שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שרוטים עם דיפלומה
  הסטנדאפיסטים אודי ואביעד, לשעבר גור ואוח ההזויים ב"פוקס קידס", נותנים דוגמית למה שצפוי לנו בתוכנית החדשה "המופע המרכזי"

  נתניה מנפיקה לא רק יהלומים. עוד באמצע שנות ה-60, יחד עם מוט'לה שפיגלר, התחילו להגיח ממנה בזה אחר זה פיגורות בתחום הבידור. ראשונים היו יהודה ברקן, דובי גל ושלמה בראבא. אחריהם היה פרק מוסיקלי מתמשך, שהניב בין השאר את מרגלית צנעני, שלווה ברטי, יוני רועה ואלי לוזון. עכשיו נחתו עלינו מאותו מקור שתי מיטליות, דוהן וסלקמון, והצמדים אלי ומריאנו ואודי ואביעד.
  הסתערות מקרית? אודי ואביעד, שיחד עם מיטל סלקמון, רותם אבוהב, מיקי גבע ואחרים נמנים עם כוכבי תוכנית הבידור החדשה, "המופע המרכזי" (ערוץ 2, יום ו' 21.00), טוענים שאין כאן שום מקריות. "נתניה היא מעין מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית", אומר אודי גוטשלק. "זאת עיר עם הרבה הווי ועם שפע של דמויות, שבדרנים יכולים לשאוב מהם רעיונות בלי סוף, ויחד עם זה יש בה מוסדות שמטפחים את הכשרונות שמתגלים בה".
  "יש בנתניה משהו שעוזר לחבר'ה כמונו להתגלות", מוסיף אביעד בנטוב. "מגיל מאוד צעיר אנחנו זוכרים את עצמנו מופיעים כליצנים באירועים וכצוותי בידור, וגם בלהקת 'צעירי נתניה'".
  עכשיו הצמד הזה עולה כיתה. התוכנית "המופע המרכזי" מקפיצה אותם לפריים טיים בערוץ מוביל, אחרי שגילמו את הדמויות ההזויות גור ואוח בערוץ פוקס קידס, שם ניזונו במשך שנתיים ילדי ישראל בחומר מוטרף והזוי לחלוטין מבית היוצר של גיא מרוז ויוני להב (מי שהחמיץ יכול למלא את החסר בשידורים החוזרים, בשבת בבוקר בערוץ 2). במקביל העניקו מכשרונם גם לערוץ ביפ ולהופעות אורח בתוכניות אחרות, כולל של דודו טופז, ממגלי הסטנדאפיסטים. "ההצעה להשתתף ב'המופע המרכזי' מחמיאה לנו מאוד", אומר אביעד, "וזה הדבר ששאפנו אליו - תוכנית מערכונים מול קהל, סטייל 'סטרדיי נייט לייב', עם נונסנס, פארודיה, סאטירה ובקיצור - מכל טוב".
  "לתוך הסיפור הזה אנחנו מביאים את השפה שיצרנו במסגרת הפעילות שלנו כצמד", מוסיף אודי, "אבל עם ראש קצת יותר מטורף, אולי גם קצת יותר קיצוני מהמשתתפים האחרים".

  - אתם לא נראים כאלה.

  אביעד: "חכה חכה, עכשיו פורצים הצדדים האפלים באישיות שלנו".
  אודי: "אבל יש לנו גם קווים אדומים. הפריים טיים מחייב. כשצריך, אנחנו יודעים לרסן את עצמנו, כמו שהוכחנו בתוכניות חג העצמאות של הערוץ הראשון".

  - נכנעתם למכובדות?

  אביעד: "לא צריך להגזים. הקמנו את כל הקהל, כולל השרים, כביכול לשירת 'התקווה', ולמרבה ההפתעה סחפנו את כולם לשירת 'בלבלי אותו'. כלומר, הרבה בלגן, אבל חס ושלום בלי להעליב את הקהל, אפילו בלי גסויות".

  - ילדים טובים נתניה.

  אודי: "אבל עם שריטה קטנה".
  אביעד: "בסופו של דבר, עם כל השריטות, אנחנו ילדים טובים".
  אודי: "ואולי לא במקרה. בסביבות גיל 28 הגענו בשלים לאן שהגענו, ומריץ אותנו צוות מנוסה בראשותו של אורי הריס, שמריץ גם את אלי ומריאנו".
  כמו רוב הצמדים האחרים בבידור, קל להבחין ביניהם. אודי הוא בעל השם הפולני (מצד האב) ובעל החזות התימנית (מצד האם). איך חיים עם זה? "במוקה", הוא עונה. ההורים - אחות בבית חולים ופקיד בנק - "נורמלים". "איכשהו יצא להם בן עם שריטה", מעיד הבן.
  אביעד הוא בנם של טכנאי ושל גננת עם ייחוס. "אמי היתה בתיאטרון ילדים בעיר יחד עם בראבא", הוא מספר. "היא מספרת שכשהוא התגייס, הוא אמר לה 'נעמי, את חייבת לבוא איתי ללהקה הצבאית', והיא לא רצתה בשום פנים ואופן. היא לא מתחרטת". אודי זוכר היטב את רגע הזינוק בקריירה: "הייתי בכיתה ד' כשהורי הביאו אותי ל'בוסתן', מרכז אמנויות לילדים ולנוער בעיר. למעשה, נשארתי שם בצבא. ה'בוסתן', עם המנהלים מיקי וזאב מרין, הפך למשפחה השנייה שלי. קיבלתי שם מיומנויות טכניות, ואני מרגיש עד היום שיש בי הרבה 'בוסתן', מה גם שעם החבר'ה צברתי את הניסיון הראשון בטלוויזיה, בתוכניות 'קריאת כיוון', שגרמו לי להרגיש כמו מלך".
  הוא היה ב"בוסתן" עם שתי המיטליות ועם אלי ומריאנו, אבל דווקא את אביעד לא הכיר שם. אביעד: "בגלל שאני במחזור שמעליו, בשנתיים שלי ב'בוסתן' לא התנגשנו. זה קרה לנו בחופשת קיץ בגיל 15, כשיצא לנו להופיע יחד באיזה צוות בידור. צמד ממש נהיינו רק לאחר הצבא".
  שניהם לא שירתו בלהקה צבאית. אביעד, למרות נסיונו בתיאטרון ילדים, בלהקת "צעירי נתניה" ובלהקת רוק, שירת בחיל קשר. "בגלל ששירתתי יחד עם אסי כהן, חצי הצמד אסי וגורי, היה לנו המון בידור גם בלי להקה", הוא מספר. אודי בחר לשרת בחיל רפואה. "מכיתה י' הייתי מתנדב ב'מגן דוד אדום'", הוא מספר. לאחר הצבא עבד שם כנהג אמבולנס, ובין השאר יצא לו להציל אנשים ממוות וליילד. פעם עצר הופעה, כשהבחין באשה בשורה הראשונה מחליפה צבעים מרוב צחוק, ודאג שתקבל טיפול.
  שנה לאחר הצבא הצטלבו דרכיהם. אודי, מתנדב מד"א, פגש באקראי בקניון נתנייתי את אביעד, שבתקופה ההיא הופיע עם אסי כהן, חברו מהצבא, וגם הגיח אל "הקומדי סטור" בטלוויזיה. משיחה לא מחייבת עברו עוד באותה פגישה לצמד מאלתר, שבהכנסות מהופעותיו מימן אביעד את לימודיו לתואר ראשון בתקשורת ובניהול במכללה למינהל, "כי רציתי שתהיה לי איזושהי תעודה אקדמית, אולי סוג של ביטחון לחיים". אודי, שהוכשר כאח מוסמך, למד ארבע שנים לתואר ראשון בסיעוד.
  לדבריהם, שני העולמות שביניהם הם מתמרנים לא מתנגשים. אביעד התוודע גם לצד הרציני של הבידור, כשבמקביל להופעות עם אודי וללימודיו עבר את החוויה של חידוש "התרנגולים". לאחר שנה של חזרות בניצוחה של נעמי פולני האגדית, השתתף בהפקה, שלא הפכה להצלחה מסחרית. "נעמי אשה מקסימה, מדהימה וגם קשה", הוא מספר. "למדנו ממנה המון, כולל הקפדה עד הפרט האחרון. אולי היה לנו מופע יפה מדי, שהקדים את גל הנוסטלגיה הנוכחי. אבל לא גמרתי עם השירה, ויהיה לזה ביטוי בתוכנית המקצועית הראשונה שלנו, שתצא לדרך בקרוב. אודי מנגן בגיטרה, וחבל לא לנצל את זה".
  ההצלחה המתהווה כבר גבתה מהשניים מחיר. כדי להיות נגישים יותר לקריירה, התרחקו מעט מהעיר שהם אוהבים. אודי מתגורר עם חברה בתל אביב, בעוד אביעד מתגורר ביפו עם סירי הבישול שלו... בנוסף לכל עיסוקיו, כולל טיולים בחו"ל, הוא בשלן נלהב. "צריך לראות ולטעום כדי להאמין", ממליץ אודי. "אצלו זאת עוד אמנות".

  - ואצלך?

  "אני בשלי, ממשיך לשלב את שני התחומים שלי ובהתאם לכך מתכוון לעסוק בליצנות רפואית, תחום מתפתח. במקום לבשל, אני הולך לים. נתנייתי נשאר נתנייתי".

  מרכזי, פעם שנייה

  השם "המופע המרכזי" ניתן למופע יום העצמאות של הערוץ הראשון, בהנחיית יהורם גאון, אויב לילות שבת של ערוץ 2, שעקף את הערוץ המסחרי בנתוני הרייטינג גם אז.

  - יואב גרוס, מפיק ראשי של "המופע המרכזי", השם נקטף מהערוץ הראשון לשם מזל?

  "לא היה לי שום מושג שכך קראו לתוכנית יום העצמאות".
  אורן הלמן, דובר רשות השידור: " 'רשת' מנסה לספח לעצמה את ההצלחה של הערוץ הראשון. כזכור, המופע המרכזי של הערוץ ביום העצמעות זכה לרייטינג חסר תקדים, ו'רשת' מנסה לשחזר את ההצלחה הזו באמצעות אימוץ שם התוכנית".

  רותי זוארץ

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שמואל יערי
  אודי (מימין) ואביעד. "חכה חכה, עכשיו פורצים הצדדים האפלים באישיות שלנו"
  צילום: שמואל יערי
  7 לילות
  מומלצים