שתף קטע נבחר

"אני עם הליכוד גמרתי"

מחאת האימהות החד-הוריות צוברת תאוצה: גם גברים מצטרפים לצעידה אל משרד האוצר בירושלים. אחת הצועדות, אילנה אזולאי-לוי, קוראת לשר האוצר "להסתכל למצוקה ישר בעיניים". היום היא הופיעה בסיעת העבודה בכנסת ותקפה בחריפות את הליכוד ואת "שלושת הקופים"

"אני עם הליכוד גמרתי. אני רוצה שביבי יתחיל להסתכל למצוקה ישר בעיניים", כך אמרה היום (ב') ל-ynet אילנה אזולאי לוי, אם חד-הורית, שצעדה יחד עם בנה הנכה לירושלים והגיעה לבירה בצהריים.
אזולאי-לוי הוזמנה על ידי ח"כ דליה איציק לשאת דברים בפני סיעת העבודה בכנסת, יחד עם אימהות חד-הוריות נוספות, ואמרה לח"כים: "אני אישית, אילנה אזולאי, מכה על חטא שעזבתי אתכם והלכתי לליכוד. אני עם הליכוד גמרתי ובגדול. הם בגדו בנו ובילדים שלנו וזרקו אותנו לרחובות".
אזולאי הוסיפה: "שנתניהו יגיד באיזו צורה אני חריגה. כל חיי עבדתי ושילמתי את כל המיסים. לא נזקקתי לכלום. סגרו את כל המפעלים ושלחו אותנו ללשכות עבודה. תחזירו לנו את הכבוד. אנחנו רוצים את הכבוד של המדינה חזרה. אני מבקשת סליחה, סליחה אישית ממך שמעון, שלא בחרתי בכם. אני חוזרת למערך ובגדול".
היא הוסיפה ותקפה: "יש שלושה קופים, ותסלחו לי על הדברים, שלא שומעים, לא רואים ולא מדברים: סילבן, שהחל את התהליך הזה, ביבי שמבצע וראש הממשלה שלא רואה אותנו בכלל. איך אני יכולה עם 371 שקל לכלכל את עצמי? אולי מישהו יכול להגיד לי? שמעון, פואד אולי חיים רמון? למה לא עונים לי. אני לא רוצה קיצבה. אני יכולה לעבוד. אני כמו נמר, יש לי כוח פיזי. אני ישנה שעתיים בלילה. לא מקבלים אותי לעבודה כי אני לא אישה אסתטית, זה מה שהם אומרים".
אם חד הורית אחרת, סיגלית, אם לארבעה, סיפרה לח"כים כי היא מתכוונת, יחד עם חברתה, למכור את אחת הכליות שלה על מנת להוציא את משפחתה ממצבה הכלכלי הקשה. "אין לנו ברירה. אנחנו חייבות להציל את הילדים שלנו".
יו"ר העבודה, שמעון פרס, אמר: "זו פעם ראשונה שנשים בודדות נואשות ובודדות מרימות את מסך האיכפתיות. זה לא הכנסת, לא העיתונות. זה העם. כולנו מרגישים רגש של כבוד עמוק בשביל מה שאתם עושים. אנחנו רוצים מדינה שיש לה לב ונפש ורגישות. אתן, האמהות, שמתם את זה על סדר היום - יותר מפוליטיקה ויותר ממשוררים. הייתי שר האוצר, ולא היינו חייבים להגיע למצב כזה. נעמוד לימינכם, כי לעמוד לימינכם זה לעמוד לצד מדינת ישראל".
יחד עם אילנה צעדו היום מספר ישראלים, נשים וגברים, מכל רחבי הארץ לעבר משרד האוצר בירושלים. המטרה: להשפיע על ביטול הגזירות הכלכליות, במיוחד אלו הפוגעות במשפחות חד-הוריות.
אילן מדלסי, אב נשוי מדימונה, הצטרף אף הוא לאזולאי-לוי, בשל פגיעה בקצבת הביטוח הלאומי. וגם נציגה של המעמד המבוסס יותר מצטרפת: אשת העסקים, גישרה שוורץ, תושבת באר-שבע, החליטה להצטרף לצעדת המחאה. שוורץ, אשה נשואה ומבוססת, מתכוונת לצאת מרחבת בניין עיריית באר-שבע לירושלים, דרך שטחי יהודה ושומרון. "אני מקווה שעוד נשות עסקים יצטרפו אלי", אמרה ל-ynet. "אני גם לא פוחדת ללכת דרך השטחים בימים אלו, אחרי הכל יש הודנה, ורק בשבוע שעבר חשתי אותה על בשרי".

צועדות מהצפון: "לקחתי את התינוקת"

גם מהצפון צועדות אימהות חד הוריות: ריימונד נעים, 40, מחצור הגלילית, אם לילדה בת 10, צועדת יחד עם יפה קדוש ומרים בסו, אימהות חד הוריות.
"אני לא עובדת ומתקיימת על הבטחת הכנסה", מספרת נעים, "חותמת בלשכת התעסוקה כבר שלוש שנים ולא מצאתי עבודה. פעם אחת בלבד הציעו לי, אבל כיוון שדרשו שאתחיל לעבוד בשעה 5:30 בבוקר סירבתי - כי אין לי סידור לילדה". לדבריה, "הדרישה שלנו היא להמשיך לחיות בכבוד. חיינו בצמצום, אבל גם את הצמצום הזה לקחו לנו".
ואילו מנצרת עלית צועדות לימור ארז, בת 24, אם לשני ילדים, ונטליה בוכמן, בת 27, אם לשניים. שתיהן אימהות חד-הוריות. ארז מספרת: "אנחנו הולכות בגלל שביטוח לאומי בסך 2,500 שקל לא מספיק. מתוך זה צריך לשלם לגן ילדים, לבית ספר, חשמל, מסים וגז. יש לי ילדה בת שנתיים, שהיא עדיין עם חיתולים, וילד בן שבע וחצי, והחלטתי לקחת איתי לדרך הארוכה את התינוקת, ולהשאיר את הילד בבית. קשה מאוד בחום הזה ללכת, אבל יותר קשה לחיות ככה בבית, כשהחיים נעשו פשוט בלתי-אפשריים".
בוכמן מוסיפה: "אותי פינו מהדירה עם שני הילדים, ונשארתי עם שני תינוקות ברחוב, עם הבטחת הכנסה של 2,000 שקלים. אין לי כלום, וזורקים אותי ממשרד למשרד ואף אחד לא רוצה לעזור. ההליכה הזו לירושלים היא הדבר היחיד שעוד נותר לי לעשות".

"שיחזירו מה שלקחו"

משדרות צועדות שלוש נשים נוספות: צביה קדימוב, אם לשלושה, דליה זבולוני, אם לשבעה, ואנה אברמוב, אם לחמישה. הן יצאו אתמול לצעדה לכיוון ירושלים.
אברמוב סיפרה: "בלילה התארחנו בקיבוץ שדה יואב. אירחו אותנו מאוד יפה. אנחנו מעודדות מהתמיכה ומהעזרה של אנשים בדרך. לא מעטים מציעים לנו טרמפ לירושלים אבל אנחנו נחושות להגיע ברגל. הצעידה היא מאוד קשה, אבל אנחנו רוצות להשיג את המטרה שלנו, להסביר לכולם שפגעו בקצבאות של האמהות החד-הוריות, ואנחנו בסך הכל רוצות שיחזירו לנו את מה שלקחו".
לדברי אברמוב וחברותיה, גם הן דורשות להיפגש עם שר האוצר נתניהו - אחרת לא ישובו לשדרות.
במקביל, במאהל מול משרד האוצר, שהוקם על ידי ויקי כנפו, נאספו כבר כ-30 נשים מכל רחבי הארץ. תושבים ומבקרים רבים מגיעים כדי לסייע להן במזון ומצרכים. משלחת של אחיות בריאות הציבור תגיע מידי בוקר לאוהלי המחאה, כדי לבדוק את מצבן הבריאותי של האימהות במקום.

בהכנת הידיעה השתתפו ארצי חלפון, אטילה שומפלבי ושמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
אילנה אזולאי לוי. עם הבן, בדרך לירושלים
צילום: מאיר אזולאי
צילום: עמית שאבי
ויקי כנפו. המחאה מתרחבת
צילום: עמית שאבי
צילום: אביהו שפירא
מרים בסו. צועדת מחצור הגלילית
צילום: אביהו שפירא
צילום: חיים הורנשטיין
אילן מדלסי. צועד מדימונה
צילום: חיים הורנשטיין
נתניהו. המחאה גוברת
מומלצים