שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הלך לעולמו יורם אוברקוביץ', יו"ר ועד עובדי חברת החשמל
  אוברקוביץ' (65) לקה ככל הנראה בליבו בביתו בפתח תקווה. נחשב לאחד מראשי הוועדים החזקים במשק וכיו"ר הפועל לאחד האנשים החזקים בספורט בישראל

  יורם אוברקוביץ', יו"ר המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל, נפטר ביום ו' מדום לב בביתו בפתח תקווה והוא בן 65.
  ככל הנראה לקה אוברקוביץ' בליבו בעת שהיה לבד בביתו. משלא ענה לטלפון באו חבריו לבית שם מצאו את גופתו. צוות ניידת לטיפול נמרץ הוזעק למקום אך מאמצי ההחייאה כשלו והרופאים קבעו את מותו עוד בטרם הגיע לבית החולים. עם היוודע דבר מותו מיהרו חברי המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל לבית בפתח תקווה והתקבצו שם המומים.

  "האיש עם יד על השלטר"

  יורם אוברקוביץ' היה איש ועד העובדים המוכר ביותר בארץ ובין הוותיקים ביותר שבהם. בחברת החשמל הוא עובד מאז 1962, ולוועד נבחר לראשונה ב-1974. מאז 1978 הוא כיהן ברציפות עד היום, כיו"ר ועד העובדים של עובדי חברת החשמל.
  במשך 25 שנים הוביל אוברקוביץ' את עובדי חברת החשמל לאין ספור מאבקי כוח, סכסוכי עבודה, עיצומים ושביתות, שבעקבותיהם כונה לא אחת "האיש עם יד על השלטר". עם זאת הצליח אוברקוביץ' להביא שורה של הישגים חסרי תקדים לעובדים אותם ייצג. עובדי חברת החשמל זכו בתקופתו למעמד של קבוצת העובדים בעלת השכר הגבוה ביותר בשירות הציבורי. רק לפני שבוע פורסמו נתוני השכר לחודש אפריל השנה מהם עלה כי עובדי חברת החשמל זוכים לשכר ממוצע של כ-19 אלף שקל בחודש. מלבד זאת הצליח אוברקוביץ' לשמור לעובדים זכויות יתר ותנאי עבודה שאיש במיגזר הציבורי לא זוכה להם, ובראשם - חשמל חינם כמעט ללא הגבלה.
  אוברקוביץ' היה כל כך חזק עד שלא היסס לצאת גם נגד ראשי ההסתדרות. בשנות ה-80 הוא היה בין מארגני קבוצת 13 הוועדים הגדולים במשק, אשר פעלו במשותף מחוץ למסגרת ההסתדרותית כדי להגן על זכויות העובדים במקומות העבודה החזקים.
  יורם אוברקוביץ' היה האיש החזק בחברת החשמל לא רק בתחום תנאי העבודה וייצוג העובדים. היה לו מעמד מיוחד גם בהנהלת החברה. הוא היה מעורב בכל ההחלטות החשובות שהתקבלו, וכך למשל, בחודשים האחרונים היה שותף מלא לדיונים שהתקיימו בין שר האנרגיה, יוסף פריצקי לבין ראשי חברת החשמל בנושא פיצול החברה והפרטתה המתוכננת על ידי האוצר.
  אוברקוביץ' הוביל את עובדי חברת החשמל להתנגד נמרצות לחוק החשמל שהעביר שר האוצר נתניהו, והודיע כי העובדים לא יתנו את ידם לפיצול החברה כפי שקובע החוק החדש.

  הדירקטוריון החליט לא להשעות

  בחודשים האחרונים הסתבך אוברקוביץ' בשתי פרשיות פליליות התלויות ועומדות עדיין. היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, קבע בראשית חודש מרס השנה בחוות דעת שהגיש לבג"ץ, כי על חברת החשמל להשעות את אוברקוביץ' מעבודתו. זאת לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בבית-המשפט המחוזי בתל אביב המייחס לו עבירה שיש עימה קלון.
  למרות זאת, החליט דירקטוריון חברת החשמל שלא להשעות מתפקידו את אוברקוביץ'. לאחר דיון ארוך הצביעו עשרה מבין חברי הדירקטוריון נגד ההשעיה, ושניים הצביעו בעדה. הדוברים נגד ההשעיה טענו כי אוברקוביץ' עומד לפרוש מהחברה לפנסיה בנובמבר הקרוב, עם הגיעו לגיל 65, והשעייתו היום תהיה בבחינת ענישה חמורה בטרם עת.
  בחודש אפריל נחקר אוברקוביץ' לחקירה בעקבות תלונה של אשה, שטענה שעשה בה מעשים מגונים לפני כשנתיים. הוא הכחיש את כל החשדות נגדו. חקירת המקרה טרם הסתיימה.

  האיש החזק של הפועל

  מלבד תפקידו בחברת החשמל כיהן אוברקוביץ' כיו"ר מרכז הפועל, ולפיכך נחשב גם לאחד האנשים החזקים בספורט בישראל. מתוקף תפקידו זה אמון היה אוברקוביץ' על מינוי יושבי הראש של איגוד הכדורגל והכדורסל. בשלושת השבועות הקרובים היה אמור לקבוע מי ימונה לתפקיד יו"ר ההתאחדות לכדורגל, זאת לאחר התפטרותו לפני שבועיים של גברי לוי. גם לגבי ראשות איגוד הכדורסל היה אמור אוברקוביץ' להחליט בקרוב, זאת לאחר מותו המפתיע של היו"ר הקודם, דני קסטן. בעבר שימש גם כיו"ר הוועד האולימפי.
  אוברקוביץ' היה גרוש והניח אחריו שלושה בנים.

  פרץ: הוא הוביל את העובדים להישגים

  יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, וחברי הנהגת ההסתדרות הביעו צער על מותו של אוברקוביץ'.
  בהודעת ההסתדרות נאמר: "אוברקוביץ' היה מנהיג עובדים אחראי והיווה אחת מאבני היסוד לייצוב תשתית יחסי עבודה במשק. יורם הוביל את ציבור העובדים שאותו ייצג להישגים שהפכו למודל ומשאת נפשם של כלל ציבור העובדים בישראל".
  שר התשתיות, יוסף פריצקי, אומר כי "בתקופה הקצרה של כהונתי למדתי להכיר את אוברקוביץ' כמנהיג עובדים שהיה אחראי, הגון ושטובת העובדים וחברת החשמל הייתה תמיד לנגד עיניו".

  סייעו בהכנת הידיעה איתי שנקמן ומשה גוזגל
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
  אוברקוביץ'. עם היד על השלטר
  צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
  שלום בר טל
  מהאנשים החזקים בספורט
  שלום בר טל
  מומלצים