שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אימון בזוגיות: יש דרך להציל את מערכת היחסים

  אתם יושבים מול הטלוויזיה ומשעממים זה את זה עד אובדן חושים? המומחים אומרים שאתם נמצאים במצב הווייתי לא שמח? אולי הגיע הזמן שתעשו משהו בנידון: למשל, אימון בזוגיות עם מאמן צמוד. יש דבר כזה, והוא יכול לעזור. מיוחד לט"ו באב

  בדירתה הצנועה בגבעתיים הקימה עירית לוי את "Love Coaching", המוגדרת על-ידה כחברה הראשונה בארץ שממקדת את נושא האימון האישי בתחום הזוגיות, ומציעה תפיסה חדשנית להשגת יעדים בתחום, הן עבור פנויים ופנויות, והן עבור אנשים הנמצאים בקשר זוגי. במלים אחרות, מדובר בשיעורים בזוגיות. ב'לאב קוצ'ינג' רואים זוגיות כמקור לצמיחה ולעוצמה אישית בכל תחומי החיים, גורסת לוי. משימתנו היא לאמן יחידים וזוגות ליצור זוגיות שהיא מרחב של אהבה, העצמה וצמיחה משותפת.

   

  לוי, 32, בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד, נשואה לעופר, כלכלן. היא התפרנסה כמדריכה בתחום העסקי עד אשר חברותיה הרווקות, שמרתונים של פגישות עיוורות לא הניבו עבורן את התוצאה המיוחלת, פנו אליה וביקשו אימון לזוגיות. גיליתי שאני אוהבת את זה ושיש לזה שוק, היא מסבירה.

   

  הצעד הבא של לוי היה פיתוח שתי תוכניות עיקריות: אימון לקראת זוגיות ואימון לזוגיות. התוכנית הראשונה מספקת ללקוח המעונין בקשר זוגי מערכת של תובנות וכלים, שמאפשרים לו להסתכל מנקודות מבט חדשות על הדרך לבניית קשר זוגי מאריך ימים ובר-קיימא. התוכנית מיועדת לאנשים מצליחים, המעונינים בדרך חדשה לבניית הזוגיות שלהם, מעבר לניסיון הרב והלקחים שהם כבר צברו בנושא, מבהירה לוי. התוכנית השנייה מספקת ללקוח שנמצא כבר בקשר זוגי מערכת של תובנות וכלים, המאפשרת לו להשפיע באופן פעיל ובלתי מתפשר על איכות הזוגיות שלו. התוכנית מיועדת לבני-זוג שאינם מוכנים להיגרר למערכת יחסים זוגית ברורה מאליה ושגרתית, או לזוגות שמחפשים בה את הרמה הבאה. את התוכנית יכולים לקחת בן-זוג יחיד, שני בני-הזוג יחד, או שניהם בנפרד. תוכניות האימון כוללות פגישות אימון שבועיות וליווי טלפוני צמוד. כל אחת מהתוכניות מוצעת בשני מסלולים: תוכנית אימון אישית, או סדנת אימון קבוצתית.

   

  מקור האימון בעולם הספורט, ומהותו דומה: המאמן והמאומן עובדים עם תכנית אימונים מול יעד שאפתני. האימון מיושם כיום בכל תחומי החיים, החל מהעולם הארגוני והעסקי, עבור באמנות ובמדע, וכלה בחיים האישיים. תחום זה תפס תאוצה בשנים האחרונות והפך למושג מקובל בעולם המערבי. מקורו בארה"ב והוא פופולרי מאוד גם באירופה. אימון אינו טיפול ואינו ייעוץ. הוא שונה מטיפול פסיכולוגי בכך שהוא לא מתעסק כלל בעבר, אלא מתרכז בהווה ובעתיד. אני לא נכנסת לשאלות כמו 'למה', יותר מעניינות אותי שאלות כמו 'מתי, איך וכמה', מבהירה לוי. האימון מיועד לאנשים בריאים ואינו בא להחליף טיפול. ההתמקדות באימון אינה בידע, אלא במחויבות ובפעולה. לוי: כשמישהו בא אליי לאימון בזוגיות, אני לא הופכת אותו למומחה לזוגיות. אני לא מעמיסה עליו ספרים ומאמרים. בניגוד לסברה המקובלת, ידע יכול להיות בעוכרינו. לפעמים זה עוצר אותנו.

   

  המאמן אינו יודע יותר מהמאומן, אבל הוא מיומן בניהול שיחות אימון וביצירת אבחנות המאפשרות למאומן חופש חדש ומובילות להפקת תוצאות. היחסים בין המאמן והמאומן פחות דומים לאלה שבין פסיכולוג למטופל, ויותר דומים לאלה שבין מאמן וספורטאי שהוא מכשיר לקראת תחרות. המאמן והמאומן יוצרים מערכת יחסים המושתתת על כללים המוסכמים מראש, כאשר ברור כי ההצלחה של המאומן היא ההצלחה של המאמן. המאמן מתפקד כשותף של המאומן ומספק מחויבות נקייה ממעורבות רגשית, שמתגלה כבעלת ערך כשהמאומן נתקע.

   

  האימון דורש מהמאומן רמה גבוהה של מחויבות אישית להתמדה, להשגת היעדים ולפריצה קדימה. הצלחת תוכנית האימון מושתתת על מחויבות זו. זה שונה מלקחת חבר או חברה שילוו אותך בתהליך כזה, כי מדובר במחויבות טוטאלית שלי. בנוסף לזה שהקשר ביני לבינך הוא מאוד אינטנסיבי, אני גם מעזה להגיד לך דברים שחבר או חברה לא יגידו לך. אחת התכונות של מאמן היא שהוא מאוד ישיר. הוא יכול להגיד לך משפט כמו: 'אתה לא אומר את האמת'.

   

  "המאמן מראה לך דברים שנסתרו מעיניך: דברים שלא ראית, ולא ראית שלא ראית אותם. כשאתה נתקל במה שלך נראה כ'קיר', המאמן יכול להנחות אותך איך לעבור את ה'קיר' הזה. בתחילת האימון, אתה מדמיין איך תהיה הזוגיות העתידית. בכך, אנחנו יוצרים חזון של זוגיות, והחזון הזה קורה לנו. אם אתה חי לתוך עתיד שהוא מרגש - מי שאתה כרגע זה מישהו שמתרגש. למשל, אם אתה יודע שיש לך הערב מסיבה, ההוויה שלך היא לתוך המסיבה, לתוך העתיד הזה. אז בעצם עכשיו אתה נטען על-ידי העתיד הזה. אם אתה יודע שיש לך מחר מבחן קשה ולא נעים, הרי שכבר עכשיו אתה במצב הווייתי לא שמח. אותו דבר עם חזון הזוגיות: ברגע שאנחנו יוצרים חזון, אנחנו יוצרים עתיד, והמאומן חי לתוך העתיד הזה. החזון הוא בעצם איזו תמונה חיה, שהמאומן חי לתוכה".

   

  הכל מתחיל בשעה וחצי של פגישת היכרות הדדית, שבה נערכת היכרות אישית בין הלקוח או הלקוחה לבין המאמן או המאמנת. בפגישה מוצג תחום האימון בכללותו ותוכנית האימון הספציפית, וניתנות דוגמאות לכלים בהם ייעשה שימוש במהלך התוכנית. שיחת האימון השבועית כוללת בחינה של הפעילות השבועית מול תוכנית הפעולה שנבנתה, זיהוי ונטרול מעצורים, מיקוד היכולות והעוצמות האישיות, ותכנון פעילות לשבוע הקרוב. בכל פגישה נחשפות אבחנות חדשות מתחום הזוגיות בהתאם להתרחשויות שאירעו במציאות באותו השבוע או ליעדים הרצויים, וניתנים כלים מעשיים ליישומן.

   

  "משהו שעולה בכל אימון הוא השאלה של המחויבות", אומרת לוי. "האם היא אמיתית או לא? יש הבדל בין להגיד שאני רוצה לעשות דיאטה לבין להיות מחויבת לעשות דיאטה. איך אנחנו מזהים אם מישהו מחויב למשהו באמת? אם אני יורדת במשקל, סימן שאני מחויבת לדיאטה. אותו דבר עם זוגיות. אם מישהו מדבר כבר שנתיים על כך שהוא רוצה זוגיות ואין תוצאה - סימן שחסרה שם המחויבות לזה. היתה לי לקוחה שהתחילה את התהליך ופתאום קלטה שהיא מדברת הרבה על זוגיות כי אמה לוחצת עליה והחברים מנסים לשדך לה - אבל בעצם היא לא רוצה. כתוצאה מהאימון היא בחרה לא לשאוף לזוגיות. התברר לה שהיא סתם מייסרת את עצמה וסובלת ומעמידה פנים כאילו היא רוצה זוגיות".

   

  לוי מודה שרוב הדברים שהיא יודעת על הזוגיות הם מתוך האימונים שהיא מעבירה. היא עצמה לא השתתפה בהרבה בליינד-דייטים, אבל בהיסטוריה האישית שלה נרשם רומן שנמשך ארבע שנים, אך לאכזבתה לא הבשיל לחתונה. "אני הייתי צריכה לבחור אם להמשיך להיות שם או ללכת", היא נזכרת. "אמרתי לעצמי: 'או.קיי. חיכיתי. די. עם כל הכאב, אני הולכת'. לא נתתי לרגשות שלי לקבוע לי את העתיד. אם הייתי נותנת לרגשות שלי לנהל לי את העתיד, הייתי עוד שם, אבל בגלל שנתתי למחויבות שלי לקבוע, היום אני נשואה".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  בדרך לבניית זוגיות חדשה. אימון זוגי
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים