שתף קטע נבחר

2 שופטים דרשו עונש מוות למשתתף בלינץ' ברמאללה

ראאד שייך היכה בצינור ברזל את אחד משני החיילים שנרצחו בלינץ', ודים נורז'יץ. בשל התנגדות השופטת השלישית - הוא לא נידון למוות, אלא לשני מאסרי עולם

בית המשפט הצבאי ביהודה גזר היום (א') שני מאסרי עולם על השוטר הפלסטיני ראאד שייך, בן 29, שהורשע ברצח שני חיילי המילואים הישראלים, רב טוראי ודים נורז'ץ ורב סמל יוסי אברהמי, בלינץ' ברמאללה באוקטובר 2000.

 

שניים מבין שלושת השופטים דרשו להטיל עונש מוות על הנאשם, וקבעו: "מצאנו שאחריות תפקידנו מחייבת לעמוד מנגד ולזעוק כי דם יהודי אינו הפקר". אולם השופטת הנוספת בהרכב חלקה על עמדתם וקבעה כי יוטלו עליו שני מאסרי עולם. מכיוון שכדי להטיל עונש מוות דרוש שגזר הדין יתקבל פה אחד, נגזרו לנאשם שני מאסרי עולם.

 

הוביל אותם לתחנת המשטרה

 

שייך נלכד כמה חודשים לאחר הלינץ' על ידי לוחמי יחידת דובדבן. הוא שירת במשטרה הפלסטינית כנהג. ב-12 באוקטובר, יום הרצח, הוא שהה במשמרת בתחנת המשטרה ועמד בכניסה יחד עם שוטרים פלסטינים נוספים, חאסם אל מע'רי, ג'יהאד אל-הואני וטארק טאבש, שהיה חמוש ברובה קלצ'ניקוב. איתם עמד אוסמה סלים, קצין במשטרה הפלסטינית שהיה אף הוא חמוש ברובה קלצ'ניקוב.

 

סמוך לשעה 10:00 בבוקר הבחינו השוטרים הפלסטינים ברכב בעל לוחיות זיהוי צהובות הנוסע לכיוון תחנת המשטרה. בתוך הרכב נסעו שני חיילי המילואים נורז'יץ ואברהמי, אשר טעו בדרכם לאחר שהיו צריכים להגיע לבסיסם סמוך לרמאללה ולהתחיל את שירות המילואים.

 

השוטרים הפלסטינים הבחינו כי אחד מנוסעי הרכב לבוש במדי צה"ל ולכן יצאו לכביש וסימנו למכונית לעצור ולחיילים לצאת מהרכב. שייך, שהינו דובר עברית, שאל את חיילי צה"ל למעשיהם ברמאללה והם השיבו כי טעו בדרך. הנאשם תרגם את הדברים לקצין סלים אך כאשר החיילים יצאו מהרכב כיוונו השוטרים הפלסטינים את נשקיהם לראשי הישראלים והובילו אותם אל תוך תחנת המשטרה.

 

בדרך אל התחנה הגיע למקום שוטר פלסטיני נוסף, נידל שייך, והיכה את אברהמי בחזה. שוטר פלסטיני אחר לקח מתוך הרכב את רובה ה-16M של אחד החיילים ואת שני התיקים שלהם, הוא הכניס את התיקים לתחנת המשטרה והמשיך להחזיק את הרובה אצלו.

 

"כשנוציא אותם, תוכלו לבצע את הרצח"

 

השוטרים הכניסו את שני חיילי צה"ל למשרדו של מפקד התחנה, חליל חסן, שם שהה באותה עת גם קצין נוסף בדרגת אלוף משנה ושוטרים נוספים. סמוך לתחנת המשטרה עברה באותה עת תהלוכת לוויה והנאשם יחד עם שוטרים נוספים יצאו אל מחוץ לתחנה כדי למנוע כניסה של ההמון אל תוך תחנת המשטרה.

 

הנאשם דיבר עם חלק מן האזרחים הפלסטינים וביקש מהם שלא ייכנסו לתחנת המשטרה אלא שימתינו עד שיוציאו את חיילי צה"ל החוצה ברכב ואז ההמון יוכל לחטוף אותם ולרצוח אותם. המון הפלסטינים המשיך לנסות ולפרוץ אל תוך תחנת המשטרה וכעבור זמן מה אף הצליח בכך.

 

הנאשם הצטרף להמון והלך לכיוון החדר שבו היו חיילי צה"ל. הוא לקח עימו צינור ברזל קצר ולאחר שנכנס לחדר היכה את רב"ט ודים נורז'יץ בראשו כמה פעמים באמצעות צינור הברזל עד אשר החייל החל להשמיע קולות חירחור ולדמם.

 

קצינים ושוטרים נוספים שהיו בחדר החלו לתקוף ולהכות את החיילים יחד עם ההמון. הנאשם, אשר דמו של אחד החיילים הכתים את ידיו, עזב את המקום והלך לשטוף את ידיו כדי שלא יתגלה שהיה שותף לרצח החייל. לאחר מכן ראה הנאשם את רב"ט ודים נורז'ץ נזרק מחלון תחנת המשטרה וההמון תוקף אותו.

 

לאחר הרצח, נמלטו הנאשם ושאר השוטרים מהתחנה. מפקד התחנה, חליל חסן כינס את השוטרים והורה להם שאם ייעצרו וייחקרו יאמרו כי האזרחים הם אלה שהרגו את חיילי צה"ל והזהירם שלא יודו כי השתתפו ברצח החיילים ושלא יפלילו שוטרים פלסטינים נוספים.

היום כאמור נגזר דינו של אל שייך והוא ירצה שני מאסרי עולם במצטבר.


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:רפרודוקציה
ודים נורז'יץ. שייך היכה אותו במוט ברזל
צילום:רפרודוקציה
צילום:דו`צ
יוסי אברהמי. חייל המילואים השני שנרצח בלינץ'
צילום:דו`צ
מומלצים