שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: ש"ס תחזיר לאמהות את הקיצבאות

האמהות החד-הוריות נערכות לשבת נוספת באוהל המחאה מול משרד האוצר בירושלים. בפגישה עם מנהיגה הרוחני של ש"ס הבטיח להן הרב עובדיה: "ימי הממשלה ספורים". ויקי כנפו באוהל המחאה: "אני מתכוונת להמשיך עד הניצחון". אם חד-הורית התמוטטה בדרך מחיפה לירושלים

האמהות החד-הוריות נערכות לקבל את פניה של שבת נוספת באוהל המחאה בירושלים. בצהריים (יום ו') הן נפגשו עם הרב עובדיה יוסף בבית המדרש "יחווה דעת" בירושלים.
הרב עובדיה אמר לאמהות כי "אם ש"ס היתה בקואליציה היינו משגעים את שרון ולא נותנים לו להפעיל את הגזירות האלה".
עוד אמר הרב: "ימי הממשלה ספורים, הממשלה תיפול, ש"ס תחזור לשלטון ותחזיר לאמהות את כל אשר נלקח מהם".

קריאות להחרפת המאבק

גורמים באוהל המחאה העריכו שבימים אלה הגיע מאבקן לשיאו ובתחילת השבוע הבא יהיה עליהן להחליט לאן מועדות פניהן: להחרפת המאבק או לחידוש המשא-ומתן עם האוצר. חלק מהאמהות סבורות שויקי כנפו, ראשונת הצועדות, צריכה "לתפוס פיקוד" ולהחליט לאן להוביל את המאבק: "אם לא יוחלט על השלב הבא, נהפוך להיות מאהל מחאה בנוסח כיכר הלחם בתל אביב, שלמרות שבהתחלה צמח והצליח, הוא דעך לבסוף", אמרו במאהל.
אלא שלצד גל התמיכה נשמעים גם קולות צורמים. קבוצה של אמהות חד-הוריות המגיעות בלילות לאוהל המחאה, דורשות להחריף את המאבק ולנקוט בפעולות כגון הפגנות וחסימות כבישים. כנפו אמרה בתגובה: "הקו שלי הוא למחות, אבל לא בצורה אלימה.. מי שרוצה לעשות פעולות אלימות שיעזוב אותנו. אני מבטיחה להאבק גם למענו".
כנפו עצמה נחושה להמשיך "עד הסוף" כדבריה: "אני כבר לא ויקי כנפו הפרטית אלא הסמל במאבק הזה. אני מתכוונת להמשיך עד הניצחון וקוראת לכולם להמשיך ולתמוך. אני מוכנה להיפגש עם שר האוצר ואנשי האוצר ביחד עם הצוות שלי ולשמוע מהם מה יש להם להציע".
אולם למרות הנכונות של כנפו להמשיך במגעים, ועדת החריגים של התוכנית הכלכלית, בראשות השופט עזרא קמא, לא תתכנס היום כמתוכנן מאחר שנציגות המשפחות החד-הוריות חזרו בהן מכוונתן להשתתף בדיוני הוועדה. הוועדה אמורה הייתה לבדוק כל מקרה של אם חד-הורית הפונה אליה ולסייע לה בפיתרון מתוך סכום של 20 מיליון שקלים שהקציב האוצר לפעילות הוועדה. "זה כמו אקמול לחולה סרטן" הגיבה אתמול כנפו על הוועדה. הפיתרון היחיד למשבר, הכריזה, הוא הקפאת הקיצוץ בקיצבאות הבטחת ההכנסה.

נתניהו: אני פועל נגד הזרם

בשיחה עם "ידיעות אחרונות" אמר שר האוצר נתניהו: "אינני מאשים את האימהות. אנחנו, המדינה, יצרנו את השיטה: אנחנו שילמנו 5,700 שקל לחודש בקיצבאות ובהטבות אחרות לאם חד-הורית, שעבדה בסך הכל 12 שעות בשבוע... הנשים שמקבלות את הקיצבאות מתרגלות לא לעבוד, וילדיהן מתרגלים לכך שהאימהות שלהם לא עובדות. זו מלכודת של תלות..."
נתניהו אמר שהוא סבור שמאבק האמהות יסתיים כשהן ישובו לעבודה. "לנשים שרוצות לעבוד יש הרבה מאוד אפשרויות. מפעלים בארץ מתחננים לעובדים ועובדות ישראלים, במיוחד בשליש ובחצי מישרה... אישה יכולה להפעיל מנוף באתר בנייה. אישה יכולה לעבוד בבתי אריזה. מי שמסוגלת לצעוד 200 קילומטר לירושלים, מסוגלת לעשות את זה".

אם חד-הורית התמוטטה בדרך לירושלים

בתוך כך נמשך מסען של נשים רבות וגם גברים לבירה, כחלק מגל המחאה. היום התמוטטה אחת מהן, צילה שנהב בת 38 מחיפה, ונחבלה בראשה. היא איבדה את הכרתה לזמן מה והובהלה לבית החולים "הדסה הר הצופים" לטיפול רפואי.
שמעון סבג, יו"ר עמותת "יד עזר לחבר" מחיפה, שצועד עם הנשים לבירה, סיפר ל-ynet: צילה הייתה החזקה מבין הצועדות. לפתע היא התמוטטה על המעקה שלצד הכביש וקיבלה מכה חזקה בראש. מדובר באם חד-הורית בת 38 שבנה חולה מאוד. כדי שתוכל לצאת לעבוד היא צריכה לשלם לעובדת סיעודית שתבוא ותשהה עם בנה. שכרה הממוצע של העובדת הוא כ-5,000 שקלים בחודש כך שכל עבודה שהיא תמצא לא תוכל לעולם לכסות את ההוצאות שלה. הקיצוץ מבחינתה הוא מכת מוות".
סבג סיפר שהעמותה בראשה הוא עומד, מפעילה 20 בתי תמחו"י ובתי מחסה ברחבי הארץ, בהם שוהות 60 אמהות חד-הוריות עם ילדיהן. "אנחנו רואים את המצוקה שלהן מקרוב ולכן יצאנו לדרך יחד איתן", אמר סבג.
"אני חושב שהמדיניות לפיה מקצצים את הקיצבה לכל מקבליה באופן קולקטיבי היא לא הגיונית. הקיצוץ צריך להיות שונה. זה קיצור דרך, שנוח לאוצר, במקום לשבת לחשוב איך לפתור את הבעיה. אותי זה מקומם", הוסיף.

סייע בהכנת הידיעה: דוד רגב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
ש"ס תחזיר את הקיצבאות. הרב עובדיה
צילום: מיכאל קרמר
צילום: סבסטיאן שיינר
כנפו באוהל המאבק: "אני כבר לא ויקי כנפו הפרטית"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו. הנשים מתרגלות לא לעבוד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים