שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עיסוי אירוטי לנשים: הגבר כויברטור אנושי
  הנה מקצוע שעוד לא הכרתם: ארו-תרפיה, או בעברית, עיסוי ארוטי טיפולי לנשים. נשמע מפוקפק? גם אנחנו הרמנו גבה, עד שהגיעו העדויות מהשטח וגמרו עליו את ההלל

  ציפי (45), אחות טיפת חלב בדרום הארץ, מרצה לנשים על מיניות, על זוגיות, על דפוסי התנהגות של נשים בגיל המעבר, ועל שלבי המיניות השונים שעובר הגבר. "תמיד אהבתי מין, והרבה", מצהירה ציפי, אשה מינית ומשוחררת שאין מה לחדש לה. "תמיד חשבתי שאני מכירה את גופי יותר מכל אחד אחר, אבל רק אחרי המפגש הראשון עם נוי הבנתי מה הפסדתי כל השנים. בזכותו גיליתי מחדש מה אני באמת רוצה ומה אני אוהבת, ואחרי שלושה מפגשים למדתי להגיע לאורגזמות שרשרת כמעט בכל משגל".
  נוי שגב (שם בדוי), הגיבור החדש של ציפי, מסרב להיחשף בשמו או להצטלם. אבל את שיטת הטיפול שהביא לארץ, הארותרפיה (צירוף של ארוטיקה ותרפיה), הוא ישמח להפיץ. הוא מודה שהוא לא מטפל מיני ולא סקסולוג. הוא מתמחה בעיסויים ארוטיים מיוחדים שנלמדים במרכזי טנטרה בתאילנד. אבל השמועות על מטופלות שבעיותיהן המיניות נפתרו בעקבות טיפולים כאלה גרמו אפילו לד"ר רונית אלוני, מנהלת מרכז לשיקום מיני ומרפאת סרוגייט, לתהות על קנקנו. כעת, לאחר שזכה בהכרתה, הוא יכול לדבר ביתר קלות על תחושותיו כ"ארותרפיסט", להצביע על ציוני דרך שכיוונו אותו לתחום כל כך שנוי במחלוקת, ולתהות יחד איתי מהיכן נשאב הכוח להתעמת עם קוצר הבנה, חשדנות, בורות, פחדים חברתיים ואפילו עלבונות.

  תמונה קבוצתית עם גבר

  נתקלתי לראשונה במונח עיסוי ארותרפי במודעה קטנטנה בשולי העיתון "בריאות על בוריה". השם המלא, "עיסוי טאו טנטרי ארותרפי", התנוסס כמו לוגו של האקדמיה לפלצנות. ההסבר הנדיב, "עיסוי טנטרי נוגע ברבדים האנרגטיים של המין", דחס ערפל כבד לתוך ראשי, וההבטחה ש"בפתיחת היצר המיני נעורר את הדחפים והיצרים ונגיע לצמיחת הנשיות" גרמה לי סחרחורת קלה. המשפט המסיים, "המגע הוא בכל אברי הגוף", לא השאיר מקום לספק. הסחרחורת פסקה, והתחילו הדיונים במערכת: "חסרים כאלה? הוא פשוט מאונן לנשים. ביג דיל!...", היו שניסו לקרקע. "תיזהרי, אולי הוא סוטה...", דאגו אחרים. "אולי סוטה", הסכימה חברתי הטובה, "אבל לפחות סוטה עם נשמה".
  סוכם שהטיפול בנושא מחייב תחקיר זהיר, יסודי ו...חשאי. לצורך זה צירפתי למחתרת אשת מקצוע ממרפאתה של ד"ר רונית אלוני, שהסכימה להגיע לנוי בזהות בדויה. אני מצדי שיסיתי באובייקט שלוש חברות קשוחות: את עירית, 34, מסאז'יסטית ומורה לריקוד (שתיארה אותו באוזני כ"רזה"), את מיקי (42), מזכירה רפואית (שהגדירה אותו "רוחני"), ואת דניאלה (50), פסיכולוגית ("נוסך אמינות"). לאחר שצוות הגישוש חזר רענן ומה-זה-מרוצה, וכשד"ר אלוני פסקה שהנער שווה בדיקה, החלטתי ששווה להיפגש.
  מה שהכריע סופית את הכף היה הדיווח החושפני והמפורט של דניאלה, גרושה ואם לשלושה, הרפתקנית לא קטנה וחולה על סקס. "האמת, הגעתי די סקפטית. ביני לבין עצמי החלטתי לא לעזור לו אבל גם לא לחסום אותו. להיות בניוטרל, ולאן שיוביל, יוביל. שכבתי פאסיבית וניסיתי להיכנס לראש של אשה עצורה ומכונסת שפוחדת להגיב. בהתחלה נמנעתי מלהסתכל עליו. שמחתי שהחדר חשוך, ללא חילופי מבטים וללא סמול טוק. רק ריח השמנים ומוזיקה.
  "זה התחיל כעיסוי טוב רגיל. לא טוב, מעולה! לא חזק או מהיר מדי, לא רופס מדי ולא ממוקד מדי, והעיקר, הרצף וההתפתחות. זה לדעתי הדבר הכי חשוב בארוטיקה. ברגע שחלק גוף אחד מטופל, נוצר צורך למגע בחלק אחר. אם הגבר מלטף את הצוואר למשל, ושוהה שם בתנועות מעגליות שמקיפות את הכתפיים, השדיים מתחילים לפנטז ולחכות לו. מכל תנועה מתבקש מעבר לתנועה הבאה, והבחור לא דילג על אף פיפס של התהליך. לא היתה שום תנועה מיותרת או חסרה. הוא ידע יותר טוב ממני מה בא לי.
  "אבל מה שהכי הדהים אותי זה שלא הצלחתי לאתר את הרגע שבו העיסוי ה'רגיל' הפך להיות עיסוי ארוטי. המעבר לאברי המין היה כל כך הדרגתי, עדין ומובן מאליו, ששכחתי מתי האצבע שלו חדרה לתוכי. הוא הרגיש מתי אני מוכנה. במשך כל הטיפול, שנמשך שעה וחצי, לא הרגשתי אפילו לרגע שיש פה עניין בין גבר לאשה, אלא התעלסות ביני לביני. המיניות הגברית היתה בחדר, אבל הוא לא שידר שום גירוי גברי ולא ניצל את המצב. הוא הפגין רגישות עצומה. לא כפה את עצמו ולא היה דומיננטי מדי. כבר חוויתי בחיי אורגזמות אין ספור, אבל בזו היה משהו אחר.
  "אחר כך הלכתי ברחובות. היו עצים ורוח והרגשתי כל כך מאושרת. וכל הזמן שאלתי את עצמי: אם זה כל כך פשוט וקל, למה אנשים לא לומדים ולא יודעים? לומדים לוגריתמים ועל כיבושי נפוליאון, אבל לא לומדים ללטף. זה גם שבר לי את ההצהרה שעיסוי הוא לא ארוטי. כשעושים את זה נכון, עיסוי חייב להיות ארוטי, כי איפה בדיוק עובר הקו בין עיסוי 'נעים' ל'מגרה'?".
  היום, שלושה חודשים לאחר החוויה, כשדניאלה נשאלת מה זה עשה לחייה המיניים, היא אומרת: "עם גברים זה אפילו גרם לי לתסכול. לא פעם אני אומרת לעצמי, 'אוי, לו היית נוגע עכשיו פה או פה'. באשה של נוי אני פשוט מקנאת. מה שכן, זה הרחיב והעמיק לי את חוויית האוננות. שאלך פעם נוספת?".

  לגמור בלי לחשוב

  קבענו להיפגש במלון דן. דמותו שנבלעה בחלל הלובי נראתה לי במבט ראשון שפופה משהו. היה בו משהו ביישני ומכונס, רחוק מאוד מתמונת הגברבר שמרוויח את לחמו מלימוד נשים לחוות את מיניותן. הוא הסביר ש"אני ככה כי זה הראיון הראשון שלי", מיהר להתוודות שיש לו בעיה עם מילים, וכמו עד מתגונן על ספסל הנאשמים השיב על שאלותי הראשונות. כשהשיחה התחילה לקלוח, נעלמה הבעת ההתנצלות מעיניו, והן התמלאו בהמון כוח. עיניים חכמות, ילדותיות-משהו, שרק הקמטוטים הזעירים סביבן מגלים שהבחור כבר חצה את ה-45.
  העיסויים הארוטיים, מסתבר, אינם משענתו הכלכלית. הוא עובד כגרפיקאי בהוצאת ספרים, ובעשר השנים האחרונות הוא גם מטפל בדיקור סיני, ברפלקסולוגיה ובמגוון סוגי עיסוי. הוא נשוי ואב לבת. "לכן אני מסתתר", הסביר. "לפני חמש שנים נסעתי לצפון תאילנד כדי ללמוד עיסוי תאילנדי, ובמקרה נפלתי גם על 'זה'. התברר שהמדריכה שלי התמחתה גם בעיסויים ארוטיים, והרגשתי שזה מתאים לי מאוד. כשחזרתי וסיפרתי לאשתי שאני רוצה ליישם בארץ את הידע החדש, היא התנגדה בתוקף. לולא הצורך בשלום בית, לא היתה לי בעיה להיחשף".

  - במה נבדל העיסוי שלך מעיסויים ארוטיים רגילים?

  "קודם כל, בזה שהוא מושתת על תיאוריות מזרחיות, שאינן מתייחסות רק לפיזיולוגיה של המין כפי שהיא נלמדת במערב, אלא להשפעות האנרגטיות של המרידיאנים והצ'אקרות על המיניות. אפשר להסביר את כיווני התנועות שלי גם במונחים מערביים, כי העיסוי מזרים דם וחמצן לכיוון אברי המין, בניגוד למסאז' השבדי, שמזרים את הדם לכיוון הלב. אבל יש פה הרבה יותר מזה".

  - במזרח יודעים על המיניות הנשית דברים שלא ידועים במערב?

  "עד לפני 15-10 שנה לא דיברו במערב על אורגזמה. במזרח דיברו על זה לפני 2,000 שנה. הגברים במזרח הבינו שאם ההנאה הדדית, הם ייהנו יותר. גיישה שלא יודעת לענג את עצמה תצליח פחות ליהנות את הגבר. העיסוי הטאו-טנטרי לא נועד רק לענג את האשה, אלא להרחיב את ההיכרות שלה עם עצמה ועם המיניות שלה. זהו לימוד דרך החוויה, שמאפשר לשחרר עכבות שיש לנשים ביחס לגופן".

  - ומה עם נשים ביישניות שהעכבות שלהן באות מכאן, מהראש?

  "עצם העובדה שהן מגיעות אלי כבר מוכיחה פתיחות ונכונות. כל מה שהן צריכות זה לשכב ולתת אמון".

  - ואיך מטפלים בבחורה חרדה ומכווצת שמתקשה לתת אמון בגבר?

  "צריך לבוא אליה בשלבים. העיסוי הטנטרי עובר שבעה שלבים, כמספר הצ'אקרות. במערב הגירוי מתקדם מהפריפריה למרכז. הגירוי המזרחי נע מכפות הרגליים עד לראש, תוך דילוג על אברי המין. כך נוצר 'ואקום אנרגטי' באזור האגן, שמתמלא רק בסוף הטיפול ויוצר תחושת חיבור בין שני חלקי הגוף. המרכז הוא פה, לא בלב. אם ייתקעו פה גושי אנרגיה (מה שמצביע על נתק בין הראש לגוף התחתון), האורגזמה תיחסם".

  - למה זה קורה?

  "כשחושבים יותר מדי האורגזמה נתקעת. אנחנו חברה שנורא חושבת, וזה לדעתי שורש כל העכבות המיניות במערב. בטנטרה מתחילים מלמטה, לא מלמעלה, כי גילו שיש פה אנרגיה אדירה. וכיוון שבטנטרה לא רואים סתירה בין המיני לרוחני, מטפחים את האנרגיה הזו לתדלוק החיים הנפשיים והרוחניים".

  - אילו מקרים מגיעים אליך לטיפול?

  "הגיעה אלי בחורה שנראתה על הכיפאק, אבל לא קיימה יחסי מין עם גברים. אחרי שני טיפולים היא קיבלה ביטחון עצמי, הקרינה המון מיניות ולא נזקקה לי יותר. היתה גם אשה בת שישים שנורא אהבה מין, אבל סבלה מכאבים בזמן החדירה, למרות שלא היה לה יובש. או, למשל, בחורה שסבלה מתופעה שמזכירה שפיכה מהירה: היא הגיעה לאורגזמה מהר מדי, ואחרי זה הלך לה כל החשק. טיפלתי בנשים אנאורגזמיות, או בכאלה שלא הצליחו להגיע לאורגזמה בלי ויברטור. גם גברים שולחים אלי לפעמים את נשותיהם בגלל בעיות במיטה".

  - באות אליך נשים גם סתם בשביל גוד טיים?

  "למה 'סתם'? כשיש צורך לממש או להעשיר את החוויה המינית והוא לא מתמלא, צריך להתייחס לזה כמו אל כל בעיה אחרת".

  - אז אפשר להגיד שכל דבר שעושה טוב הוא "טיפול", לא?

  "נכון", הוא עונה בפשטות מדהימה. "אני לא מתיימר לפתור את כל הבעיות. אני לא מאבחן, ואפילו לא מתשאל. אני מתייחס לאשה, לא לבעיה. קורה שהנשים עצמן נפתחות במהלך הטיפול או אחריו, ומתחילות לספר על טראומות. כל מה שאני מספק להן זו חוויה גופנית, שלעתים קרובות גורמת להן להשתחרר מעכבות שנבנו במהלך השנים. אני לא פסיכולוג. הייתי שמח לעבוד ליד פסיכולוג או סקסולוג ולשמש לו כלי עזר. אבל אם אני שולח לרחוב אשה משוחררת וקורנת, ומקבל מכתבים כמו זה, אני מרגיש נפלא".
  הוא שולף מכיסו מכתב, כתוב בכתב יד עגול וילדותי. "לנוי שלום... אם אני חושבת חזרה על כל תהליך הטיפול, אני נזכרת קודם כל בפעם הראשונה, כאשר באתי עם חששות כבדים אבל בכל זאת עם מוטיבציה. אני יודעת שאתה מבין את הקושי להיחשף פיזית ונפשית ולסמוך על מטפל זר בתהליך כל כך אינטימי. עכשיו אני מרגישה יותר מודעות גופנית, מינית, אני פחות מתוחה ויכולה להגיע לאורגזמה יותר בקלות. אני יכולה לפנטז ומבצעת את התרגילים שלימדת אותי. בזמן הטיפול נוכחתי להכיר את המגע הרגיש שלך, את הידיים שמבינות ומדברות בתקשורת בלתי מילולית מדהימה. אני משתמשת בדימוי עצמי של גיטרה שלאט לאט מתכוונת, ומקווה שעוד תצא מוזיקה יפה".

  יש סקס אחר

  ארבע נשים שזינקו "גם אני רוצה!" ברגע ששמעו את חוויותיהן של עירית, מיקי ודניאלה, תפסו ברגע האמת רגליים קרות. אני עצמי נזכרת ברוחות הקרות שהציפו את בטני רגע לפני הפגישה הטיפולית, וסביר להניח שלולא הכתבה הזו גם אני הייתי עורקת.
  את האורגזמות שאני מכירה מהעבר אני נוהגת לכנות "ממגנטות". גוף מתמגנט לגוף. איבר מתמגנט לאיבר. איבר מתמגנט לאביזר. אצל נוי ציפיתי שהגוף יתמגנט על היד. אבל לא. הוא נפתח אל עצמו. ואז הבנתי למה התכוונה דניאלה: צפיתי בעצמי מהצד, נפתחת אל עצמי ונהנית.
  מכירים את הסיפורים על מוות קליני שבהם אדם צופה בעצמו מלמעלה? הכל היה שקט כל כך. גם בשיאה של ההתפוצצות. הכל היה גם שלם כל כך. בעבר יכולתי לחלק את הסצינות המיניות שנרשמו במוחי לתמונות ולקטעי תמונות. לעשות "קאט" ולהצביע כמו בסרט על תמונה אחת מתוך הרצף ולתת לה ציון: "איכותי". להצביע על תמונה מבאסת יותר ולהגיד: "מילא", או: "אוי, לא!". הפעם הסיפור לא התחלק לתמונות. הוא היה אחד. חלק.
  "תראי לי עוד גבר שישקיע באשה שעה וחצי של ליטופים", צוחקת דניאלה. נוי עושה את זה תמורת סכומים מצחיקים ממש, ומודה שמדובר בעבודה קשה פיזית וסוחטת נפשית.

  - לא מפריע לך שנשים מתייחסות אליך כמו אל ויברטור אנושי?

  "זה דווקא מתאים לי. אני רוצה שיקבלו אותי ככלי עזר. אני בא על תקן של זרז. אני עוזר לפתוח משהו. לא יותר. לעולם לא אקיים יחסי מין איתן".

  - היו מטופלות שניסו להתחיל איתך?

  "מעולם לא".

  - ואתה לא מתגרה לפעמים?

  "לעתים קרובות. אני הרי משתתף בכל התהליך, קשוב לנשימה של האשה, נושם איתה, נע איתה. אבל רק הידיים נוגעות בה. וכיוון שאני מקפיד כל הזמן להרחיק ממנה את גופי, אני סובל כאבים אחרי הטיפולים וזקוק בעצמי למסאז'. קשה לא להתגרות ברגעים שהאשה מקרינה תענוג, אבל אני דואג לספק את עצמי במקומות אחרים".

  - האם הרעב המיני שלך גדול משל אנשים אחרים?

  "אני חושב שכן. אפילו הציורים שאני מצייר להנאתי מלאים בסמלים מיניים".

  - מתי גילית את זה?

  "את המיניות שלי?".

  - בוא נגיד: את סדר הגודל שלה...

  "מאז שהייתי קטן. מאז שנוכחתי שנעים לי שם למטה".
  הוא זוכר את עצמו כילד רגיש, קולט, בעל טביעת עין חדה וכשרון ציור בולט. אבל הוא זוכר גם מורה מסרסת שחיבלה קשות בהתפתחותו. "מכיתה ג' היא היתה המחנכת שלי, ואהבה לפגוע בתלמידים, ובעיקר ברגישים יותר. בגללה נוצרו לי בעיות בביטחון העצמי, ויכולת ההתבטאות שלי במילים נחסמה. זו העכבה הפרטית שלי. ד"ר רונית אלוני הזמינה אותי להרצות לפני מטפלים מיניים וסרוגייטים, ואני פוחד להיתקע עם המילים. יכול להיות שבגלל חוסר הביטחון המילולי רציתי תמיד לגעת באנשים ולטפל בהם. שכללתי את מיומנויות המגע ואת התקשורת הלא מילולית, החושית".
  בגיל 15 כבר טיפל בבנות הכיתה, ששפכו באוזניו את הסודות הכי אינטימיים. "הן היו מתייעצות איתי אפילו בענייני סקס וזוגיות, ואני הסברתי להן איך לאונן. מנין ידעתי? הכל מתוך חוש. לא יודע להסביר למה הן נפתחו לפני דווקא. אני גם לא מבין למה היום פונות אלי נשים שאינן יודעות במה אני עוסק".
  איך זה שדווקא בחור כל כך ישיר וגלוי עוסק במקצוע שצריך להסתיר אפילו מהאשה? ולאן כל זה מוביל? האם נוי שגב הוא מבשר של חברה משוחררת מצביעות מינית, או שנגזר עליו להמשיך להיחשב לבעל מקצוע מפוקפק? פרסום קטנטן שלו בעיתון "חיים אחרים" הקים עליו לפני שנתיים את ארגון המעסים הישראלים. הסיבה: הארגון ראה בצמד המילים "עיסוי ארוטי" איום על טוהר המקצוע. תחת לחץ המערכת החליף נוי את השם ל"עיסוי טאו-טנטרי". עיסוי ארוטי נשמע כמו עיסוק של סוטים. טאו-טנטרה מצלצל תמים כמעט כמו ילדי הפרחים.
  זוכרים את הסערה שפרצה לפני 13 שנה כשד"ר אלוני הביאה את מוסד הסרוגייט לארץ? היום נהנה המוסד הזה אפילו מהכשר של הרבנות. האם הארותרפיה של נוי שגב מבשלת את הסערה הבאה?
  לאבי בחט, יו"ר אגודת עיסוי וטיפולי גוף בישראל, דווקא אין שום דבר נגד עיסוקו של שגב: "אינני מוצא פסול בעיסוי ארוטי טיפולי שנעשה בגלוי ושאין בו ניצול. הפנייה ל'חיים אחרים' נעשתה על ידי חבר ועד שדגל בעיסוי 'נקי ממין'. לדעתי זהו ניקיון מלאכותי ואנטי טיפולי. קבלת אדם את עצמו דרך הגוף והמגע היא אל"ף בי"ת בעיסוי, וקבלת אדם את עצמו כוללת את המיניות שלו. אם אכן מדובר במעסה ששיטתו מבוססת על פילוסופיית הטאו, אני מברך על התופעה, ואשמח מאד להזמין אותו להרצות אצלנו ואפילו לכתוב בבטאון האגודה".
  נוי עצמו מתרכז במה שהוא עושה עכשיו, וכבר מחפש רעיונות לשיפור. "אם הייתי יכול לחרוג מהזמן המקובל לטיפול, הייתי מפרק את הטיפול לשבעה שלבים, כמו שמצווה הטנטרה. בשלב ראשון הייתי מגיע עד... אבל לא נוגע. כדי שהאשה תצא החוצה עם תחושת התקיעות הזו. בכוונה. שתמצה אותה. שתדע ממה בדיוק היא משתחררת. הפרישה הרחבה תיתן לה מספיק זמן לספוג את האינפורמציה ולהפנים את התהליך. חוץ מזה, הייתי מתחיל מהפה דווקא".

  - מסאז' לפה?

  "כן. הייתי תוקע אצבעות בפה. הפה הוא ההתחלה של הכל. כך גם לפי הטנטרה. נושמים מהפה, מדברים מהפה. המפגש במיטה עם בן הזוג מתבצע תמיד דרך השפתיים העליונות ודרך השפתיים התחתונות. תחשבי גם על שיטת פאולה, על ההיגיון שבכיווצים הסימולטניים למעלה ולמטה. אבל תראי איזה אבסורד, כטיפול זה ייראה לאנשים מטורף אפילו יותר מאשר להחדיר את האצבע למטה".
  למרות שהמחזור שלנו הסתפק במתכונת הקונבנציונלית, דניאלה נאנחה: "איזה כיף לאשתו", עירית זרחה: "אני מרחמת על עירית שלפני הפגישה עם נוי", ומיקי כעסה: "איפה הגברים כולם, איפה?".
  תסכימו שיש פה בעיה. אבל רגע לפני שהגברים שלכן עושים בו לינץ', רשמו לעצמכן שנוי שגב פותח עבורם סדנה שבה יוכלו לקנות ישירות ממנו את הידע לענג אתכן בשיטת הלוטוס. ואם אתן רוצות להחזיר להם כגמולם, תוכלו גם אתן לבוא וללמוד איך לעשות להם נעים (סליחה, ארוטי) יותר.

  עיסוי אירוטי – זה חוקי?

  איך רואה החוק את עיסוקו יוצא הדופן של נוי שגב, ולאיזו קטיגוריה הוא משתייך? גדעון כהן, עו"ד ארגון הגג של הרפואה המשלימה: "עיסויים ארוטיים פרטניים מותרים על פי חוק, אולם לדעתי הגדרתם המשפטית כ'מתן שירותי מין' (שחלה גם על העיסוק בזנות) אינה הולמת את עיסוקו של נוי שגב. שגב מעניק אמנם שירות שיש בו היבט מיני, אך הוא נבדל ממעסים ארוטיים אחרים בשני דברים מרכזיים: 1. מטרתו חורגת מעבר לסיפוק מיני מיידי, ובכך איני רואה הבדל מהותי בינו לבין הסרוגייט. 2. הוא נסמך על תורה מוכרת ומתועדת היטב בטקסטים פילוסופיים וטיפוליים".

  הכתבה התפרסמה במגזין מנטה ביולי 2002, וציטוט תגובותיהם של אישים ששימשו אז בתפקידי מפתח שונים אינו מייצג בהכרח את עמדותיהם של מי שמאיישים תפקידים אלה היום
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מירי דוידוביץ
  הנשים שוכבות ונותנות בו אמון מוחלט
  צילום: מירי דוידוביץ
  צילום: מירי דוידוביץ
  עוזר לפתוח משהו, אבל לא מקיים יחסי מין עם לקוחות
  צילום: מירי דוידוביץ
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים