שתף קטע נבחר

תוכנית אמריקנית: לחדש העברת נפט מעיראק לחיפה

נציג הפנטגון העביר לציר ישראל בוושינגטון דרישה בה הוא קורא לו לבחון מחדש את העלויות השונות הכרוכות בשיקום צינור הנפט שבין עיראק לחיפה. משרד התשתיות: "הנושא לא רלוונטי"

ארצות הברית דרשה מישראל לבדוק את האפשרות לחידוש פעילותו של צינור הנפט היוצא מקירקוק שבעיראק לכיוון חיפה, כך דווח הבוקר (יום א') בחדשות גלי-צה"ל.

על פי הדיווח, לפני כשבוע פנה פקיד בפנטגון לציר ישראל בוושינגטון, רפי ברק, וביקש ממנו לבחון מספר הבטים רלוונטים בסוגייה. בין השאר התבקש ברק לבדוק את גודלו של הצינור הישן, מימי המנדט הבריטי, ואת העלויות הכלכליות והמדיניות הכרוכות בשיקומו.

ברק הדגיש בפנייתו בנושא למשרד החוץ בירושלים את חשיבות שמירת הסודיות בעניין, זאת עקב החשש שהדבר יוצג כמזימה ציונית. יצויין כי מאז פרוץ המלחמה בעיראק, טוענים גורמים אנטי-ישראלים כי המלחמה בעיראק נועדה לשרת אינטרסים של ישראל, יד ביד עם אינטרסים כלכליים הקשורים בנפט.

נושא צינור הנפט עלה לדיון גם בשיחות שקיים ראש ממשלת ישראל, אריאל שרון, עם הנשיא בוש, בעת ביקורו בוושינגטון. שרון ביקש מבוש לא להזרים את הנפט דרך סוריה, זאת בשל תמיכתה בטרור.

שר התשתיות, יוסי פריצקי, ידון אף הוא בנושא במסגרת השיחות אותן יערוך בוושינגטון. ממשרד התשתיות נמסר כי העניין רחוק מלהיות רלוונטי, זאת בעיקר לאור ההתנגדות המוחלטת של הירדנים לכך שצינור מסוג זה יעבור בשטחם. "לו היה נושא זה רלוונטי", אומרים במשרד, "ודאי שהיו לו משמעויות כלכליות אדירות, בין היתר בשל הוזלת מחירי הדלק והנפט".

 

גורמים מדיניים אמרו ל-ynet בתגובה כי "מדובר בסיפור עם זקן ארוך, סיפור שחלודה פשטה בו. מי אמר שהעיראקים מוכנים לעשות עסקים עם ישראל? מי אמר שהאמריקנים רוצים להיראות כמי שמביאים נפט עיראקי לישראל? זה שפקיד אמריקני, שאולי מרכז את נושא התשתיות בעיראק שואל על זה, לא הופך את העניין לפרוייקט שעומד להתממש. פקיד שמבין בתשתיות איננו מבין בהכרח בפוליטיקה של המזרח התיכון, והדבר איננו מעיד על החלטה מדינית אמריקנית לעשות זאת".

 


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יגיע לחיפה? צינור נפט
צילום: רויטרס
מומלצים