שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סיפורי ההרוגים בפיגוע בצריפין
  סמל יונתן פלג נהרג יחד עם חברתו אפרת שוורצמן בטרמפיאדה. אשתו של רב-נגד חיים אלפסי מספרת כי "חיים חשב רק על משפחתו". סרן יעל כפיר חלמה להיות אסטרונאוטית. רב טוראי פליקס ניקוליצ'וק עלה לארץ לפני 7 שנים. אמה של רב"ט מזי גרגו שוחחה איתה רגעים לפני הפיגוע. יעקב בן שבת היה בדרכו לקנות מתנות ליום ההולדת של בתו. פרוספר-פרי טוויטו היה אמור לצאת לקורס מפקדים. הסיפורים האישיים
  סמל יונתן (יוני) פלג סרן יעל כפיר רב-נגד חיים אלפסי רב"ט פליקס ניקולאיצ'וק 
  רב"ט מזי גרגו רס"ב יעקב בן שבת רב"ט פרוספר-פרי טוויטו סמל אפרת שוורצמן 

  שמונה בני אדם נהרגו אתמול (ג') בפיגוע בטרמפיאדה בצריפין, בהם קצינה, 2 נגדים, ו-4 חיילים וחיילות. 

   

  שמות ההרוגים: 

   

  סרן יעל כפיר, בת 21, מאשקלון

  רב-נגד חיים אלפסי, בן 40 מחיפה

  רב סמל בכיר יעקב בן שבת, בן 39, מפרדס חנה

  סמל יונתן פלג, בן 21, ממושב ינוב שבשרון

  רב"ט מזי גרגו, בת 19, מחולון 

  רב"ט פליקס ניקולאיצ'וק, בן 20, מבת ים

  רב"ט פרוספר-פרי טוויטו, בן 20, מנצרת עלית

  סמל אפרת שוורצמן, בת 19 ממושב גני יהודה

   


  פורסם לראשונה

   

  בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק חדד, ורד לוביץ', אבי כהן, רענן בן צור ושרון רופא-אופיר
  סמל יונתן (יוני) פלג

  ביתו של החייל יונתן (יוני) פלג, שנרצח אתמול בפיגוע בצומת צריפין נמצא ממול לאנדרטה לזכרם של חיילי צה"ל במושב ינוב בשרון. בקרוב יתווסף שמו לרשימת החללים שעל האנדרטה.

  יוני נולד בישראל, ובגיל שנתיים עבר עם משפחתו לצרפת שם התגורר עד הגיעו לגיל 13, אז חזרו לישראל. יוני למד בבית ספר רופין ובתיכון שרת בנתניה. לצבא התגייס לפני כשנה וחצי, ועבר קורס בבה"ד 7, בסיומו שב להיות מדריך בבסיס.

  לפני כשבועיים קודם יוני בתפקידו והוצב ככמש"ק תיאום בבסיס.

  אתמול אחר הצהרים יצאו הביתה יוני, ואפרת שוורצמן, חברתו מזה כשנה אותה הכיר בבסיס. "שעתיים לפני הפיגוע דיברתי איתו בטלפון וקבענו להיפגש בערב", סיפר חברו הטוב, ברי חיון.

  "כששמעתי על הפיגוע התקשרתי לטלפון של יוני הרבה פעמים. הטלפון צלצל אך הוא לא ענה. השארתי לו הודעות שיחזור אלי. מאוחר יותר קיבלנו את הבשורה שהוא והחברה, אפרת, נפצעו קשה ונפטרו בבית החולים. היו לנו הרבה תוכניות משותפות. תכננו להשתחרר מהצבא ולפתוח עסק מחשבים בצרפת. עכשיו הכל נגמר", הוסיף חיון, בעודו בוכה.

  יוסף, אביו של יוני, סיפר בבכי כי "לצערנו לא רק מי שקרבי נהרג. למרות הקשיים שעברנו במשפחה, גידלנו ילדים לתפארת. אתמול, כששמעתי על הפיגוע בצריפין, התקשרתי ליוני אך הוא לא ענה. השארתי לו הודעות 'יוני תחזור אלי, אנחנו דואגים', אבל הוא לא חזר".

  יוסף סיפר כי הבין שקרה משהו לבנו, ומיהר לבית החולים אסף הרופא. "במרכז המידע ראיתי את הפנים של הצוות והבנתי שיוני נהרג. אני רוצה שיזכרו את יוני כילד טוב. ילד שמחייך כל הזמן, אוהב את החיים ודואג לכולם. בינו לבין חברתו היתה אהבה גדולה. בהתחלה היא התביישה מאיתנו, אבל נתנו לה להרגיש כמו הבת שלנו. עכשיו הם נמצאים ביחד כל הזמן", אמר.

  יוני השאיר אחריו אח בן שנתיים, אחות בת חודשיים ואחות בת 25 העובדת בשגרירות ישראל בצרפת. האחות קיבלה את ההודעה על מותו, והגיעה לישראל לפנות בוקר. הלוויתו התקיימה היום בשעה 14:30 בבית העלמין במושב ינוב.

   

  חזור למעלה
  סרן יעל כפיר

  סרן יעל כפיר, בת 21 מאשקלון, שירתה בבסיס ההדרכה של חיל הקשר בצריפין. בתיכון היא למדה בבית הספר לאומנויות אשקלון, במגמת תיאטרון.

   

  אביה בן סיפר כי "למרות שהיא למדה במגמת תיאטרון, היה לה ראש ריאלי לחלוטין, היא עברה את בחינת הבגרות במתמטיקה 5 יחידות בציון 100. היא היתה מחוזרת על ידי המוסדות להשכלה גבוהה, והציעו לה לבוא וללמוד על חשבון מלגת הצטיינות".

   

  האב סיפר עוד כי "היא התלבטה מאוד מה ברצונה ללמוד, ולמדה בינתיים באוניברסיטה הפתוחה מתמטיקה והיסטוריה".

  חברים סיפרו שהיתה מאוד יצירתית, ועסקה באומנות, ובמקביל בתחומים ראלים. "היה לה ראש טוב, והיא אהבה את החיים", אמרו חבריה.

   

  אביה סיפר עוד שלפני כשבועיים היא שלחה אימייל לנאס"א, ושאלה אותם מה הם ממליצים ללמוד אסטרונומיה או אסטרופיזיקה, כיוון שיש לה שאיפות להיות אסטרונאוטית. "היא רצתה מאוד להגיע למאדים", סיפר אביה. "היו לה חלומות שיכולים היו להספיק לעשרות אנשים".

   

  לאב היה בית דפוס שנסגר לא מזמן בשל קשיים כלכליים והאם יפה מדריכת טיולים בארץ ובחו"ל. יעל הותירה אחריה, מלבד זוג הורים, גם אחות.

   

  חזור למעלה
  רב-נגד חיים אלפסי

  מייד לאחר ששמעה על דבר הפיגוע בטרמפיאדה בצריפין, מיהרה אורלי אלפסי (34) מחיפה לנסות לאתר את בעלה רב-נגד חיים אלפסי, המשרת כמורה וכמדריך בכיר בחיל הקשר בבסיס – אך במכשיר הטלפון הנייד שלו לא היה מענה.

   

  ככל שחלפו השעות ומחיים לא הגיעה מלה, גבר חששם של בני המשפחה כי הנורא מכל קרה. "כשלא הצלחנו ליצור איתו קשר חיכינו כבר לקצין העיר", סיפר הגיס, רונן כהן. "אורלי ניסתה לחייג אליו, לא היתה תשובה והיתה לה הרגשה רעה מאוד".

   

  בעוד עשרה ימים היה אמור רב-נגד חיים אלפסי לחגוג את יום הולדתו ה-40. הוא נולד בקריית גת ובשנת 1989 נישא לאורלי. השניים התגוררו תחילה באריאל, עד שלפני שלוש שנים עברו לחיפה. לבני הזוג שלושה בנים: רן (12), תלמיד כיתה ו', ניר (9) הלומד בכיתה ג' ועוז הפעוט בן השלוש.

   

  "על חיים אפשר להגיד שקודם כל ולפני הכל הוא היה איש משפחה", סיפרה האלמנה אורלי בבכי, "חיים היה קודם כל אב, בעל ובן אוהב, שחשב תמיד על ילדיו, אשתו ומשפחתו. עכשיו, בגלל המצב המדיני המחורבן, הוא יישאר לנו רק בזכרונות ובתמונות".

   

  הגיס רונן סיפר, כי חיים אהב את המדינה מכל הלב. "הוא היה בשלן מעולה", הוסיפה הגיסה, קרן. "הוא הכין את הדגים המרוקנים הכי טובים שיש, ועזר מאוד לאחותי. ועכשיו אורלי לא אומרת הרבה. היא בעיקר בוכה.

   

  "לחיים היה קשר מדהים עם הבנים, מדהים וחם. הם דומים לו כל כך, מאוד אוהבים אותו וקשורים אליו. עוז הקטן נרדם בשש וחצי ועוד לא יודע שאיבד את אבא. רן כבר גדול, הוא מבין, יושב ובוכה".

   

  חזור למעלה
  רב"ט פליקס ניקולאיצ'וק

  פליקס ניקולאיצ'וק היה אמור לחגוג בעוד שלושה שבועות את יום הולדתו ה-20.

   

  אביו סרגיי סיפר היום כי כבר כשעלתה המשפחה לישראל מאוקראינה לפני שבע שנים, חלם בנו על הגיוס לצה"ל. פליקס תמיד רצה להתגייס ורצה לשרת את המדינה", סיפר האב.

   

  סרגיי סיפר כי "אתמול בערב שמעתי על הפיגוע אבל לא ידעתי מכלום. ב-21:00 בערב התקשרו אלי לעבודה מבית החולים והבנתי שהוא מת במקום לאחר שנפגע בפגיעה ישירה בלב".

   

  אתמול בבוקר דיברנו בפעם אחרונה. זאת היתה סתם שיחה רגילה על החיים. לא משהו מיוחד. עכשיו אני לא יודע יותר מה להגיד. זה קשה לי מאוד".

   

  פליקס הותיר אחריו זוג הורים ואח בן 24.

   

  חזור למעלה
  רב"ט מזי גרגו
  שתי דקות לפני הפיגוע בטרמפיאדה ליד צריפין אורלי גרגו עוד דיברה עם בתה מזי בת ה-19 שסיפרה לה כי האוטובוס עבר מבלי לעצור בתחנת האוטובוס מאחר שהיה מלא. "אם האוטובוס היה עוצר היא היתה עדיין בחיים", אומרת אמה בכאב.

   

  עשרות חברים ובני משפחה הגיעו הבוקר עם דבר ההודעה על הרצחה של מזי בפיגוע לביתה ברחוב שנקר בחולון.

   

  אמה של מזי, אורלי, עדיין לובשת את חולצת סיום הקורס בהפעלת המחשבים של מזי, ולא מפסיקה לבכות. "לאחר הפיגוע צלצלתי אל מזי והיה תפוס. בשלב מסוים מישהו ענה לטלפון ואמר לי שמדבר החובש. 'מזי בחיים' הוא אמר לי והוא מנשים אותה עכשיו".

   

  בני המשפחה רצו מיד לבית החולים אסף הרופא, משם הפנו אותם לאבו כביר לאחר שאמרו להם שיש בחורה שדומה לתיאור של מזי שמתה והועברה למכון לרפואה משפטית.

   

  אביה של מזי סיפר כי היא למדה מחשבים בבית ספר אורט חולון. "בצבא, לאחר סיום קורס בהפעלת מחשבים שעברה, קיבלה מזי משרד פרטי ומחשב בו יכלה לנצל את כישוריה".

   

  האב ניסים מעלה טענות קשות כלפי הממשלה: "נתנו אותה פרח לצבא והיא חזרה בתוך ארון. אני לא מבין את שרון. עכשיו הוא נמצא בהודו, אוכל פאפאיה ובארץ מתפוצצים מחבלים. לא יכלו להרוג את השיח אחמד יאסין כשהוא היה בבית הסוהר?"

   

  היא הותירה אחריה: הורים ניסים ואורלי, אחות עדי, שאמורה להתגייס לצבא ואח בשם בן שאמור לחגוג בעוד חודשיים את בר המצווה.

   

  חזור למעלה
  רס"ב יעקב בן שבת
  אבל כבד ירד על פרדס חנה כאשר נודע כי רס"ב יעקב בן שבת נרצח אתמול בפיגוע בצומת צריפין.

  בני משפחתו של יעקב סיפרו כי אתמול יצא מהבסיס מוקדם מהרגיל, על מנת להספיק לאסוף מהקונדיטוריה עוגת יומולדת לבתו שחגגה את יום הולדתו השמיני. "הוא התכוון לקנות לה מתנות בדרך הביתה", אמרו הקרובים, אך הפיגוע קטע את החגיגות והעוגה, שהוזמנה מראש, נשארה בקונדיטוריה.

  משפחת בן שבת היא משפחה ותיקה ומוכרת בפרדס חנה. אברהם, אביו של יעקב, הוא חזן בבית הכנסת של עולי מרוקו. יעקב הוא הבן הבכור במשפחה ולו שני אחים ושש אחיות.

  "הוא היה הדומיננטי במשפחה. בנוגע לכל דבר היו מתייעצים איתו. הוא אהב את המשפחה ודאג לה כל הזמן. יעקב היה קשור במיוחד לשלושת ילדיו ואהב אנשים, בלי להבחין אם הם יהודים או ערבים", מספרים בני המשפחה.

  יעקב נולד בפרדס חנה למשפחה יהודית מסורתית. הוא למד בבית ספר שילה ביישוב ובבית ספר תיכון למד בכפר בתיה. את שירותו הצבאי הסדיר ובקבע עשה בחיל האוויר, ולפני כשבע שנים עבר לשרת במחלקת ההדרכה של חיל הקשר בבה"ד 7.

  יעקב השאיר אחריו הורים, אישה, ושלושה ילדים בני שמונה, שבע, ושנה וחצי. ליעקב שמונה אחים ואחיות, אחת מהן, המתגוררת בקנדה, עושה כעת את דרכה ארצה.

  הלווייתו של יעקב תתקיים היום בשעה 17:30 בבית העלמין הצבאי בפרדס חנה.

   

  חזור למעלה
  רב"ט פרוספר-פרי טוויטו
  פרוספר-פרי טוויטו התבשר אתמול בשעות הבוקר כי הוא הולך לצאת לקורס המפקדים לו חיכה זמן רב. "המפקד שלו סיפר לי שכל היום היה מרוח לו חיוך על הפנים, וגם כשנפרדתי ממנו עדיין החיוך היה על פניו", כך סיפר היום בבכי אביו, אפרים טוויטו.

  פרוספר-פרי, בן בכור להוריו, למד והתחנך בנצרת עלית, בבית הספר יגאל אלון. לאחר סיום לימודיו ביקש להמשיך לכיתות י"ג ו-י"ד וסיים לימודי עתודה במגמת התקשורת שבבית הספר אורט מגדים.

  אתמול, לאחר היוודע דבר הפיגוע בצריפין, הרגיש אביו של פרוספר-פרי שהגרוע מכל עומד לקרות. "היתה לי תחושת בטן, התקשרתי למרכז המידע. סיפרו לי שהוא נפצע ונסעתי לשם כמו מטורף", סיפר.

  כאשר הגיעו אפרים ואשתו, דניס, לבית החולים אסף הרופא, עוד היה פרוספר-פרי ז"ל על שולחן הניתוחים. "ביקשתי לראות אותו אך הוא נותח באותה השעה ולא יכולנו להיכנס", אמר האב. כשהם מתנדנדים בין תקווה לייאוש התפללו הוריו לשלומו, אך כעבור שעה התבשרו כי נפטר מפצעיו.

  פרוספר-פרי, בן בכור למשפחה בת ארבעה ילדים, יובא למנוחות היום בשעה 16:30 בבית העלמין הצבאי בנצרת עלית.

   

  חזור למעלה
  סמל אפרת שוורצמן

  אפרת שוורצמן לא נהגה לחזור באוטובוסים לביתה מבסיס הקשר בו שירתה. אולם אתמול (יום ג') רצתה להפתיע את אמה לקראת יום הולדתה שחל היום, ונסעה עם חברה, יונתן פלג, כדי לקנות לה מתנה.

   

  אבי מנקיר, בן דודה בן ה-26, סיפר כי הוריה דאגו לה להסעות מביתה שבגני יהודה לבסיס, וחזרה הביתה. היא לא סיפרה לאמה שהיא יוצאת מהבסיס, ולכן גם כששמעו במשפחה על דבר הפיגוע, הם לא דאגו בתחילה. כעבור כשעה, כאשר לא התקשרה, החל החשש מקנן בלבם.

   

  "שמענו שהיה פיגוע, והדלקנו טלוויזיה. בתחילה לא חששנו, אולם כאשר גם כעבור שעה אפרת לא צלצלה להגיד שהכל בסדר, התחלנו לדאוג", סיפר מנקיר והוסיף: "היא היתה בחורה מאוד רצינית והיא ידעה שאם יש פיגוע בסביבתה היא חייבת להתקשר להודיע".

   

  ההורים, רחל ויעקב, התחילו לחפש את אפרת, וכעבור מספר שעות התברר שהיא מאושפזת במצב קשה בבית החולים.

   

  אפרת עמדה בטרמפיאדה בזמן הפיגוע יחד עם חברה לחיים מזה כשנה, יונתן פלג, שנהרג במקום. חברים סיפרו כי "היא היתה מרכז העניינים. בצופים היא היתה רשג"דית. היא היתה כל הזמן כמו אנרג'ייזר".

   

  מנקיר ציין כי בשיחה האחרונה שלהם דיברה על טיול לדרום אמריקה, אליו תכננה לצאת עם שחרורה, בעוד כארבעה חודשים.

  שוורצמן הניחה אחריה הורים, רחל ויעקב, ואח בן 18 שעומד לפני גיוס, יונתן.

   

  חזור למעלה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "סיפורי ההרוגים בפיגוע בצריפין"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רפרודוקציה
  יונתן (יוני) פלג
  צילום: רפרודוקציה
  צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
  אפרת שוורצמן
  צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
  צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
  יעל כפיר
  צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
  צילום רפרודוקציה: רוני שיצר
  חיים אלפסי
  צילום רפרודוקציה: רוני שיצר
  צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
  פליקס ניקוליצ'וק
  צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
  צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
  מזי גרגו
  צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
  צילום רפרודוקציה: אלעד גרשגורן
  יעקב בן שבת
  צילום רפרודוקציה: אלעד גרשגורן
  מומלצים