שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  באושוויץ מתנגדים למטס חיל האוויר הישראלי
  הנהלת המוזיאון במחנה ההשמדה פרסמה הודעה בה היא מגנה את כוונת חיל האוויר לערוך מטס של שלושה מטוסי F-15 מעל המחנה, בטענה שמדובר ב"הפגנת כוח צבאית". בחיל האוויר מסבירים: "אנחנו טסים כדי להעביר מסר: הגענו אמנם 60 שנה מאוחר מדי – אבל מדינת ישראל תדאג שאושוויץ לא תהיה יותר"

  הנהלת המוזיאון במחנה ההשמדה אושוויץ מתחה אמש (יום ד') ביקורת על כוונת חיל האוויר הישראלי לערוך היום מטס זיכרון לזכר קורבנות השואה. על פי התכנון, שלושה מטוסי F-15 ישתתפו במטס, לאחר סיום תערוכה אווירית, בה השתתפו השבוע בפולין.

   

  "המוזיאון הלאומי של אושוויץ-בירקנאו מתנגד להפגנת הכוח הצבאי הישראלי במקום", נכתב בהודעה שפרסם המוזיאון. למרות ההתנגדות, ממשלת פולין מתכוונת לשתף פעולה עם הישראלים ושני מטוסי מיג-29 של חיל האוויר הפולני אף ילוו את המטס.

   

  המטוסים אמורים לטוס כ-1,500 מטרים מעל המחנה ומעל מסילת הרכבת בה ערכו הנאצים את הסלקציות, אחריהן נשלחו מאות אלפי יהודים לתאי הגזים. המטס יעבור מעל מחנה ההשמדה בדיוק בשעה 12:00 בצהריים (בשעה 13:00 לפי שעון ישראל), בזמן שעל הקרקע יצעדו כמה עשרות קצינים וחיילים של צה"ל, חברי משלחת "עדים במדים". מדובר במטס ראשון מסוגו.

   

  שגריר ישראל בפולין, שבח וייס, אמר בתגובה להודעת המוזיאון כי לא מדובר בהפגנת כוח. "הם יטוסו מעל המחנה למשך שנייה בערך, כדי לכבד את אפרם של אבותיהם וסביהם. זה יהיה רגע מרגש מאוד עבורם. הם בטח יבכו במטוסים. זו לא הפגנת כוח צבאי. הצבא שלנו פשוט רוצה לכבד את הקורבנות", אמר וייס לרויטרס.

   

  "אנחנו טסים כדי להעביר מסר"

   

  "אנחנו טסים כדי להעביר מסר: הגענו אמנם 60 שנה מאוחר מדי – אבל מדינת ישראל תדאג שאושויץ לא תהיה יותר". כך אמר ל-ynet אל"מ (מיל') אבי מאור, אחד מהטייסים שישתתפו במטס.

   

  מאור, בן 47, לשעבר מפקד בסיס חיל האוויר רמון, וכיום עובד בתעשיה האווירית, הוא אחד מששת אנשי צוות האוויר הישראלים שיטוסו מעל מחנה ההשמדה. בראש המשלחת הקרקעית, יצעד ראש להק אוויר בחיל האוויר, תא"ל עדו נחושתן, ואת המבנה האווירי יוביל מפקד בסיס תל-נוף, תא"ל אמיר אשל. המשלחת, שיזם לראשונה הרמטכ"ל הקודם, ושר הביטחון כיום, שאול מופז, יוצאת לפולין מדי כמה חודשים, כשבכל פעם משתתפים בה קצינים אחרים.

   

  לדברי אל"מ מאור, כל אחד מן הטייסים והנווטים במשלחת נבחר על סמך זיקה משפחתית לפולין. "שני ההורים שלי נולדו בפולין ונמלטו ממנה לרוסיה
  בתקופת מלחמת העולם השנייה, אבל רבים מבני משפחותיהם נספו בשואה. אמי בת ה-88 התרגשה מאוד כששמעה שאני צפוי לטוס מעל מחנה ההשמדה. עבורה זהו אירוע מאוד חשוב, מרגש וסמלי. היא נתנה לי את הטלית שהיתה שייכת לאבי המנוח. אבי ברח מפולין כשהטלית שלו היתה הדבר היחיד שלקח עימו. אני אקח אותה אתי בטיסה".


  פורסם לראשונה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  אבי מאור במטוס חיל האוויר באושוויץ
  צילום: דובר צה"ל
  צילום: דובר צה"ל
  הטיסה. התנגדות פולנית
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים