שתף קטע נבחר

שרון: אבו מאזן אינו עושה דבר נגד הטרור

ראש הממשלה: "כל עוד הרשות אינה נלחמת בטרור - לא נוכל להתקדם בתהליך". אבו מאזן גינה את שני הפיגועים וקיצר את ביקורו במפרץ. שר הביטחון מופז קטע את חופשתו בחו"ל. הרמטכ"ל: "ברשות אין כל נחישות להילחם, אבו מאזן ודחלאן עוד בשלב הכוונות". נעצר חשוד בהסעת המחבל לראש העין

"כל עוד יש טרור, והרשות הפלסטינית אינה ממלאת אחר התחייבותה להילחם בטרור ולפרק את תשתיותיו, לא ניתן יהיה להתקדם בתהליך, למרות שאנו רוצים להתקדם מהר ככל האפשר". כך אמר הערב (יום ג') ראש הממשלה, אריאל שרון, בכנס של פרוייקט "תגלית" בבנייני האומה בירושלים.  

 

בעקבות שני פיגועי ההתאבדות הבוקר - הפיגוע במרכול בראש העין ושעה לאחריו הפיגוע בכניסה לאריאל - הבהיר שרון כי "ישראל תמשיך להילחם בטרור במקומות בהם הרשות לא עושה זאת". לדבריו, "מחמוד עבאס (אבו מאזן) אינו נוקט שום פעולה נגד הטרור, למרות התחייבותו בפני נשיא ארה"ב והעולם כולו. זה מאפשר לטרור להתחזק ולמנוע התקדמות בתהליך השלום". ראש הממשלה הוסיף: "מה שיקרה כאן בתקופה הקרובה ישנה את פני העולם יהודי כולו".

 

בעקבות הפיגועים, בהם נרצחו ארז הרשקוביץ, בן 18 מאלון מורה, ויחזקאל יקותיאלי, בן 43 מראש העין, הורה שרון לעכב את שיחרור הפלסטינים שנועד להיום. לבקשתו, עיכב נשיא המדינה, משה קצב, את הצו המורה על שחרורם.

 

הערב נעצר אדם בחשד שהסיע את המחבל לפיגוע בראש העין. הוא הועבר לחקירת השב"כ. לפני כחודשיים, במהלך ביקורת משטרתית שנערכה באזור פתח תקווה וראש העין, התגלו ליקויי בטיחות באותו מרכול עצמו בו התרחש הפיגוע.  

 

הרמטכ"ל: אין נחישות ברשות

 

במערכת הביטחון לא היו זקוקים לשני הפיגועים הקשים, כדי להגיע לכלל הבנה שהפסקת-האש עלולה להגיע בקרוב אל קיצה.

 

דברים פסימיים במיוחד ניתן היה לשמוע היום מפי הרמטכ"ל, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, שאמר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת: "אבו מאזן ודחלאן נשארו בשלב הכוונות בלבד. אין מאמץ לסיכול בשטח, לא מבוצעים מעצרים ואין איום כלשהו, גלוי או נסתר, על החמאס".

 

יעלון הוסיף: "אנחנו לא מזהים נחישות בהנהגה הפלסטינית. הם בהחלט מסוגלים, אבל לא מופעל נגדם לחץ המחייב אותם לפעול. הם מתחמקים מהנושא כמה שיותר. עד עכשיו, לאחר מחצית תקופת ההודנה, לא זיהינו אפילו רצון מצד הרשות ליישם את הבטחותיה לאמריקנים, כגון החלפת אימאמים במסגדים, סגירת משרדי רווחה של החמאס והפסקת ייצור קסאמים".  

 

עם זאת, בשלב זה סבור הרמטכ"ל כי החמאס מעוניין דווקא להמשיך בהודנה, בשל רצונו לצבור עוד כוח, ולאור חוסר הוודאות שהרחוב הפלסטיני מעוניין לשוב לטרור.

 

מופז קיצר את חופשתו

 

במערכת הביטחון עוברים בעקבות מתקפת הטרור למצב של כוננות מחודשת לקראת אפשרות של סיום הפסקת האש - מצב, שיש לציין כי ראשי צה"ל התכוננו אליו מזה מספר שבועות. במקביל, הודיעה המשטרה על העלאת הכוננות בכל רחבי הארץ.

 

שר הביטחון, שאול מופז, הפסיק את חופשתו באירופה וישוב הלילה לארץ. מייד לאחר נחיתתו יקיים מופז הערכת מצב עם ראשי צה"ל ומערכת הביטחון, כדי לגבש את מדיניות הפעולה הביטחונית של ישראל בתקופה הקרובה. גם ראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן קיצר את סיורו במפרץ.

 

טרם צאתו מבירת קטאר בחזרה לשטחי הרשות, האשים אבו מאזן את ישראל ב"הפרת מצב הרגיעה" ובפגיעה בהודנה. ראש הממשלה הפלסטיני גינה את הפיגועים, אך טען כי "ההסלמה החלה בצד הישראלי". הוא הדגיש כי הרשות והפלגים הפלסטינים מחוייבים עדיין להפסקת-האש.

 

לשני הפיגועים אחראים ארגונים שונים: הפיגוע בראש העין בוצע על ידי אנשי גדודי אל אקצה של הפתח, שקיבלו אחריות אחר הצהריים, ואילו הפיגוע בצומת אריאל בוצע על ידי אנשי חמאס, שנטלו אחריות בהודעה שפורסמה בשטחים. הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, אמר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי לא הופתע משני הפיגועים, שבוצעו להערכתו על ידי "סוררי פתח".

 

בצה"ל מעריכים כי למרות שחמאס הכריז על הפיגוע בצומת אריאל כפיגוע נקמה על הריגת שני פעילי חמאס בשכם ביום שישי האחרון, לדברי מפקד חטיבת שומרון, אלוף משנה הראל כנפו, "החמאס מגלגל כל העת פיגועים באזור השומרון. פיגוע זה הוא לאו דווקא תוצאה של המבצע בשכם".

 

לדברי אל"מ כנפו, לא היתה התרעה ספציפית לקראת הפיגוע אולם בעקבות המבצע ביום שישי עלתה רמת ההתרעות וצה"ל הידק בעקבותיהן את הכתר סביב שכם כדי למנוע ממחבלים לצאת מן העיר. למרות תגבור הכוחות והפעילות האינטנסיבית, כנפו העריך כי שתי החוליות יצאו במקביל - והצליחו לצאת משכם ולהסתנן דרך הכתר ההדוק. אחד מהם עשה את דרכו לראש העין ואילו האחר ירד מן הרכב שהסיע אותו למקום סמוך לצומת אריאל, ואת שארית הדרך עשה ברגל.

 

בחקירה נתגלה הבדל בעוצמת המטענים: במרכול בראש העין מדובר היה במטען קטן יחסית, של 3 ק"ג כולל רסיסים שהיה מונח בתיק שנשא. ואילו איש החמאס בצומת אריאל, איסלאם יוסף קפישה, הפעיל מטען גדול יחסית, במשקל של 10-15 ק"ג שהוטמן בחגורת נפץ.


פורסם לראשונה

 

בהכנת הכתבה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באובאו
שרון. "לא נוכל להתקדם"
צילום: באובאו
צילום: רפרודוקציה
ארז הרשקוביץ. נרצח באריאל
צילום: רפרודוקציה
צילום רפרודוקציה
יחזקאל יקותיאלי. נרצח בראש העין
צילום רפרודוקציה
צילום: איי פי
המחבל המתאבד שפוצץ עצמו במרכול בראש העין
צילום: איי פי
צילום: אביגיל עוזי
הרמטכ"ל יעלון. "עדיין בשלב הכוונות"
צילום: אביגיל עוזי
צילום: רויטרס
אבו מאזן. "ההסלמה החלה בצד הישראלי"
צילום: רויטרס
מומלצים