שתף קטע נבחר

בדיקת ynet: ועדת הכנסת תסיר חסינות בלומנטל

בניגוד להצבעה הקודמת בוועדת הכנסת, שבה סירבו עמיתיה של ח"כ בלומנטל לאפשר את הסרת חסינותה - היום, בעקבות עדותו המפלילה של נהגה, אומרים מרבית הח"כים שהתנגדו כי יתמכו בהסרת החסינות. "אם יתברר שההאשמות נכונות, אשמתה זועקת לשמיים", אומרת ח"כ גבריאלי, שהתנגדה בעבר

ועדת הכנסת צפויה לתמוך בהסרת חסינותה של ח"כ נעמי בלומנטל, בעקבות עדותו החדשה של נהגה לשעבר, אם תגיש המשטרה כתב אישום חדש - כך עולה היום (ב') מבדיקת ynet. הערב פורסם בערוץ 2 כי עוד לפני שהחל נהגה של ח"כ בלומנטל, אבי אוסקי, בעדותו אתמול נחתם איתו הסכם שיהיה עד מדינה.

 

הבשורה הטובה ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, היא שצפויה לו קבלת פנים נוחה יותר בקרב עמיתיה של בלומנטל.

 

תזכורת: ועדת הכנסת מונה 20 חברים. בהצבעה הקודמת שהתקיימה על הסרת חסינותה של בלומנטל, הצביעו שבעה מהם בעד, אולם שמונה התנגדו ואחד נמנע. שאר חברי הוועדה בחרו שלא להגיע להצבעה.

 

שמונת חברי הכנסת שהתנגדו להסרת חסינותה של בלומנטל היו: ענבל גבריאלי (ליכוד), יולי אדלשטיין (ליכוד), מיכאל גורלובסקי (ליכוד), דניאל בנלולו (ליכוד), יאיר פרץ (ש"ס), יצחק כהן (ש"ס), יורי שטרן (האיחוד הלאומי) ומאיר פרוש (יהדות התורה). הנמנע היה שאול יהלום מהמפד"ל וחברי הכנסת אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל), דוד טל (עם אחד), אלי בן מנחם (העבודה) ועמרי שרון (ליכוד) בחרו שלא להגיע.

 

ומה יקרה אם ההצעה תחזור לשולחן הוועדה, מגובה הפעם בעדותו של הנהג שפורסמה אמש בערוץ 2? כך השיבו ל-ynet חברי הכנסת שהתנגדו להסרת החסינות:

 

ח"כ ענבל גבריאלי אומרת כי כאשר הנושא הובא לוועדת הכנסת היא בחרה להצביע על פי שיקולים ענייניים ולאור החומר הראייתי והנסיבתי שהובא בפני חברי הוועדה. הפעם, היא אומרת, "אם יתברר כי האשמות החדשות נכונות - אשמתה זועקת לשמיים ואני מניחה שכולנו נצביע בעד הסרת החסינות. כרגע מדובר בעדות בלבד, ללא חיזוקים".

 

ח"כ יולי אדלשטיין אומר כי הוא עדיין בתחושה שאין קריטריונים ברורים לנבחרי ציבור. "כולי תקווה שיסתבר כי הראיות החדשות לא נכונות", הוא אומר, אבל מוסיף כי במידה והיועץ המשפטי לממשלה יחליט להגיש כתב אישום - "הדבר ישנה את אופן הצבעתי".

 

ח"כ יאיר פרץ מבהיר: "אם הממצאים החדשים נכונים והיועץ רובינשטיין יאמץ אותם - אין ספק שאצביע בעד הסרת חסינותה של בלומנטל".

 

ח"כ יצחק כהן סבור כי הפעם ח"כ נעמי בלומנטל תבחר שלא לעמוד שוב בפני הוועדה ותחליט להסיר את חסינותה באופן יזום, כדי להתמודד בבית המשפט ולהוכיח את חפותה. "הרשויות המוסמכות צריכות לבדוק את העניין עד תום ואז אחליט. ברור שלראיות החדשות יש משקל רב בהחלטה".

 

ח"כ מאיר פרוש מגדיר את ההתפתחות האחרונה בפרשה - "מרק סמיך, שצריך לחכות שהשמרים שבו ירדו ואז נדע מה קורה באמת. במידה ועדותו של הנהג אמינה, אין על מה לדבר, אצביע בעד הסרת החסינות".

 

ח"כ שאול יהלום, שנמנע בהצבעה הקודמת, אומר כי "היועץ המשפטי לממשלה צריך להגיש כתב אישום חדש, שבו לכאורה יש נסיבות חמורות מכתב האישום הראשון. ברור שהשיקולים שלי יהיו שונים - אבל כרגע מדובר בשמועות ללא גיבוי, ולכן השאלה לא עומדת על הפרק".

 

חבר הכנסת שדווקא נותר איתן בדעתו הוא יורי שטרן (האיחוד הלאומי), שאומר כי בכל מקרה יתנגד להסרת חסינותה של בלומנטל - בנימוק "שרודפים אותה, והמרדף אחריה הוא בלתי מוצדק".

 

יתר חברי הכנסת שהתנגדו בוועדה - לא השיבו לפניית ynet בעניין.

 

יש לציין כי בימים אלה דן בג"ץ בסוגיה האם החלטת ועדת הכנסת לא להסיר את החסינות היתה סבירה, בעקבות עתירת התנועה לאיכות השלטון. ייתכן מצב תיאורטי שבו ועדת הכנסת תדון שוב בהסרת החסינות - ובג"ץ יקבע כי ההחלטה הראשונית היתה בלתי סבירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
בלומנטל. תבקש להסיר מראש?
צילום: עמית שאבי
צילום: גלי תיבון
רובינשטיין. חדשות מעודדות
צילום: גלי תיבון
צילום: אתר הכנסת
גבריאלי. אשמתה זועקת לשמיים
צילום: אתר הכנסת
גלי תיבון
פרץ. אצביע בעד הסרה
גלי תיבון
מומלצים