שתף קטע נבחר

מחקר: רומניה היא שיזמה את שואת היהודים במדינה

מחקר של המרכז לחקר התפוצות באוניברסיטת תל אביב מגלה: "מכל בנות בריתה של גרמניה הנאצית, 'תרמה' רומניה יותר מכולן לחיסולו של העם היהודי"

מחקר חדש שפורסם אתמול (יום א') חושף לראשונה כיצד הממשלה הרומנית תכננה את השמדתם של למעלה מ-400,000 יהודים במלחמת העולם השנייה.
על רקע הוויכוח הבינלאומי המחודש בעניין חלקה של רומניה בשואת יהדות אירופה, פרסם כעת המרכז לחקר התפוצות באוניברסיטת תל אביב מחקר על השואה ברומניה במהלך שנותיה הראשונות של מלחמת העולם.
ד"ר ז'אן אנצ'ל שערך את המחקר אמר ל-ynet כי החידוש במחקר הנוכחי הוא המידע החדש על היקף ההרג, מידע שמבוסס על מסמכים מקוריים, בשפה הרומנית, שנמצאו בארכיונים ברחבי ברית המועצות לשעבר. "אחרי הכיבוש של הסובייטים, הם לקחו איתם גם את הארכיונים של הרומנים ופיזרו אותם ברחבי ברית המועצות, את המסמכים האלה אני ראיתי והם עדות הכי מהימנה שיש. יש שם מסמכים, כתובים רומנית, שיצאו מהממשלה בבוקרשט, ומופנים לצבא הרומני, כפקודות להוציא יהודים להורג".
לדבריו, "מדובר ביותר מ-1,100 מסמכים, שמעידים שההרג, הרעיון והביצוע היו של הרומנים ולא של הגרמנים. ידוע שלפני הכיבוש הסובייטי הרומנים ניסו לזייף מסמכים שיטילו את האשמה על הגרמנים, אבל הם לא הצליחו בכך. המחקר חשוב בימים אלה במיוחד בגלל כל מיני נסיונות של גורמים שונים להכחיש את השואה ברומניה. מול המסמכים המקוריים, אין כל אפשרות להכחיש".

"נקטנו אמצעים לשרוף את גוויות היהודים"

אנצ'ל מציג מסמכים מקוריים ומפורטים המעידים על גרושם של היהודים מרומניה והסביבה, על תנאי ריכוזם במחנות שהקים משטרו של אנטונסקו בטרנסניסטריה (לאורכו של הגבול הרומני-אוקראיני), ועל השמדתם.
ב-14.2.42, למשל (תעודה מס' 458), ציין בכתב ידו המזכיר הכללי של הממשל הרומני בטרנסניסטריה על גבי מסמך בלתי ידוע עד כה: "נקטנו אמצעים לשרוף את גוויות היהודים"; ואגב הערה סתמית זו, גוויותיהם של 70,000 יהודים נשרפו – כפליים לפחות מאשר בבאבי יאר.
אנצ'ל כותב שהממשלה הרומנית תכננה את השמדתם של למעלה מ-400,000 יהודים (ביניהם כרבע מליון מאזרחיה וכ-180,000 אוקראינים), הן בטרנסניסטריה, והן ברומניה עצמה.
בפרק על "הצלב והיהודים" הוא מגלה כיצד הכנסיה והמדינה הרומנית, בשם הנצרות וערכי הלאומיות, שיתפו פעולה בדה-הומניזציה של היהודים בעיני הציבור, ובכך הכשירו את הקרקע לחיסולם. מסקנתו של אנצ'ל חד משמעית: "מכל בנות בריתה של גרמניה הנאצית, 'תרמה' רומניה יותר מכולן לחיסולו של העם היהודי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הרעיון והביצוע היו של הרומנים"
מומלצים