שתף קטע נבחר

עונשה של אתי אלון: 17 שנות מאסר בפועל

אלון, שהורשעה בגניבת 250 מיליון שקלים מהבנק למסחר, תשלם גם קנס של חמישה מיליון שקלים. השופטת: היא העדיפה את אחיה על פני בעלה וילדיה. השופטת גם מתחה ביקורת על הנהלת הבנק למסחר. פרקליטיה של אלון: נערער על חומרת העונש

אתי אלון, שהורשעה בגניבת יותר מ-250 מיליון שקל מהבנק למסחר, נידונה היום (ג') ל-17 שנות מאסר בפועל ולשלוש שנים על תנאי. בית המשפט המחוזי בת"א גזר עליה לשלם קנס של חמישה מיליון שקלים.
אביה של אלון, אביגדור מקסימוב, שהורשע במעורבות בפרשה, נידון לשש שנות מאסר בפועל ולשלוש שנים על תנאי. הוטל עליו לשלם קנס בסך מיליון שקלים.

"לא ריחמה על לקוחותיה ועל ילדיהם"

בגזר הדין כתבה השופטת כי אלון בחרה בזמן אמת באחיה ובפשע, והעדיפה אותם על פני ילדיה. היא התייחסה לבקשתם של אלון ואביה שבית המשפט ירחם על ילדיה של אלון, וכתבה כי בית המשפט אמנם מצטער על הילדים הקטנים, אולם אלון ואביה "לא ריחמו בזמן אמת על ילדיהם אלו". לדבריה, אלון גם "לא ריחמה על לקוחותיה, על ילדיהם, בני זוגם, כלל משפחתם, ופגיעתה הנוראה בהם ובבנק". השופטת הוסיפה כי "הייתה לה בחירה, והיא בחרה ברע".
עוד כתבה השופטת כי אלון עבדה "בחציפות בוטחת אל מול תאגיד, והלבישה מעשיה בראי שקר של מסמכים כוזבים... היא ביצעה פעולותיה בתחכום ובשיטתיות, תחכום על גבי תחכום, וסרחה כל פעם מחדש". השופטת הדגישה כי אלון עברה את העבירות מתוך מודעות מוחלטת במשך חמש שנים, יום אחר יום, ושבוע אחר שבוע.

אלון התמוטטה למשמע גזר הדין

אתי אלון פרצה בבכי למשמע גזר הדין, התמוטטה והוצאה מהאולם. עורך-דינה, יהושע רזניק, אמר כי מדובר בעונש "אכזרי": "הבאנו לבית המשפט שיקולים לקולא", אמר רזניק, "בית המשפט לקח אותם בחשבון, אבל במאזן הכולל נתן ביטוי בולט של האינטרס לציבור, ולא לשיקוליה של אלון. היו הרבה שיקולים לטובתה שהיו צריכים להביא לעונש קל יותר, ולכן אנחנו נערער לבית המשפט העליון, שם, אני בטוח, יפחת עונשה".
התובע, עידו דרויאן, אמר בתגובה: "זה גזר דין חמור, שמבטא את חומרת המעשים. מעשם כאלה טרם נעשו במדינת ישראל, ואני מקווה שהעונש ירתיע אנשים בעתיד מביצוע עבירות דומות".

"היכן היו שלטונות הבנק?"

בגזר הדין מותחת השופטת ביקורת קשה על הנהלת הבנק ואומרת: "היכן היו שלטונות הבנק? היכן היה הפיקוח הפנימי בבנק? כיצד התאפשרו פעולותיה של הנאשמת? ההלוואות הפיקטיביות? הרישומים הכוזבים? הצ'קים הבנקאיים המזוייפים, אשר קלונם ניכר על פניהם. כיצד טחו עיניהם מראות? כיצד לא בדקו חמש שנים פנימה בבנק? כיצד לא נקטו באמצעי זהירות? כיצד קרס לו בנק למסחר, ופעולותיה של נאשמת פנימה, ואין פוצה פה ומצפצף כל העת כדי ביזיון וקצף".

"תרנגולת המטילה ביצי זהב"

אלון ואביה הורשעו בעבירות רבות של קשירת קשר לביצוע פשע, גניבה, ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. אלון הורשעה גם בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים, ואחסון מידע כוזב. השופטת, עדנה קפלן-הגלר, הגדירה את אלון בהרשעתה כ"תרנגולת פלאית-פלילית, רבת-תושיה, המטילה ביצי זהב".
אלון ואביה הורשעו גם בהלבנת הון, אך הרשעתם בוטלה לאחר שהתגלתה טעות של הפרקליטות, ובעבירה של הלבנת הון יכולים לשפוט רק שלושה שופטים.
בשלב הטיעונים לעונש, שהתקיים לפני כחודש, ביקשה התביעה לגזור על אלון עונש של למעלה מ-20 שנות מאסר, ועשר שנות מאסר על אביה, וביקשה מבית המשפט כי הפרשה תהיה סימן לענישת כל פקיד בנק שמועל באמון שנותנים בו לקוחותיו.
התובע, עידו דרויאן, הדגיש את חשיבות העונש המרתיע. עורכי דינה של אלון, יהושע רזניק ויעקב שקלאר, ביקשו להטיל על אלון עונש של עד שבע שנות מאסר, כאשר הם טוענים להגנתה כי הסגירה את עצמה ועשתה ככל יכולתה לאחר מכן כדי למזער את הנזק שנגרם ללקוחות.
בטיעונים לעונש אמרה אלון כי העובדה שלא תוכל לגדל את ילדיה מהווה גזר דין מוות בשבילה. "נכון שאני עשיתי להם את זה, והיום אני יודעת שאני יכולתי לעצור את זה, אבל אז לא ידעתי", אמרה אלון, וביקשה סליחה מכל מי שפגעה בו. אביה ביקש מבית המשפט לרחם על שני נכדיו, שגדלים כבר למעלה משנה ללא אמם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתי אלון בזרועות בעלה. פרצה בבכי והתמוטטה
צילום: ישראל סאן
צילום: ידיעות אחרונות
הבנק למסחר. היכן היה הפיקוח הפנימי?
צילום: ידיעות אחרונות
צילום: ג'רמי פלדמן
האב, אביגדור מקסימוב. שש שנים
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים