שתף קטע נבחר

מחקר חדש: שיעול בעת כאבים בחזה ימנע התקף לב

שיעול, אצל רבים מאיתנו, מבשר רעות. אבל חוקרים פולנים מצאו כי שיעול בזמן התקף לב מגביר את זרימת הדם ללב ועשוי למנוע מוות. מומחה ישראלי: גם בבית החולים מעודדים את החולה להשתעל

על פי רוב, כשאנו מתחילים להשתעל, אנחנו יודעים שצריך לטפל בעצמנו. אולם מחקר חדש שבוצע בפולין קובע ששיעול, כן, אותו שיעול שמפחיד אותנו, יכול בעצם להציל חיים. החוקרים הפולניים קובעים כי שיעול בעת הסימן הראשון להתקף לב, עשוי להקל על המצב ואף לבטל את ההתקף הקרב ובא. לדברי החוקרים, השיעול מעלה את הלחץ החיובי בבית החזה, מגביר את זרימת הדם ללב ועשוי למנוע דום לב ומוות. לדבריהם, השיעול יסייע להישרדות החולים, עד לבוא הצוות הרפואי.

 

ד"ר טדאוס פטלנז ועמיתיו מהאגודה הקרדיולוגית בקטוויץ שבפולין, ערכו מחקר שכלל 115 חולים בסיכון גבוה ללקות בדום לב. החולים אומנו להשתעל כשחשו כאב בחזה – הסימן הראשון להתקף הלב. בסך הכל, השתעלו הנחקרים ב-365 מקרים בהם חשו כאב בחזה. ב- 292 מהמקרים, נעלם הכאב בחזה. רק 73 מתוכם נזקקו לטיפול רפואי.

 

ד"ר פטלנז דיווח על ממצאיו בכנס האירופאי הקריולוגי שנערך בוינה. לדבריו, השיעול איפשר לחולים להישאר במצב של הכרה מלאה, ואף לשמור על פעימות לב תקינות. הוא המליץ לחולים בסיכון גבוה לאמץ את שיטת השיעול בתדירות של שיעול אחד לשנייה עד שתי שניות, עד לחמישה שיעולים עוקבים.

 

"שיעול עשוי למנוע ירידה פתאומית בלחץ הדם" מסביר פרופ' בוריס שטרסברג, סגן מנהל המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי רבין, "ירידה כזו בלחץ הדם מתרחשת כשחולה לוקה בדום לב. במקרים כאלו, גם בבית החולים, אנו מעודדים את החולה להשתעל".

 

עם זאת מסתייג שטרסברג מממצאי המחקר: "צריך לזכור שלא כל כאב בחזה הוא התקף לב", הוא מסביר, "צריך לקחת בזהירות את הדברים, ואם אכן יתברר במחקרים נוספים רחבי היקף ששיעול עשוי באמת למנוע דום לב, הרי שמדובר בחידוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
החייאה. 5 שיעולים עשויים למנוע התקף לב
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים