שתף קטע נבחר

תנאי לאישור קבוע לכנסת: חתימה על אי שימוש בסמים

עו"ד גולדנבלט, עוזרו הפרלמנטרי של ח"כ רומן ברונפמן, לא מקבל אישור כניסה קבוע לכנסת, בה הוא עובד. זאת כיוון שהוא מסרב לחתום על הצהרה, לפיה לא ישתמש בסמים. לדבריו, "השאלה אינה עומדת במבחן בג"ץ"

קצין הכנסת מסרב להעניק לעוזרו הפרלמנטרי של ח"כ רומן ברונפמן, (מרצ), אישור כניסה קבוע למשכן הכנסת. כך נודע היום (ב') ל-ynet.
מזה שלושה שבועות מבקש עו"ד דן גולדנבלט, 33, מתל אביב, ולשעבר מספר 2 ברשימת "עלה ירוק" לכנסת, לקבל אישור קבוע שיאפשר לו כניסה לכנסת. מדובר באישור שניתן לכל עוזר פרלמנטרי. בתחקיר ביטחוני ראשוני התבקש גולדנבלט להצהיר, כי יימנע משימוש בסמים במהלך תקופת עבודתו בכנסת. כמו כן הוא נשאל, האם עישן סמים בעבר. גולדנבלט סרב להשיב על השאלות. השאלות על שימוש בסמים מטעם הכנסת, נובע מחשש לסחיטה של עובד הכנסת על ידי גורמים פליליים.
לאחר שסרב גולדנבלט לחתום על התצהיר, עבר הטיפול בעניינו לקצין הכנסת ששלח היום מכתב לח"כ רומן ברונפמן ובו הודיע: "מר גולדנבלט אינו מתכוון לחתום על אחד הטפסים החיוניים הדרושים לתהליך. לצערנו לא נוכל להנפיק לו אישור כניסה קבוע". משמעות הדבר, שמעתה יצטרך העוזר לבקש אישור כניסה כל יום מחדש.
גולדנבלט הסביר, כי הוא סבור שהשאלה שנשאל, או ההתחייבות שהכנסת דורשת ממנו ומכל אדם אחר אינם במקומם והם אף אינם עומדים במבחן בג"ץ. "אני איש משפחה, עובד למחייתי בחריצות, משלם מיסים, משרת במילואים, מעולם לא פגעתי באיש או במקום עבודה ואין לי עבר פלילי. ככזה אני סבור שמה שאני עושה בזמני החופשי הוא בתחום המוסר הפרטי שלי, בין אם זה בחירתי המינית או אכילת חזיר או עישון של מריחואנה. כל עוד איני פוגע באיש, הדבר לא צריך להיות מעניינו של אף אחד".
לדבריו, "מוזר בעיני שלא ביקשו ממני התחייבות להימנע משוד, גניבה, רצח, אונס, מעבר באור אדום או הצבעה כפולה. מעניין גם ששתיית בקבוק וודקה כל ערב והתייצבות לעבודה למחרת לא היו מונעים ממני אישור כניסה".
"דאגתה של הכנסת כי אהיה נתון לסחיטה משוללת מיסודה, כיוון שאינני משקר. אינני שומר על זכות השתיקה ואינני מסתתר. אני אחד מרבבות שבוחרים בתדירות משתנה לעשן ג'וינט במקום לשתות בירה ואין כל טעם או תועלת חברתית לשפוט אותי שיפוט ערכי על בחירה זו. חשוב כי החברה תבחין בין שימוש בסמים לשימוש לרעה בהם", הוסיף גולדנבלט.
ח"כ ברונפמן מגבה לחלוטין את עוזרו. "אני לא מוכן לוותר עליו כעובד. הוא מועסק על פי שיקולים מקצועיים בלבד. התחייבות עתידית שלו לאי שימוש בסמים אינה תופסת והכנסת אינה רשאית לשאול שאלות פרטיות".
גם יו"ר סיעת שינוי בכנסת, ח"כ רשף חן, טען כי הנימוק של סחיטה הוא טיפשי. "לי אישית אין בעיה להעסיק עוזר פרלמנטרי שמעשן חשיש מדי פעם, אבל אם אמצא אותו מעשן בעבודה אפטר אותו מייד".
הטיפול בעניינו של גולדנבלט עבר ליועצת המשפטית של הכנסת, אנה שניידר. בחוק משכן הכנסת כתוב במפורש כי "יו"ר הכנסת או מי שהסמיך לעניין היתרי כניסה, רשאי להביא בחשבון את עברו הפלילי של מבקש ההיתר".
מדובר הכנסת נמסר בתגובה כי "לצורכי קבלת אישור כניסה קבוע לכנסת, עובר המועמד תחקיר ביטחוני בהתאם. התחקיר מתבצע על ידי משמר הכנסת בתיאום עם גורמי הביטחון. אין אנו נוהגים לפרט את פרטי הבדיקה הביטחונית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
עו"ד גולדנבלט. מסרב לחתום
צילום: טל כהן
צילום: אתר הכנסת
ח"כ ברונפמן. מעסיק משיקול מקצועי
צילום: אתר הכנסת
צילום: זום 77
משכן הכנסת. לא לאישור קבוע
צילום: זום 77
מומלצים