שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  נתניהו: גם ב-2004 תימשך מדיניות צמצום הקיצבאות

  לדבריו, החזרה לקצבאות איננה באה בחשבון והדרך היחידה לצאת ממעגל העוני היא הגברת הצמיחה במשק ומעבר מקצבאות לעבודה. עם זאת - לא תהיה פגיעה נוספת בקיצבאות שכבר קוצצו; האוצר שוקל העלאה דרסטית במיסוי על עובדים זרים

  שר האוצר, בנימין נתניהו, רמז היום (ה') בדיון בוועדת הכספים, כי בניגוד להערכות קודמות, תכלול הצעת התקציב לשנת 2004, שתוגש בשבוע הבא לממשלה, פגיעה נוספת במקבלי קצבאות הביטוח הלאומי.

   

  "אנחנו הולכים להציע המשך המגמה של יציאה מקצבאות", אמר נתניהו. לדבריו החזרה לקצבאות איננה באה בחשבון והדרך היחידה לצאת ממעגל העוני היא

  הגברת הצמיחה במשק ומעבר מקצבאות לעבודה. "הקצבאות אינן פותרות את בעיית העוני אלא מנציחות אותה ומעבירות אותה מדור לדור", ציין שר האוצר.

   

  בהמשך דבריו הבהיר נתניהו כי אינו מתכוון לבצע קיצוץ נוסף בקצבאות שכבר קוצצו (ילדים והבטחת הכנסה). ככל הידוע מתנהלים באוצר דיונים לקצץ סכום מסוים גם בקצבאות הביטוח הלאומי. אולם הערכה היא כי אם בסופו של דבר יחליט האוצר לקצץ בקצבאות, יהיה הסכום שיקוצץ נמוך בהרבה מהקיצוצים שנעשו בעבר. 

   

  בדבריו בוועדה, אישר שר האוצר את מה שפורסם אתמול ב-ynet: למרות הבטחת הממשלה הקודמת, שהוא המע"מ לא יפחת, בתחילת השנה הבאה באחוז אחד, וישאר גם בשנת 2004 ברמה של 18%.

   

  לדברי נתניהו ניתן היה גם להבין כי בכוונת האוצר להגדיל בשנה הבאה את יעד הגירעון. שר האוצר רמז כי בנושא זה הגיע משרדו להבנה עם האמריקנים. זאת לאחר שבמסגרת הדיונים על קבלת הערבויות ממשלת ארה"ב התחייבה ישראל שלא לחרוג בשנה הבאה מעד גירעון של 3% מהתוצר (כ-15 מיליארד שקל).

   

  עוד אמר נתניהו כי חייבים לבצע קיצוץ משמעותי בתקציב הביטחון. לדבריו, כל הפחתה שלא תבוצע בביטחון - יהיה צורך לבצע במקום אחר. לדעת שר האוצר, ניתן לצמצם באופן משמעותי את תקציב הביטחון ללא לקיחת סיכונים מיוחדים או מיותרים. זאת בדרך של התייעלות והקטנת בזבוזים ועל ידי היערכות יותר ריאלית ומפוקחת על האיום הביטחוני, כפי שהוא מצטייר לאחר סיום המלחמה בעיראק.

   

  בניגוד לתחזית שפרסם אתמול משרד האוצר, לפיה יצמח המשק השנה ב-0.8%, נשמע היום  נתניהו זהיר יותר ואמר כי הצמיחה השנה יכולה להיות כל מספר בין 0.5% ל-1%.

   

  לדברי נתניהו משרד האוצר בוחן בימים אלה את נושא הפנסיה הממלכתית. לדבריו, אם האוצר יחליט בסופו של דבר להציע הצעה להנהיג פנסיה ממלכתית יהיה כל הנושא כרוך בדיונים ממושכים.

   

  מיסוי עובדים זרים

   

  נתניהו הודיע, כי משרדו שוקל לבצע העלאה דרסטית של שיעור המיסוי המוטל על העובדים הזרים. המהלך הנוסף יבוא בהמשך להחלטה להטיל מס של 8% על העובדים הזרים שבוצע במסגרת התוכנית הכלכלית, וביטול נקודות הזיכוי לעובדים הזרים, שמשמעותו תשלום מס הכנסה כבר מהשקל הראשון – מהלך שבוצע בתחילת השנה הנוכחית.

   

  העלאת המיסוי על העובדים הזרים, אמר נתניהו, יחד עם פעולה דרסטית לצמצום מספר העובדים הזרים בארץ יביא להקטנת ממדי האבטלה. "יש בארץ 300 אלף מקומות עבודה, וזו עובדה", הכריז נתניהו.

   

  סגן שר האוצר לשעבר, ח"כ יצחק כהן (ש"ס) תקף בחריפות את הודעת שר האוצר על פגיעה אפשרית נוספת בקצבאות. "במה עוד אפשר לפגוע במיעוטי היכולת? יסגרו להם את בתי התמחוי, או אולי יקחו להם את מכולות האשפה שלא יהיה להם במה לחטט?", שאל כהן.   


  פורסם לראשונה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים