שתף קטע נבחר

צה"ל התנקש בבכיר החמאס בעזה

מעט לאחר 13:00 בצהריים התנקשה ישראל בחיי בכיר החמאס, איסמעיל אבו-שנב, ברכבו בעזה. יחד עמו נהרגו 2 שומרי ראשו. בעקבות ההתנקשות הודיע החמאס על ביטול ההודנה ובג'יהאד ובפתח מאיימים: שרון ומופז יישאו באחריות. אבו מאזן: זהו פשע מכוער. גורמים מדיניים: "הודנה שמודנה, הפיגוע בירושלים שינה את כללי המשחק"

ההתנקשות בעזה: אלפי פלסטינים הפגינו אחר הצהריים (יום ה') ליד ביתו של איסמעיל אבו שנב וקראו קריאות בגנותה של ממשלת אבו מאזן ו"מפת הדרכים". בחמאס, בג'יהאד ובכירים בזרוע הצבאית של הפתח הודיעו על ביטול ההודנה בתגובה להתנקשות.

 

זאת לאחר שמעט לאחר השעה 13:00 בצהריים תקפו מסוקי אפאצ'י של חיל האוויר את מכוניתו של בכיר החמאס, איסמעיל אבו שנב, שנהרג. בעקבות ההתנקשות הודיע ארגון החמאס על ביטול ה"הודנה".

 

מסוקי-הקרב ירו כ-5 טילים לעבר המכונית, סמוך למשרדי האו"ם בשכונת רימאל שבעיר עזה. שלושת יושבי הרכב, אבו שנב ושני שומרי ראשו, האני אבו אל עומריין ומואמן רבוד, נהרגו במקום.

 

מאות פלסטינים נקבצו סביב המכונית העולה באש, כשהם קוראים קריאות נקם בישראל. החמאס הורה לפעיליו בימים האחרונים לרדת למחתרת בשל החשש מתגובת ישראל על הפיגוע בירושלים.

 

במערכת הביטחון אישרו כי אבו שנב היה המטרה. לדברי גורמים בטחוניים, ההחלטה על ההתנקשות התקבלה מאחר והאיש נמנה על ההנהגה המצומצמת של הארגון, המחליטה על הפעולות הצבאיות ואחראית גם לפעילות החמאס בגדה. גורמי ביטחון הודו כי אין הוכחות לכך שאבו שנב ידע מראש על הפיגוע בירושלים או הורה על ביצועו.

 

גורמים מדיניים בירושלים הבהירו ל-ynet: "הפיגוע בירושלים שינה את כללי המשחק. הגענו לפרשת דרכים. אין מקום יותר ל'הודנה שמודנה'. אם הפלסטינים רוצים להישאר עם החמאס והג'יהאד, שיישארו בלי מדינה. הברירה שלהם היא או להישאר עם הטרור ובלי מדינה, או להיפטר מהטרור ולהגיע למדינה משל עצמם. אם הם לא יילחמו בטרור אי אפשר יהיה להתקדם במפת הדרכים. בכל מקום שהם לא יעשו - אנחנו נעשה".

 

הגורמים הוסיפו: "ישראל תמשיך בפעולה נקודתית נגד מטרות בארגוני הטרור. הם עושים חלוקה בין דרג מדיני לפוליטי - אבל מבחינתנו כולם אותו דבר, מקבלים הוראות ממקום אחד, כשהאידיאולוגיה המניעה אותם היא להרוג יהודים. אין יותר זמן למנהיגות הפלסטינית 'להתבסס'. הם רוצים מדינה, עליהם לפעול נגד הטרור עכשיו".

 

מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, התייחס אחר הצהריים לפיגוע בירושלים ולהתנקשות בעזה וציין כי "לא הגענו לסוף מפת הדרכים". לדבריו, "אם תגיע לקיצה 'מפת הדרכים' יהיה זה צוק שיפלו ממנו שני הצדדים". לדבריו, "האלטרנטיבה תהיה לתת לטרור לנצח  וזוהי תוצאה בלתי מתקבלת על הדעת, לכן שני הצדדים צריכים למצוא את הדרך להמשיך לנוע קדימה".

 

שנב - מהנדס ובכיר בחמאס

 

איסמעיל אבו שנב הוא פעיל בכיר של החמאס, השייך ל"אגף המדיני" של הארגון. אבו שנב מרבה להופיע בכלי התקשורת הערביים ולייצג את עמדת הארגון בנושאים שונים. הוא מהנדס במקצועו, ולימד באוניברסיטה האיסלאמית בעזה.

 

גורמים פלסטינים אומרים כי אבו שנב נחשב לאחד המתונים יחסית בחמאס, להבדיל מד"ר עבד אל-עזיז רנטיסי ומחמוד א-זהאר. עם זאת בהודעת מערכת הביטחון נמסר כי אבו שנב היה מהדוחפים הבולטים ביותר להמשך הפעילות הצבאית והמאבק המזויין של החמאס. לדבריהם, הוא תמך בהמשך פיגועי ההתאבדות.

 

גורמי הביטחון לא ידעו היום לספק הוכחה לכך שאבו שנב היה קשור ישירות לפיגוע ההתאבדות בירושלים, אולם אמרו כי לא הופתע מהוצאתו אל הפועל.

 

"אבו שנב נמנה על ההנהגה המצומצמת של החמאס ושימש כסגנו של השייח יאסין כשזה שהה בחו"ל", אמרו גורמי ביטחון. "הוא היה אחד מן האנשים שקבעו את מדיניות הפיגועים של הארגון והיה אחד האחראים לשיקום התשתיות הצבאיות ברצועת עזה ובגדה". גורמי הביטחון שבו והאשימו היום את מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית באי נקיפת אצבע נגד החמאס גם לאחר הפיגוע בירושלים.

 

"זהו סוף ההודנה"

 

הרשות הפלסטינית גינתה בחריפות את הפעולה בעזה וראש הממשלה, אבו מאזן, אף כינה אותה "פשע מכוער". לדבריו, ההתנקשות תקשה על המאמצים למגר את הטרור.

 

גורמים ברשות אמרו כי מדובר ב"ניסיון הסלמה לא אחראי מצד ישראל שעלול לסבך את העניינים". נביל אבו רודיינה, יועצו של ערפאת, גינה את החיסול ואמר כי ישראל "חיפשה את הפיגוע כדי להסלים את המצב", ולחמוק מיישום מפת הדרכים.

  

מקורות פלסטינים אמרו ל-ynet כי הפעולה בעזה סותמת את הגולל על האפשרות שהרשות הפלסטינית תפעל בכוח נגד החמאס והג'יהאד. לדבריהם, דווקא לאיסמעיל אבו שנב היתה תרומה חשובה ביותר להשגתה של ההודנה. לדברי המקורות, אבו שנב היה מהגורמים "היותר מתונים ומציאותיים".

 

גורמים בשטחים אומרים כי "פעולה של הרשות נגד ארגוני החמאס והג'יהאד כעת, בשעה שישראל מחסלת מנהיג פוליטי לא תהיה מקובלת על דעת הקהל הפלסטינית". הגורמים מוסיפים כי "בנקודת זמן זו, כוחו של החמאס אינו נופל מזה של הרשות". 

 

בחמאס מאיימים: הארגון הודיע רשמית כי הפסקת האש, ה"הודנה", בטלה ומבוטלת. אוסאמה חמדאן, נציג החמאס בלבנון, אומר כי ארגונו ינקום את חיסולו של אבו שנב. לדברי חמדאן, זוהי הוכחה שישראל מעולם לא רצתה שלום, וכי מעולם לא התייחסה ברצינות למפת הדרכים. הוא קרא לראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן, להפסיק את המגעים עם ישראל.

 

גם דובר הג'יהאד האיסלאמי, השייח' חאלד אל-בטש, אמר ל-ynet כי "שרון ומופז ישאו באחריות". לדבריו, "ממשלת ישראל איבדה את הראש, ואינה מפרידה עוד בין מנהיג פוליטי לבין מי שמחזיק בנשק".

 

הערב הצטרף גם פעיל בכיר בזרוע הצבאית של הפתח לאיומים, ואמר ל-ynet כי פעילי ארגונו בגדה וברצועה החליטו היום לפרוש מההודנה. לדבריו, "בעקבות חיסולו של השיח' איסמעיל אבו שנב נחצו כל הקווים האדומים והגדודים פורשים מההודנה. ועל הישראלים לצפות להרבה מאוד פיגועי התאבדות המחיר יהיה כבד ביותר".

 

עוד קודם להתנקשות בעזה, החל צה"ל בשורה של פעולות נרחבות בערים הפלסטיניות בגדה, בעקבות החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני על תגובה צבאית וחידוש ההתנקשויות בעקבות הפיגוע הקשה בירושלים. עיקר הפעילות מתמקדת בערים ג'נין, רמאללה - ובעיקר בשכם.


פורסם לראשונה

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המכונית, עולה באש. סוף ההודנה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אבו שנב. המטרה
צילום: איי פי
צילום: אלג'זירה
פינוי הגופות בעקבות ההתנקשות
צילום: אלג'זירה
מומלצים