שתף קטע נבחר

ספר חדש: הולנד עם הילדים

הרעיון להוציא ספר על הולנד - ממלכת האינפנטילים - לילדים הוא מצוין, אבל הביצוע לוקה. המכונית אולי הופכת לחדר משחקים ביתי, אבל איפה החוויה החו"לית? חנה קלדרון ניסתה והתאכזבה

הרעיון להוציא ספר על הולנד לילדים הוא מצוין. הולנד הרי יכולה לקחת בהליכה את התואר ממלכת האינפנטילים. הפרות עושות מו-מו כל היום, ילד עצר את החור בסכר במו אצבעותיו הדקיקות ואופניים הוא כלי תחבורה רציני. לזה צריך להוסיף את פארקי השעשועים לילדים שלא יימנו מרוב, כשבראשם אפטלינג, ואת מיני הולנד – המדורדאם המפורסם, את נעלי העץ וטחנות הרוח – והתיזה הוכחה.

 

כאן מדובר בספר כבד משקל, בן 176 עמודים בכריכה קשה, מחוברת באמצעות סליל, כדי לאפשר תלישה חופשית של דפים למכתבים ומשחקי קלפים. כלומר, ספר לילדים אבל בעל משקל כבד.

בתחילתו הסברים איך לטייל עם ילדים בחו"ל, בעיקר לחסרי ניסיון, ואחר כך עשרות רבות של עמודים המכילים משחקים מגוונים שבאמצעותם אפשר גם להעביר בנעימים את הזמן, וגם לרכוש ידע על הולנד (מהסוג שבעיתוי הנכון יכול להרשים את הדודים והסבתות).

 

 

רק בעמוד 129, ממש בשליש האחרון, מופיע סוף סוף פרק בשם "לאן נוסעים" ובו מצוינים בקמצנות וביובשנות, האתרים שכדאי לבקר בהם. כלומר, בעצם, יש בידינו ספר שמניח שהילדים משועממים, ולכן יש צורך לעסוק באופן אינטנסיבי בריפוי בעיסוק, תוך העברת מידע בסיסי על הארץ בה מטיילים ותוך הפיכת המכונית לחדר משחקים ביתי - כאילו לא בחו"ל אנחנו מצויים.

וכאן באה הקושייה: לא חבל על הכסף? לנסוע עד הולנד כדי להעביר שעות במשחקי חדר? האם אין כאן דילוג על ה-ח-ו-ו-יה. החוויה של לשבת במכונית, ואפילו להשתעמם בנסיעה, ותוך כדי כך להרגיש את אופיו ורוחו של המקום בו נמצאים? האם מה שחשוב הוא שהילדים יהיו עסוקים? והאם זאת הדרך להפוך אותם למרוצים?

 

תצטרכו לקנות עוד ספר

 

בשל הטיפול הדל ושווה הנפש במקומות הביקור, בלי להצביע על חוויות מיוחדות בהם, ובלי הצעות במה כדאי להתרכז, עולה השאלה אם כדאי לרכוש את הספר במחיר היקר כל כך של 118 שקלים.

כדי לדעת לאן לנסוע, ואיך להגיע, צריך להשקיע ממילא בקניית ספר נוסף, שיענה על שאלות בסיסיות מצד אחד, וירגש מצד שני, כלומר, יגרום לנו, תוך כדי קריאה, לרצות להגיע לאותם אתרים.

 

בניסיון (בלתי מדעי בהחלט) לבדוק את האפקטיביות של הספר על ילדים – התברר שהוא משמח אותם מאוד אם הם בני שבע עד עשר. הם מצאו בחלק של המשחקים הרבה עניין. המבוגרים, לעומת זאת, היו מלאי ביקורת, כפי שבאה לידי ביטוי בדברי עד הלום.

 

ועצה מעשית (חינם): עדיף להוציא ספרי משחקים נפרד לכל ארץ, ולצרף אליהם את אותו הסבר פסיכולוגי על איך לא לשעמם את הילדים בנסיעה, ובלי שום קשר, להוציא סדרה של ספרונים על אתרים המתאימים לנסיעה עם ילדים בממלכות האינפנטיליות. 

 

הולנד עם ילדים. כתבה: יהודית יונגמן-סעדון. עיצוב ואיור: שירה שכטר. הוצאת ידיעות אחרונות. 118 שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עד הולנד כדי להעביר שעות במשחקי חדר? עטיפת הספר
בעיתוי הנכון, הידע ירשים סבתות ודודות. מתוך הספר
מומלצים