שתף קטע נבחר

עסקת חילופיי השבויים סגורה; האם רון ארד נשכח?

גורמים בלבנון: "המתווכים הגרמנים עובדים כעת על השלבים הסופיים ועל הלוגיסטיקה, המבצע יושלם בימים הקרובים". עיתון לבנוני: פריצת הדרך הושגה כאשר ישראל ויתרה על הדרישה למידע אודות רון ארד תמורת שחרור דיראני ועובייד. תמי ארד: "רון איבד מהרלוונטיות שלו, עבור אילן בירן הוא כבר דף בהיסטוריה"

"עסקת חילופי השבויים בין ישראל לחיזבאללה נכנסה לשלב מכריע -  ויתכן כי תתבצע בתוך ימים" - כך אומר הבוקר (יום ד') מקור ביטחוני בלבנון לעיתון הערבי "אל-חיאת".

 

על פי המקור, המתווך הגרמני ארנסט אורלאו נמצא כעת באזור, במסע דילוגים בין ישראל ללבנון שנועד לסגור את העסקה. לדבריו, על פי ההסכם המתגבש, ישראל תשחרר את 19 האסירים הלבנונים שברשותה וכן מספר לא ברור של אסירים פלסטינים - וזאת לאחר שאורלאו יכין את הרשימה הסופית. עם זאת, לא צפויים להיות "שמות בולטים" של אסירים פלסטינים ברשימת האסירים שישוחררו.

 

המקור מגלה כי חילופי השבויים כמעט והצליחו לפני שלושה חודשים, לאחר משא ומתן ממושך שקיים המתווך הגרמני עם הנהגת החיזבאללה ובכירים ישראלים, אולם המשא ומתן הוקפא לאחר שראש הממשלה שרון התחרט ברגע האחרון וסירב שהעסקה תכלול אסירים פלסטינים.

 

לדברי המקור הלבנוני, שרון ביקש אז מאילן בירן, מנהל המו"מ מטעם ישראל, להמתין עד לאחר שיחרור הפלסטינים במסגרת ה"הודנה". קריסת ההודנה עודדה את המתווך הגרמני לשוב ולפעול. בשבת ביקר המתווך את אלחנן טננבאום המוחזק בשבי חיזבאללה. הוא מסר כי הוא "חי ומצבו סביר".     

 

לדברי מקורות ביטחוניים בלבנון, שצוטטו אמש בסוכנות הידיעות הגרמנית, "עסקת חילופי השבויים כבר סגורה, והמתווכים הגרמנים עובדים כעת על השלבים הסופיים ועל הלוגיסטיקה". עוד אומרים המקורות כי  "ברור מאוד כי חיזבאללה קרוב כעת יותר מתמיד להשלמת עסקת החילופין".      

  

בסוף השבוע אמר מנהיג חיזבאללה, שייח חסן נסראללה, כי חלה "התקדמות משמעותית" בנושא השבויים. גם בישראל הביעו בימים האחרונים אופטימיות זהירה באשר לסיכויים שהעסקה תושלם בקרוב.

 

"מידע על רון ארד כבר אינו תנאי"

 

אמש אמר קצין בכיר בצה"ל כי "בתוך ימים או שבועות ספורים יתברר האם המהלך הנוכחי, שהחל עם החזרת שתי גופות אנשי חיזבאללה ללבנון, הוא רציני ויבשיל לכדי החזרתם של האזרח אלחנן טננבאום וגופות החיילים הנעדרים לישראל. הקצין הבכיר הוסיף כי "צריך מאוד מאוד להיזהר מאופטימיות יתרה בעניין". לדברי הקצין הבכיר, נסראללה נתון ללחץ פנימי רב מצד אנשיו להחזיר את השבויים והגופות של אנשי הארגון, המוחזקים בידי ישראל.

 

גורמי ביטחון בישראל ציינו כי חיזבאללה ויתר על דרישתו לשחרורם של כל האסירים, כולל הפלסטינים, במסגרת ההסכם. העיתון הלבנוני "א-ספיר" דיווח כי העסקה המתגבשת צפוייה לכלול את שחרורם של כל האסירים הלבנונים המוחזקים בישראל, ואת העברת גופותיהם של 15 פעילי חיזבאללה הקבורים בארץ.

 

על-פי הדיווח בעיתון הלבנוני, פריצת הדרך במשא ומתן לחילופי השבויים הושג כאשר ישראל ויתרה על דרישתה למידע אודות גורל הנווט השבוי, רון ארד, בתמורה לשחרורם של דיראני ועובייד.  

 

תמי ארד: "רון איבד מהרלוונטיות שלו"

 

רעייתו של הנווט השבוי, תמי ארד, מתחה אתמול בראיון לגלי צה"ל ביקורת קשה על האופן בו מתנהל המשא ומתן: "אנחנו חשים היום שלא רק יאסר ערפאת הוא לא רלוונטי למערכת הביטחון. לפי ההתנהלות של הדברים, גם רון ככל הנראה איבד מהרלוונטיות שלו, לצערי", אמרה ארד, והוסיפה: "ברגע בו דיראני ייצא את גבולות הארץ, מדינת ישראל ויתרה על רון".  

 

בראיון אמרה ארד: "התחושה היא תחושה קשה. אנחנו לא יודעים ממש מה קורה, לא מעודכנים. מזה תקופה לא קצרה אנחנו מסתובבים בתחושה שמסתירים מאתנו דברים. עוד מעט 17 שנים רון בשבי, ואני אגיד לך את התחושה שלי היום – לא מעט אנשים עסקו בשיבה של רון הביתה, ולצערי הם נכשלו. הייתה לפחות תחושה שעשו והיה רצון.

 

"היום עומד בראש המערכת הזו אדם שרון עבורו הוא ככל הנראה דף בהיסטוריה, והכוונה שלי היא לאילן בירן (האלוף במיל' בירן מכהן בשנתיים וחצי האחרונות כראש הצוות הישראלי המטפל בנושא השבויים והנעדרים). ככל הנראה, בעיניו, הנושא של רון העסיק מספיק שנים את מערכת הביטחון. החומה בצד השני בצורה, אני מסכימה איתו, קשה מאוד להוביל איזשהו מהלך עם האיראנים, אז הוא החליט לוותר, ללכת על פתרונות קלים. הוא מוביל מהלך שיביא לידי זה שלא תהיה אפשרות לקבל איזשהו מידע על רון".


פורסם לראשונה

 

בהכנת הידיעה השתתפו פליקס פריש וגבי קסלר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רון ארד. התמונה האחרונה מהשבי
צילום איי פי
דיראני ועובייד. "ישראל מוכנה לעסקה בלי מידע על רון ארד"
צילום איי פי
צילום: ארכיון
טננבאום. המתווך הגרמני ביקר אותו בלבנון
צילום: ארכיון
צילום: רפרודוקציה
בני אברהם
צילום: רפרודוקציה
צילום רפרודוקציה חגי אהרון
עדי אביטן
צילום רפרודוקציה חגי אהרון
צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
עומר סואעד
צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
מומלצים