שתף קטע נבחר

ומי יחליט על הסרת חסינות הח"כים? הח"כים...

בעקבות "פרשת בלומנטל", ניסו בכנסת להעביר הצעות שיוציאו את הליך הסרת החסינות מידי הח"כים. אבל הבוקר שוב התברר שאף אחד לא יחליט עבור חברי הכנסת, ששומרים אחד על חסינותו של חברו

בלי אשליות מיותרות: ברוב של 11 תומכים מול 5 מתנגדים החליטו הבוקר (יום ד') חברי ועדת הכנסת להפיל את הצעתו של ח"כ גדעון סער מהליכוד להעביר את הליך נטילת החסינות של חברי כנסת לוועדה ציבורית. המשמעות: הח"כים יוכלו להמשיך "להגן" על חבריהם ולמנוע מהם לעמוד לדין.
על פי ההצעה שעמדה לדיון, יו"ר הכנסת אמור למנות וועדה חיצונית ובה חמישה אישי ציבור, בראשות שר משפטים לשעבר. ח"כ סער ניסה לשכנע את חבריו שעליהם לוותר על הסמכות להכריע בעצמם על חסינות חבריהם לבית: "אנחנו יושבים פה בין חברים. אסור שחברים ישפטו חברים. עשו דבר לטובת הבית הזה". אבל זה לא עזר.
ח"כ אחמד טיבי, מי שבעצמו ניצב לא מזמן בפני איום של הסרת חסינות, האשים את סער בפופוליזם ובניסיון למצוא חן בעיני הציבור: "לאחרונה יש מנהג קבוע להפוך את הכנסת לשק חבטות. נכון שלפעמים הוועדה עושה טעויות קשות, אבל אסור לפגוע אנושות במעמדה של הכנסת", טען.
ח"כ אברהם פרוש מיהדות התורה חיזק את טיעוניו של טיבי וטען כי ההיסטוריה של ועדת הכנסת במקרי הטלת חסינות מוכיחה כי לרוב ועדת הכנסת אישרה את בקשתו של היועץ המשפטי לממשלה להסרת חסינות: "רק אנחנו יכולים להתמודד מול היועץ המשפטי לממשלה, במידה והוא מפעיל שיקולים זרים", דברי פרוש.
ח"כ דליה איציק מהעבודה, שביקשה התייעצות סיעתית בדיון הקודם, חזרה לוועדה בלי דעה מגובשת של סיעת העבודה, אבל ציינה כי "המנוסים והוותיקים שבחברי סיעת העבודה עומדים על דעתם שצריך להשאיר את הנוהל כפי שהוא".
בהמשך הדיון ספגו יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ויו"ר ועדת הכנסת רוני בראון מפלה קשה בהצבעה נוספת: הצעתו של יו"ר הוועדה כי כל החלטה של ועדת הכנסת בנושא נטילת החסינות תעבור לדיון והצבעה במליאת הכנסת - נפלה. את ההתנגדות הוביל ח"כ אחמד טיבי, שטען כי העברת הנושא לאישור המליאה תפגע קודם בסיעות הקטנות ובעיקר בסיעות הערביות. טיבי זכה לתמיכת חברי סיעת העבודה וניצל גם את היעדרותם של חברי הכנסת מהקואליציה, והצעתו של בראון נפלה, 5 מול 6 בהצבעה.
יו"ר הכנסת ריבלין לא הסתיר את אכזבתו. "חברי הכנסת מתקשים לעכל את הצרכים המשתנים במעמד הכנסת. הצעתו של ח"כ רוני בראון היתה טובה. חייבים היינו להעביר את אישור נטילת החסינות להכרעתם של 120 חברי הכנסת", אמר.
הדיון אודות הסרת חסינות חברי הכנסת התלקח שוב בעקבות פרשת החקירה של ח"כ נעמי בלומנטל מהליכוד בפרשת "סיטי טאוור". היועץ המשפטי לממשלה ביקש מוועדת הכנסת להסיר את חסינותה - אולם בהצבעה תמכו הח"כים בעמיתתם לכנסת וסירבו להסיר את החסינות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
סער. ההצעה נפלה
צילום: אתר הכנסת
צילום: רויטרס
טיבי. זה פופוליזם
צילום: רויטרס
צילום: עמית שאבי
בלומנטל. קיבלה סיוע מהחברים
צילום: עמית שאבי
מומלצים