שתף קטע נבחר

עכו: היסטוריה מבעד לאדים

מרכז המבקרים בחמאם הטורקי בעכו עבר מטמורפוזה והוא ממחיש בעזרת מיצג מתוחכם את ימיו הגדולים של בית המרחץ

חמישים שנה לקח לפרנסי עכו להבין שלא מספיק להיכלל ברשימת אונסק"ו כאתר מורשת תרבות עולמי, צריך גם לטרוח כדי להביא תיירים. במסגרת זו נעשה מאמץ לפתח מוקדי משיכה שיעשירו את הביקור בעיר בתכנים שמעבר לשוטטות בסימטאות וניגוב חומוס. בהתאם לכך עבר החמאם הטורקי מטמורפוזה ממוזיאון ארכיאולוגי משמים למרכז חוויה חדשני. בעזרת מיצג מתוחכם מומחשת ההיסטוריה מבעד לעיניו של הבלן האחרון שהפעיל את החמאם.

 

כשמנסים להמחיש היסטוריה מבעד לעיני הבלן, היא מקבלת ממד עסיסי במיוחד. זאת, משום שהחמאם תיפקד כמרכז חברתי ובית פינוקים למיוחסי העיר וגם לפשוטי העם. כאן דיברו, ריכלו, צחקו והתפלספו.

 

המתכנן אליאב נחליאלי מגדיר את הקונספט החווייתי בפשטות: "אבני החמאם מספרות את כל מה ששמעו מהמתרחצים".

 

המיצג בנוי מכמה שכבות של רבדים המחשתיים המשלימים את החוויה. הראשון הוא המבנה שבנוי מאולמות מרהיבים מעוטרים באריחי קרמיקה ושיש לבן בסגנון ערבסקי עשיר. בחלל האולמות שולבו מסכים חצי שקופים עליהם מאוירות סצנות המתארות את חיי העיר. תאורת עומק מדגישה מבעד למסכים פינות נוספות בהן מוצגות דמויות ממתכת המתארות את הפעילויות היומיומיות בחמאם. רובד המחשתי נוסף מופעל באולם האדים, שם שימרו המתכננים את תנאי הלחות והחום האופייניים והוסיפו מכונת עשן להדמיית אדים.

 

לבו של המיצג הוא סרט בכיכובו של ארנון צדוק, המגלם את דמותו של חאג' באשיר, הבלן האחרון, בן לשושלת בלנים בדיונית שכביכול שימשו כמפעילי החמאם לאורך הדורות. בתולדות האנושות לא מוכר העיסוק בבלנות כעוגן תרבותי שאפשר להיאחז בו, לכן העלילה הפיקטיבית מתקשה להתמודד עם סיפור היסטורי. חולשה זו מורגשת בעיקר בקטע שבו יושבים צדוק וחבריו ומלהגים סיפורי מעשיות מן העבר.

 

שיאה של החוויה בחדר האדים, שם מוצג בית המרחץ בפעולה. הדיאלוגים עסיסיים והבימוי מלא חן ואהבת אנוש. צדוק מקרצף, מעסה, מסבן וחובט בלקוחותיו הרטובים, ולא חדל מלספר סיפורים. בשל בעיות אקוסטיקה, מצטייד המבקר בערכת האזנה אישית ושומע את פס הקול באוזניות. דווקא מיגבלה זו הופכת את חוויית הצפייה לאינטימית ונעימה.

 

בקיצור - חביב, שווה ביקור. 7 בסולם סיימון. טל' 20 - 80 - 70 -700 - 1, 18-25 שקל למבוגר.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המרחץ בפעולה. שיאה של החוויה
מומלצים