שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  כל מה שצריך לדעת על מיסוי בני זוג

  מתי זכאים בני זוג להקלות מס, איך נעשה חישוב המס המשותף, אילו הקלות יש לגרושים המשלמים מזונות, האם גם בני זוג לא נשואים נהנים מהטבות, מה קורה לנקודת הזיכוי של אם חד-הורית כאשר היא מתחתנת? כל מה שצריך לדעת על מיסוי בני זוג

  במשפחות לא מעטות רק אחד מבני הזוג עובד, באחרות שני בני הזוג עובדים יחד באותו מקום עבודה ויש זוגות המגדלים ילדים משותפים ללא נישואים. המודלים השונים של המשפחות מעלים שאלות רבות הנוגעות למיסוי, נקודות זיכוי והטבות מס. דוד שי, מחברת חילן-טק, מספק תשובות לשאלות החשובות בנושא.

  איזו הקלת מס ניתנת למי שאשתו אינה עובדת?

  בסעיף 37 לפקודת מס-הכנסה נאמר: "בחישוב המס של יחיד תושב ישראל, שהוכיח להנחת דעתו של פקיד השומה כי בשנת המס כלכלת בן זוגו היתה עליו, תובא בחשבון נקודת זיכוי אחת". בהתאם לכך, אדם שאשתו אינה עובדת, ואין לה הכנסה חייבת ממקור אחר (דמי אבטלה, דמי לידה, פנסיה וכדומה), זכאי לנקודת זיכוי נוספת. בשנת 2003 ערכה של נקודת זיכוי הוא 181 שקל בחודש וסכום זה מופחת מסכום המס שהוא חייב.

  האם יש הקלת מס דומה לאשה שבעלה אינו עובד?

  סעיף 37 משתמש במונח בן זוגו "ולא במונח אשתו", מה שאומר שאשה שבעלה אינו עובד זכאית אף היא לנקודת זיכוי נוספת. עד שנת 2002 היה על אישה שהיא אם לילדים לבחור בין נקודת זיכוי זו לבין נקודות זיכוי בגין ילדיה. מ-2003 גם אישה המקבלת נקודות זיכוי בגין ילדיה זכאית לחצי נקודת זיכוי נוספת בגין בעלה שאינו עובד.

  שותפתי לחיים, שאיתה אני מגדל את ילדינו המשותפים, אינה עובדת. האם אני זכאי להקלת מס בגללה?

  הגדרת "בן זוג" בפקודת מס-הכנסה היא "אדם נשוי החי ומנהל משק בית משותף עם מי שהוא נשוי לו". אתה אינך מקיים הגדרה זו, שהרי אינך נשוי לשותפתך לחיים, ולכן אינך זכאי לנקודת זיכוי. עם זאת, אתה זכאי לנקודות זיכוי בגין ילדיך ולנקודת זיכוי הנובעת מהיותך משפחה חד-הורית.

  אשתי התחילה לעבוד באפריל, וכתוצאה מכך נשללה ממני נקודת הזיכוי בגין אישה שאינה עובדת מתחילת השנה. במהלך יולי הופסקה עבודתה. האם אקבל שוב את נקודת הזיכוי מחודש אוגוסט?

  חישוב מס-הכנסה נעשה על בסיס שנתי, ולכן מהרגע שדיווחת על עבודתה של אשתך נשללה ממך נקודת הזיכוי מתחילת השנה. העובדה שאשתך הפסיקה לעבוד אינה מקנה לחשב השכר במקום עבודתך את הסמכות לתת לך מחדש נקודת זיכוי, משום שבשנת המס הנוכחית היא עבדה חלק מהשנה. לפתרון בעיה זו עליך לפנות לפקיד השומה, והוא ייתן לך את נקודת הזיכוי רק אם הכנסתה השנתית של אשתך נמוכה מ-21,270 שקל.

  אני סטודנט ומשכורתי 3,000 שקל לחודש. באחרונה התחתנתי עם סטודנטית שאינה עובדת וציפיתי שהנטו שלי יגדל בעקבות זאת, אך הוא נותר כשהיה. מתי אתחיל לקבל נקודת זיכוי בגין אישה שאינה עובדת?

  משכורתך הנמוכה נמצאה מתחת לסף המס עוד קודם נישואיך, ולכן לא צומחת לך כל תועלת מנקודת הזיכוי הנוספת. רק כאשר משכורתך תגיע לגובה העולה על סף המס לרווק (3,195 שקל), תתחיל ליהנות מנקודת המס הנוספת הניתנת לך בגין אשתך שאינה עובדת. זהו מאפיין כללי של מערך הזיכויים ממס-הכנסה - אין בו תועלת לבעלי שכר נמוך.

  אני אלמנה ואם לילד, ולכן ניתנת לי נקודת זיכוי נוספת בהיותי משפחה חד-הורית. האם נקודת הזיכוי תאבד כאשר אתחתן?

  כן, כאשר תתחתני תחדלי להיות משפחה חד-הורית ולכן תאבדי, מיום נישואייך, את נקודת הזיכוי הניתנת לך כעת בזכות היותך משפחה חד-הורית.

  התחתנתי עם אישה שאינה עובדת. ממתי אני זכאי לנקודת זיכוי נוספת?

  מס-הכנסה מחושב על בסיס שנתי, ולכן תקבל את נקודת הזיכוי מתחילת השנה, ללא תלות במועד נישואיך.

  אני נשוי לאישה שאינה עובדת, וכמו כן אני משלם מזונות לאשתי לשעבר ולילדי הנמצאים עימה. לכמה נקודות זיכוי אני זכאי?

  ככל אדם נשוי שאשתו אינה עובדת, אתה זכאי לנקודת זיכוי בגין אשתך. בגין המזונות שאתה משלם לאשתך לשעבר אתה זכאי לעוד נקודה (זכות זאת ניתנת רק לגרוש שהתחתן בשנית), ובגין המזונות שאתה משלם לילדיך תקבל עוד נקודה. בסך הכל תקבל 3 נקודות זיכוי נוספות (בנוסף לשתיים ורבע נקודות זיכוי הניתנות לכל תושב ישראל).

  איך מנוהל התיק של בני זוג נשואים במס-הכנסה?

  עבור בני זוג נשואים מנוהל אצל פקיד השומה תיק משותף הנושא את שמות שני בני הזוג. כאשר הכנסותיהם של בני הזוג נובעות ממקורות שאינם תלויים זה בזה, אין לתיק המשותף משמעות רבה - חישוב המס נעשה לכל אחד בנפרד. כאשר הכנסתם נובעת ממקורות התלויים זה בזה, מבוצע להם חישוב מס מאוחד, כלומר רואים את הכנסת שניהם כאילו היא הכנסה של אחד מהם בלבד, ובכך גדל נטל המס החל על הכנסה זו (נקודות זיכוי נוספות הניתנות במצב זה רחוקות מלהוות פיצוי על נטל המס הנוסף).

  האם העובדה שלבני זוג מנוהל תיק משותף מאפשרת להעביר הקלות מס מאחד לשני?

  יש מקרים אחדים שבהם מתירה הפקודה העברת הקלת מס מאחד מבני הזוג (שאינו מסוגל ליהנות בעצמו מהקלה זו עקב שכרו הנמוך) לבן הזוג האחר.
  דוגמה לכך היא הקלת המס בגין תשלום לביטוח חיים, הניתנת להעברה בין בני הזוג.

  אשתי היא רוקחת המנהלת בית-מרקחת בבעלותה, ואני עוזר לה בעבודות שונות בבית-המרקחת ומקבל שכר בהתאם. מדוע המס על שכר זה כל-כך גבוה?

  כאשר הכנסתם של בני הזוג נובעת ממקורות התלויים זה בזה מבוצע להם חישוב מס מאוחד, כלומר רואים את הכנסת שניהם כאילו היא הכנסה של אחד מהם בלבד, ובכך גדל נטל המס החל על ההכנסה. אתה נכלל בקטגוריה זו, שהרי אתה עוזר לאשתך בעסק הנמצא בבעלותה, ולכן המס החל על הכנסתך שווה למס השולי החל על הכנסתה. זהו נטל מס כבד ביותר, המקומם כבר שנים רבות עצמאים הנעזרים בעבודת בן זוגם. גישה מחמירה זו של המחוקק נובעת מהחשש שעצמאי ירשום פיקטיבית את בן זוגו כעובד בעסקו רק לשם הפחתת נטל המס החל עליו.

  אנו שני רופאי שיניים הנשואים זה לזו, ולנו קליניקה שבה כל אחד מאיתנו מקבל את לקוחותיו בנפרד ומנהל את חשבונותיו בנפרד (מובן שבמקרים דחופים כל אחד נכון לטפל גם בלקוח של בן הזוג). מזכירות הקליניקה משרתת את שנינו במשותף. האם אנו זכאים לחישוב נפרד?

  בפסק-דין שעסק בסוגיה זו לפני 18 שנים נקבע שמצב זה אינו שונה מזה של רופאי שיניים שאינם נשואים זה לזה ומחלקים ביניהם שירותי מרפאה מבלי שיהיו שותפים. קיימת הפרדה ברורה בין בני הזוג ואין תלות בין מקורות ההכנסה שלהם, ולכן הם זכאים לחישוב נפרד.

  אני מחזיק ב-15% מהבעלות על חברה המעסיקה 20 עובדים. באחרונה החלה אשתי לעבוד בחברה. האם חלה עלינו החובה לחישוב מאוחד, או שאנו זכאים לחישוב נפרד?

  בסעיף 66(ד) לפקודה נקבע שכאשר לבני הזוג 10% מזכויות ההצבעה בחברה, ייחשב בן הזוג העובד בחברה כאילו מקור הכנסתו תלוי בזה של בן זוגו, כלומר חלה עליהם החובה לחישוב מאוחד. בפסק-דין חדשני של בית-המשפט העליון, שניתן לפני ימים אחדים, נקבע שחרף האמור בסעיף זה, אם יוכיחו בני הזוג שמקורות הכנסותיהם אינם תלויים זה בזה, הם יהיו זכאים לחישוב נפרד. בעקבות פסק-דין זה, שמשמעותו המלאה עדיין דורשת בירור, אם תוכיח שאשתך עובדת בחברה בעיסוק התואם את כישוריה ונחוץ לחברה, תהיו זכאים לחישוב נפרד.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כסף כלכלה בורסה מלחמה עירק
  מומלצים