שתף קטע נבחר

מת אידי אמין, שליט אוגנדה לשעבר

המתאגרף לשעבר תפס את השלטון ב-71', ושטף את ארצו בדם: כחצי מיליון הוצאו להורג, רבים מהם הושלכו כמזון לתנינים. בישראל טוענים כי שיתף פעולה עם חוטפי מטוס "אייר פראנס" לאנטבה. בערוב ימיו השתקע אמין בסעודיה, שם הלך לעולמו

אידי אמין, שליט אוגנדה לשעבר, מת אתמול (שבת) בבית החולים "פייסל" בסעודיה, כשהוא בן 80. כך אישרו מקורות באוגנדה ובסעודיה. אמין, שסבל ממחלת כליות קשה, היה נתון במהלך החודש האחרון לאשפוז כשהוא במצב קריטי, ומפעם לפעם נפוצו שמועות על מותו.

 

בתודעה האזורית והעולמית, ייזכרו שמונה שנות שלטונו של אמין כשנות אימה וטרור נגד האזרחים ואזרחי הארצות השכנות.

 

בישראל זוכרים את אמין בעיקר מפרשת אנטבה, לשם נחטף מטוס "אייר פראנס" ובו נוסעים ישראלים בשנת 76'. הרודן טען כי ניסה לפתור את המשבר בדרך של משא ומתן עם החוטפים הפלסטינים, אולם בישראל ובעולם טענו כי שיתף עמם פעולה.

 

אנשי סיירת מטכ"ל, ששחררו את בני הערובה החטופים במבצע נועז באנטבה, השתמשו במכונית דמה בדמות מכונית הפאר של אמין. אחד החיילים אף התחפש לרודן עצמו.   

 

עשרות אלפים הושלכו לתנינים

 

אמין, שהיה בעברו מתאגרף מצטיין במשקל כבד וחייל בצבא הקולוניאלי של בריטניה, תפס את השלטון באוגנדה ב-25 בינואר 1971, לאחר שהדיח את הנשיא מילטון אובוטה עת שהיה בנסיעה רשמית מחוץ למדינה.

 

עלייתו של אמין לשלטון התקבלה תחילה באהדה באוגנדה ובאפריקה, לאור עברו וקשריו הטובים עם בריטניה. אולם כבר בשנת כהונתו השנייה גירש הרודן עשרות אלפי אזרחים אסייתים, שחלשו על כלכלת המדינה. הדבר הביא לכאוס כלכלי מוחלט, והצעיד את המדינה שנים רבות לאחור.

 

אמין לא בזבז זמן יקר: מייד עם עלייתו לשלטון החל לחסל יריבים פוטנציאליים, תוך שהוא מכריז על עצמו נשיא לכל החיים, ומעניק לעצמו מפעם לפעם אותות ותארים.

 

בימיו של אמין הושלכו אלפים למקורות הנילוס העוברים באוגנדה, והפכו מזון לתנינים. "אמין עצמו אינו יודע כמה אנשים הוצאו להורג בהוראתו", התבטא בעבר הנרי קיימבה, אחד מחבריו הקרובים של אמין. "המדינה הזאת הוצפה בדם וגופות", הוסיף קיימבה, ששימש כשר הבריאות תחת אמין, ונמלט לבריטניה ב-77'.  

 

ארגוני זכויות אדם קבעו כי 500 אלף בני-אדם נרצחו במהלך תקופת שלטונו של הרודן.  

 

אובוטה המודח כינה פעם את אמין: "החיה הפראית ביותר שאם אפריקנית הביאה אי פעם לעולם". ואילו נשיא ארצות-הברית בעבר, ג'ימי קרטר, ציין כי האירועים שהתרחשו באוגנדה תחת שלטונו "זעזעו את כל העולם המתורבת".    

 

הרודן, שהגדיר עצמו כ"איש מעש", התבטא בעבר כי "היטלר צדק כאשר שרף שישה מיליון יהודים".

 

העביר זמנו בדיג ובנגינה באקורדיון

 

באפריל 79' הודח אמין מהשלטון, עם כיבוש הבירה קמפלה בידי כוחות מצבא טנזניה. אידי אמין, שהמיר את דתו לאיסלאם, נמלט ללוב ולאחר מכן לעיראק, ולבסוף השתקע בערב הסעודית - לאחר שהבטיח כי לא יעסוק כלל בפוליטיקה.

 

בשנים האחרונות התגורר אמין עם שתי נשותיו ו-22 ילדיו באחוזה יוקרתית בג'דה שלחופי ים סוף. משום מה, מצאו השלטונות הסעודים לנכון לממן עבורו מכוניות פאר, נהגים, טבחים ומשרתים רבים.

 

בראיון נדיר שהעניק לפני ארבע שנים לעיתון באוגנדה, בהיותו בגלות, סיפר אמין כי הוא מרבה לקרוא בקוראן, ומעביר את זמנו בדיג, שחיה ואפילו נגינה באקורדיון. מרבית מזונו, מתברר, הוסיף להגיע מאוגנדה.


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אמין. שנות אימה וטרור
צילום: איי פי
הרבה להתפלל בסעודיה
מומלצים