלת העמותה למען החתול, ריבי מאיר, אומרת שיש להיזהר מאוד שלא להשתמש על חתולים בחומרים שמיועדים לכלבים. חלק מהן עלולים אפילו לגרום להרעלה, אומרת מאיר, וכן כדאי להתייעץ עם מומחי חתולים גם בנושא ההדברה וגם לגבי רחיצת גורי חתולים, שלצערנו כבר בלידתם הם נגועים בפרעושים.
אשר לתספורת - את רובי סוגי הכלבים מומלץ לספר לקראת הקיץ, ולא מעט חתולים זקוקים לתגלחת. פעולה חשובה נוספת היא הסירוק. ממש כמו מסרקים נגד כינים לילדים יש מסרקים נגד פרעושים, וחשוב מאוד להשתמש בהם, אומרת ריבי מאיר.
מחירי השמפו לכלבים נעים סביב 50-30 שקל, והוא מספיק לתקופה ממושכת. יחד עם זאת אפשר לשלב את הרחצה אצל הספר או הספרית. אלה יגבו עבור תספורת כ-150-100 שקל, חלקם אף יבואו לקחת את החמוד מהבית ויחזירו אותו רחוץ, מסופר ומסורק. קחו בחשבון: ייקח לכלב כמה ימים עד שיתאושש מהטראומה ויתחיל ליהנות מהתספורת הקיצית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לטפל בסביבת בעל החיים
לטפטף ולרסס
מומלצים