שתף קטע נבחר

בן עמי: פעלתי במיטב שיקול הדעת

תגובותיהם של מוזהרי ועדת אור נעו בין אכזבה קשה ודחיית המסקנות האישיות נגדם, לבין קבלתן בהקלה. השר לביטחון פנים לשעבר, שנפסל מלכהן בתפקיד בעתיד, הדגיש: "אילולא טיפולי, התוצאה עלולה היתה להיות אף קשה יותר". אליק רון: מדוע הוועדה לא התייחסה לעליית שרון להר הבית?

תגובותיהם של אנשי הציבור והביטחון המוזהרים על מסקנות ועדת אור, נעו אתמול (ב') בין דחייה מוחלטת את מסקנות הוועדה, לבין קבלתן, בהתחשב כמובן בהמלצות האישיות שננקטו בענייניהם. ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, אמר כי יגיב על הממצאים בימים הקרובים לאחר שיקרא את הדו"ח.

 

בן עמי: פעלתי במיטב שיקול הדעת

 

השר לביטחון פנים לשעבר, שלמה בן-עמי, שנפסל מלכהן בתפקיד בעתיד, אמר בתגובה למסקנות הוועדה כי "אני משוכנע שטיפולי במשבר היה במיטב שיקול הדעת והבקרה. אילולא נהגתי כך, אני חרד שהתוצאה עלולה היתה להיות אף קשה יותר". בן עמי ציין כי "עם ועדה או בלעדיה, אני כשר אחראי אחריות מיניסטריאלית מלאה על תיפקוד המשטרה באירועי אוקטובר ועל כך גם שילמתי מחיר פוליטי".

 

בעניין המסקנה האישית, אמר בן עמי: "הפכתי והפכתי ולא מצאתי כי היא נובעת מהתשתית העובדתית ומהניתוח המשפטי של דו"ח הוועדה, ולפיכך אין לי אלא להניח שהיא באה ממקום אחר ולצורך אחר".

 

וילק: בעתיד הדברים יקבלו פרופורציה אחרת

 

המפכ"ל לשעבר, רב ניצב בדימוס יהודה וילק, שנפסל מלכהן בתפקיד ביטחוני בכיר בעתיד, אמר בתגובה לערוץ 2 כי "צריך להסתכל על דו"ח הוועדה בהקשר של האירועים, שאפילו על ידי הוועדה הוגדרו אינתיפאדה, מהומות חסרות תקדים וכמעט מלחמת אזרחים בין יהודים לערבים". וילק העריך כי "בעתיד הדברים יקבלו פרופורציה אחרת".

 

רון: למה לא התייחסו לעליית שרון להר הבית? 

 

ניצב אליק רון, שגם לגביו המליצה הוועדה כי לא יכהן בעתיד בתפקיד בכיר בתחום ביטחון הפנים, אמר בתגובה לחדשות ערוץ 10: "אני תוהה מדוע לא מצאה לנכון הוועדה להתייחס ביתר נחרצות ובאומץ לנושא עלייתו של אריק שרון להר הבית. האם אין אנשי הוועדה יודעים את רגישותו של הר הבית? הרי הר הבית יכול להביא למלחמת עולם. למה לא ספרו את שבעה ההרוגים במהומות שפרצו בהר הבית יום לאחר ביקור שרון?"

 

"רייף הוא שעיר לעזאזל"

 

שני אנשי המשטרה שהוועדה המליצה להדיחם מהשירות, הגיבו בשלילת המסקנות. עורך דינו של רב פקד גיא רייף, עו"ד טומי נדשי, אמר ל-ynet: "אנחנו נלמד את ההמלצות. חששנו מהרגע הראשון וזה לא מפתיע אותנו שגיא הוא שעיר לעזאזל. אנחנו לא מקבלים את המסקנות של הוועדה, שלא רק החמירה איתו, אלא טעתה בגדול לגביו. בכל מדינה מתוקנת גיא היה מקבל על הפעולות שלו ציון לשבח ופה הוא מקבל גינוי. המסקנות נגועות בסממנים פוליטיים. הרכב הוועדה לא איפשר מסקנות אחרות. אנו נרצה לראות איך השר החדש, השלטון החדש, יתייחס למסקנות האלה".

 

ולדמן: לא מקבל

 

גם תת ניצב משה ולדמן, שהיה מפקד מרחב העמקים במשטרה בעת אירועי אוקטובר, לא מקבל את מסקנות הוועדה על כשלים חמורים בתפקודו. "עיינתי בתקציר. מבחינתי האישית, על פניו, העובדות שמצויינות לא נכונות. אני רוצה זמן ללמוד את הדו"ח. אני לא כועס, אבל חברי הוועדה לא עשו את העבודה נאמנה. ברוב הסעיפים, המסקנות לא נכונות ולא מתאימות לעובדות".

 

ח"כ בשארה: מאוכזב

 

נציגי הציבור הערבי שהוזהרו בדו"ח, ונגדם לא הומלץ לנקוט בצעדים כלשהם מכיוון שהם אינם נושאים בתפקידים ציבוריים, הביעו אכזבה. "אני לא מוצא לנכון שהוועדה צריכה לבקר אותי ואני מאוכזב כי היא העבירה ביקורת על ההנהגה הערבית", אמר ח"כ עזמי בשארה. "הוועדה לא היתה צריכה להתעסק בהנהגה הפוליטית. מאכזב שלא חקרו ולא האשימו אף שוטר. הוועדה לא תצליח לבלום את המדיניות של הממשלה כלפי האוכלוסיה הערבית".

 

ח"כ דהאמשה: לא ייתכן שברק ייצא נקי

 

ח"כ עבד אל מאלכ דהאמשה הביע גם הוא אכזבה מהמסקנות. "נראה שהוועדה נגעה בדרג הביצועי, אבל אני מתפלא שאת מר ברק שחררו מאחריות. לא ייתכן שהוא ייצא נקי מהדו"ח – זה לא רק שהוא לא מנע ולא התערב, אלא הוא דרבן ועודד את הקטל החי, בייחוד ביומיים הראשונים".

 

סגן ניצב מאיר: אני יכול להמשיך הלאה

 

סגן ניצב ירון מאיר, שהיה מפקד גזרת משגב, ושלגביו לא ביקשה הוועדה לנקוט בצעדים כלשהם, למרות מה שכינתה "מחדלים" במעשיו, הביע סיפוק מהמסקנות. הוא נכח בבית המשפט העליון כשפורסמו מסקנות הוועדה ופרץ בבכי של הקלה כששמע את ההחלטה בעניינו.

 

"אין מסקנות נגדי, אני יכול להמשיך ולתפקד הלאה", אמר מאיר, "אני מקבל את ההחלטה ברגשות של שמחה וכעס גדול מאוד בעניין החברים שלי. עדיין לא קראתי את הדו"ח, אני מבין שאני היחיד שיצאתי כפי שיצאתי. זה מפריע לי מאוד". 

 

סגן ניצב מרמלשטיין: עונש קשה מדי

 

סגן ניצב שמואל מרמלשטיין, שהיה מפקדה בפועל של תחנת נצרת בעת אירועי אוקטובר, והיה מעורב, על פי הוועדה, בכשלים בהפעלת הצלפים, קיבל גם מחמאות מהוועדה. לכן הוא התאכזב כשגילה שהוועדה קבעה שקידומו במשטרה יעוכב למשך שנה מיום פרסום המסקנות. "לאור קביעת הוועדה שמדובר ב'קצין שקול ורציני ותיפקודו היה במרבית המקרים ללא דופי', הרי שההמלצה בסוף לא פרופורציונלית ומאכזבת אותי כי כבר עיכבו את קידומי במשך שנתיים וחצי. העיכוב הוא עונש חמור מדי".


פורסם לראשונה

 

בהכנת הידיעה השתתפו: אפרת וייס, אילן מרסיאנו ואייל הראובני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
בן עמי מעיד בפני הוועדה
צילום: עטא עוויסאת
צילום: אלכס קולומויסקי
"חששנו מזה". רייף
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גלי תיבון
"הוועדה לא צריכה לבקר אותי". בשארה
צילום: גלי תיבון
"העובדות לא נכונות". ולדמן
צילום: אלכס קולומויסקי
פרץ בבכי של הקלה. מאיר
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: עטא עוויסאת
מתפלא ששחררו את ברק מאחריות. דהאמשה
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים