שתף קטע נבחר

רייף: ועדת אור היתה בזבוז זמן, רצו להפיל אותי

קצין המשטרה שהושעה טוען בשיחה ל-ynet שמסקנות הוועדה היו צפויות מראש: "כל מה שהם חשבו ורצו – הכל היה במסגרת הניסיון להפיל אותי; עשיתי מה שהיה צריך לעשות. צר לי על התוצאות, אבל לא הייתה לי ברירה. אני התגוננתי והגנתי על האזרחים; אני לא מקבל כלום מהביקורת של הוועדה, היא מנותקת מהמציאות"

"זו הייתה טחינת מים, בזבוז זמן וכספי ציבור. כל מה שהם חשבו ורצו – הכל היה במסגרת הניסיון להפיל אותי. לא התייחסו למילה אחת של עורכי הדין או של עדים שהבאתי מטעמי. אני סומנתי מההתחלה".

 

הדובר, בשיחה ל-ynet, הוא גיא רייף, שוועדת אור המליצה אתמול (ב') על הדחתו משירות במשטרה בגין מעורבותו בדיכוי מהומות אוקטובר בצפון הארץ. הוועדה המליצה גם על קיום חקירה בשורת מקרים נוספים של ירי לעבר אזרחים. שמו של רייף לא הוזכר במפורש אולם הוא היה בין המוזהרים טרם פירסום הדו"ח בגין אירוע בו ירה, לכאורה ללא הצדקה, וגרם למותם של שני אזרחים ולפציעת אחרים.

 

חקירה נוספת נגד רייף, בחשד לירי לעבר תחנת משטרת משגב במטרה לעורר פרובוקציה, נסגר. למרות זאת רייף נותר בגדר מושעה מהשירות.

 

גיא רייף, איך אתה מסביר את המציאות שנקלעת אליה?

 

"הבעיה היא לא שלי, אלא של כלל הציבור בישראל. אני שלם עם כל מה שעשיתי באוקטובר 2000. פעלתי כמו שצריך. עשיתי מה שהיה צריך לעשות. צר לי על התוצאות, אבל לא הייתה לי ברירה. השאירו אותי לבד, בלי כוח אדם, בלי עזרה, למרות שכל המפקדים הבכירים שמעו בקשר שאני זועק לעזרה וצריך סיוע מיידי - לא שלחו לי עזרה. במקום זאת המשיכו שוטרים להסתובב ברחבי הגליל בכל מיני מקומות שדווקא באותם ימים היו שקטים. היו שוטרים בכרמיאל, היו שוטרים בעכו, אבל אני במשגב נשארתי לבד".

 

הוועדה מצאה שפעלת בניגוד לתקנות, ירית באש חיה על מפגינים ונראה שאף הרגת שניים מהם. הביקורת עליך קשה.

 

"אני מוכן לקבל ביקורת, אבל לא מכאלה שיושבים בחדר ממוזג ולא יודעים איך עובדים בשטח. אני לא מקבל כלום מהביקורת של הוועדה, פשוט כלום. היא מנותקת מהמציאות. אני לא מבין איך זה שבוועדה לא ישב אפילו איש שטח אחד. הם לא מבינים שלא היה מספיק כוח אדם".

 

"הוועדה לא נתנה תשובות לשאלות החשובות באמת ששאלו. אני התגוננתי והגנתי על האזרחים. רק במקרה אחד בלבד של סכנת חיים שנשקפה לי יריתי לבחור ברגל, ראיתי שהוא נפצע קל, ובורח מהמקום בצליעה. לא הייתה לי ברירה אחרת. בכל מקרה, אני לא הרגתי אף אחד".

 

רייף מתוסכל מכך שמפקדיו במשטרה לא נתנו לו, לטענתו, את הגיבוי המתאים. "מפקד בכיר אמר לי לפני העדות שלי בוועדה: 'תשקר, תגיד שלא ירית'. אבל אני לא מסוגל לשקר, והחלטתי להגיד את האמת".

 

רייף, רב פקד טרם השעייתו, מספר ששלוש השנים האחרונות היו קשות מאוד עבורו. הוא התגרש מאשתו וחזר לעבוד בעסק המשפחתי בנהריה. מאוכזב ומריר הוא נפגש היום בחיפה עם עורך דינו, טומי נדשי. "מסקנות הוועדה היו צפויות מראש", אמר.


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שלוש שנים קשות. גיא רייף
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רונן לידור
צר לי על התוצאות, אבל לא הייתה לי ברירה. מהומות אוקטובר
צילום: רונן לידור
מומלצים