שתף קטע נבחר

שרים, כך נקיים מצוות בחלל

פרסום ראשון: מדוע החליט שר התיירות בני אלון לשגר לחבריו השרים חוברת העוסקת בקיום המצוות של הדת היהודית - בחלל? ומדוע סבור השר פריצקי משינוי כי זהו הפתרון האידיאלי לנושא מפת הדרכים? סיפור שלא מהעולם

כמה משרי הממשלה שיפשפו בימים האחרונים את עיניהם בחוסר אמונה, לאחר שעל שולחנם נחתה חוברת העוסקת ב"קיום מצוות התורה בחלל".עיון קצר העלה כי לא מדובר בבדיחה, אלא בחוברת ששלח שר התיירות, בני אלון, באמצעות יועצו, לשרים החברים בוועדה לטקסים וסמלים, כך נודע ל-ynet.
בחוברת מוסבר בין היתר כי ניתן לקיים את מצוות פדיון הבן בחלל, כי אין לאשה שום אפשרות לטבול בחלל ולהיטהר, ומי שדואג לגבי ברית מילה - ניתן לעשות זאת רק בטווח השעות הנחשבות כ"שעות יום".
במכתב שצורף לחוברת מסביר יועצו של השר אלון כי החוברת נשלחה לשרים, בעקבות סיפורו של אל"מ אילן רמון ז"ל, אשר "נשזר במחוייבותו היהודית ובהתעניינותו בשאלת שמירת השבת בחלל, כפי שמעידים המסמכים בפתח החוברת". עוד נכתב בדברי ההסבר כי החוברת, ששמה "אם אסק שמים" וחוברה על ידי הרב לוי יצחק הלפרין, "איננה בגדר פלפול או אנקדוטה, כפי שעשוי לחשוב המתבונן במבט ראשון, אלא מחקר הלכתי רציני הבודק את שאלת קיום המצוות בחלל".
הרב הלפרין, מחבר החוברת ומנהל המכון המדעי-טכנולוגי להלכה, אמר ל-ynet: "החוברת נועדה להראות שיש ליהדות תשובה לכל התפתחות טכנולוגית". לדבריו, הוא חפץ להציג את החוברת לכל חברי הממשלה - אולם הדבר לא התאפשר.
על פי הכתוב בחוברת, גם בחלל חייב יהודי לשמור על המצוות: "בכל מצוות התורה - הן מצוות עשה והן מצוות לא תעשה, שאינן תלויות לא במקום ולא בזמן, חייב כל אדם מישראל בכל מקום שהוא נמצא בו, הן אם הוא על פני כדור הארץ והן אם הוא בחלל". עם זאת, מודגש כי "מצוות המוגבלות רק למקום מסויים כגון מצוות התלויות בארץ, או מצוות הנהוגות רק בירושלים או בבית המקדש, אינן נוהגות כלל בחלל".
באשר לבעיית הזמנים הנוצרת בחלל מוסבר כי "בחלל אין את סדרי הזמנים והמועדים הנהוגים על פני כדור הארץ ולכן אינם נוהגים שם את כל המצוות, הדינים והחיובים התלויים בזמנים יום ולילה, שבוע, חודש ושנה. אך כדי שלא תשתכח תורת המצוות הללו, יש להמשיך מרגע שיגור המעבורת - לחשב את חשבון השעות לפי שעון המקום שמשם שוגרה ולקבוע את הימים והלילות ואת מניין ימי השבוע והחודש לפי חשבון של 24 שעות ביממה, כאשר 12 מתוכן הן יום ו- 12 הן לילה".

איך מקיימים יחסים בחלל?

בחוברת מונה הרב הלפרין את המצוות העיקריות ומנתח כיצד ניתן לקיימן בחלל. לגבי יחסי מין, למשל, צפויה אכזבה: באשר למנהגי ההתיחדות בחלל מוסבר בחוברת כי "היות שאין שום אפשרות לטבול בחלל ולהיטהר, אישה ששוהה בחלל וצריכה להיטהר לבעלה תיאלץ לטבול רק בשובה לארץ".
ועוד: "ניתן לנהוג שבעת ימי אבלות או שבעת ימי המשתה בחלל, לפי חשבון אשר שבעה ימים בני 24 שעות. כיוצא בזה בנוגע למועד עריכת ברית מילה שהדעת נוטה כי יש למנות תחילה שבעה ימים בני 24 שעות מעת לידת התינוק ולאחר מכן למול אותו בזמן האור, שמתוך השעות הנחשבות שם כשעות יום... את מצוות פדיון הבן ניתן לקיים בחלל, כעבור 30 יום, בני 24 שעות, מיום לידת התינוק".
מצוות הציצית, מצוין בחוברת, איננה תלויה בזמני היום והלילה והיא נוהגת גם בחלל בכל עת ששורר שם אור יום, "בשל כך יש להקפיד תמיד לברך על מצוות הציצית ועיטוף בטלית אך ורק כאשר המעבורת חולפת באזורים ששורר בהם אור יום - אך אין צורך להקפיד לעשות זאת דווקא באותן 12 שעות שנחשבות שם ליום".
ברכת קידוש לבנה היא מעט מורכבת יותר ואותה ניתן לברך "בשעה שהמעבורת חולפת באזורים ששוררת בהם חשכת לילה לאחר שחלפו 708 שעות ועוד כ- 44 דקות מעת מולד הלבנה הקודם".

בדרך למאחזים בנוגה?

אגב, לא כל השרים התרשמו לטובה מהחוברת: שר התשתיות, יוסף פריצקי משינוי, אמר ל-ynet לאחר שעיין בה: "כנראה ששר התיירות נואש מהבאת תיירים מכדור הארץ ולכן הוא החליט לייבא תיירים מן החלל. הואיל והוא מעדיף שיבואו תיירים אורתודוכסים, זו כנראה הסיבה שהוא תומך בספר הזוי כזה".
פריצקי הוסיף ועקץ: "ייתכן, עם זאת, כי במיזם זה טמון הפתרון לכל צרותינו: אלון ואנשיו יוכלו מעתה להתנחל בקרני מאדים, נוער הגבעות יקים את מאחזיו בנוגה - ויבוא למפת הדרכים גואל".
בתגובה לדבריו של פריצקי אמר השר בני אלון: "כנראה שמילים שקשורות למסורת וליהדות יוצרות לשר פריצקי בעיות נפשיות ומקפיצות לו כמה פיוזים. להבא אקפיד שלא להעביר לו חומרים שמוזכרות בהם מילים כמו יהדות ומסורת או מילים אחרות שפוגעות ברגשותיו. זהו ספר מאד מעניין שמציג התייחסות תאורטית למצבים אנושיים מעניינים. עובדה שאילן רמון עצמו שאל רב כיצד שומרים שבת כאשר עוזבים את האטמוספירה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(אילוסטרציה)
החוברת שחולקה לשרים
השר אלון. מאחזים בנוגה?
צילום: אלכס קולומויסקי
השר פריצקי. פתרון לכל צרותינו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים