שתף קטע נבחר

משפחות ההרוגים: "אין צדק, הכל מסחרה"

משפחות 13 האזרחים הערבים שנהרגו במהומות אוקטובר 2000 מתחו ביקורת נוקבת על מסקנות ועדת אור וטענו שהוועדה לא מיצתה את הדין עם הדרג המדיני והקלה עם האחראים להרג קרוביהם. חסן עאסלה, אביו של אסיל, שנהרג במהומות: "הוועדה גילתה אטימות לפצע, לכאב ולשכול"

משפחותיהם של 13 הרוגי מהומות אוקטובר 2000 הגיבו בזעם על מסקנות דו"ח ועדת אור שפורסם בצהריים (יום ב'). קרובי המשפחה שכינסו מסיבת עיתונאים בירושלים אמרו שהוועדה הקלה עם האחראים להרג ולא מיצתה את הדין עם הדרג המדיני. (לפרויקט מיוחד בנושא דו"ח ועדת אור לחצו כאן)

 

דודו של וליד אבו סאלח שנהרג במהומות, מוחמד אבו סאלח, אמר: "אין צדק, הכל מסחרה. איך זה שגיא רייף יצא בזול? כל המוזהרים למיניהם, אליק רון, בן עמי, לא טעמו מהו שכול. הוועדה קיבלה הנחיות מלמעלה, רצחו בלי סיבה, והוועדה הסתפקה בלהדיח לשנה בלבד".

 

חסן עאסלה, אביו של אסיל, שנהרג במהומות אמר בהתרגשות רבה: "שלוש שנים עברו מאז אירועי אוקטובר השחור. כולנו פצועים ומקוננים על אובדן יקירנו. דרשנו שהוועדה תחקור את רציחתם של 13 אזרחים, אך לשווא. הוועדה גילתה אטימות לפצע, לכאב ולשכול. אני שואל את חברי הוועדה, למה נרצחו 13 בחורים? החקרתם? כלום. אם זו לא אטימות, אז מה זה? הוועדה הכניסה אותנו למנהרה שאין אור בקצה. רק כאב ופצע בלתי מוגבל. לא נחזור אחורה. אלה שרצחו את ילדינו ישלמו כדין על-פי חוק בינלאומי ומקומי".

 

"אני פונה לרוצחים. אני מכיר חלק מכם. שמעוני, אתה שעמדת על ראשו על ססיל, והתענגת על גסיסתו, וידאת שנרצח. אני מכיר ויודע שיש לך ילדים, היש בלבך חרטה? אדון משה, רצחת פרח של ילד. האם חשבת לסרב פקודה? אנחנו רוצים תשובות מהמדינה. לא נשב בשקט. נמשיך במאבק עד תום. זו דרך מלאה קוצים ומהמורות, שלא אמצא את הבן השני שלי ירוי. דמם לא יהיה הפקר".

 

ג'מילה עאסלה, אמו של אסיל, אמרה: "זה מה שקרה גם לשרון אחרי סברה ושתילה. הוא לא יכול היה להיות שר ביטחון, אז הוא נהיה ראש ממשלה. יש לי חשש אם החקירות הפליליות יובילו למשהו. אני לא כל כך אופטימית. הדבר שחשוב לי הוא מה יקרה עם הרוצחים ומה עם התיקים שלהם. הוועדה צריכה לדעת שמה שיקרה בעתיד לערבים בארץ מוטל על כתפיה".

 

"מאוכזבים מוועדת החושך"

 

ג'מילה עכאווי, אחותו של עומר שנהרג הביעה אכזבה קשה: "אני מרגישה רע מאוד. לא נתנו לי שום תקווה שיקרה משהו. כולם חופשיים ואף אחד לא עומד לדין. לא היתה חקירה כמו שצריך. אני אלחם עד הסוף בכל האמצעים".

 

אחיו של עימאד גנאים, וליד, אמר: "אני מצפה שכשיש רצח, הרוצחים ימצאו את מקומם בבית הסוהר. אני לא מאמין שמהחקירות שוועדת אור הורתה עליהם ייצא משהו. ההרגשה שלי היא שלא ייצא כלום".

 

אחותו של ראמז בושנאק, אג'מה, אמרה: "זו התאכזרות. כל המשפחות מאוכזבות מוועדת החושך. ציפינו שיהיה עונש לפוליטיקאים ולשוטרים אבל לא נתנו לנו את הצדק". 

 

חסן ג'בארין מארגון עדאללה הביע אכזבה על כך שהוועדה לא הסיקה מסקנות אישיות נגד אהוד ברק. באשר לסגן-ניצב בנצי סאו אמר ג'בארין: "הוא היה אחראי על גזרת ואדי ערה, שם נהרגו שלושה. מסקנת הוועדה היא לא לקדם אותו בדרגה, כלומר הוא נשאר בתפקידו. יש לנו בעיה עם סוג כזה של מסקנות. הוועדה רצתה לחקור ולהגיע לנסיבות ההרג, אבל לאחר שלוש שנים אין תשובות למשפחות".

 

ממרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל נמסר: "הדו"ח מאכזב ולא יתרום לאיחוי הקרע בין יהודים וערבים. חברי הוועדה לא הבינו את גודל התפקיד ההיסטורי שהוטל עליהם. הדו"ח מוכיח את טענות ההורים השכולים והפצועים במהלך כל עבודת הוועדה. לצערנו, הדו"ח לא ימנע את הישנות אירועי אוקטובר בעתיד. לא ברור לנו איך יוכלו חברי הוועדה להסתכל בעיניהם של ההורים השכולים והפצועים".


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משפחתו אסיל עאסלה: הוועדה אטומה
מאוכזבת. אחותו של ראמז בושנאק
לא ייצא כלום. משפחתו של עמאד גנאים
צילום גלי תיבון
משפחות ההרוגים: אכזבה מדו"ח ועדת אור
צילום גלי תיבון
צילום: רונן לידור
מהומות אוקטובר באום אל פאחם
צילום: רונן לידור
מומלצים