שתף קטע נבחר

קונים מצעים לחג? מהם פערי המחירים והאיכויות
לקראת ראש השנה מציעים יצרני המצעים שלל סדרות במגוון גדול של עיצובים. הכותנה הולכת ומשתלטת, הצבע הלבן חוזר, ויש גם חידושים מעניינים. פערי המחירים והאיכויות גדולים. בדקנו בסיוע מכון חותם ומכון התקנים שבע מערכות מצעים וחילקנו ציונים

שמש בטוסקנה, קטמנדו, מימוזה - אלה לא שמות של ספרים, מסעדות או סיורי תיירות, אלא של מצעים. שאר הרוח והניחוחות האקזוטיים שנושאים השמות האלו מעידים על המהפך שעובר הענף בשנים האחרונות. השוק מציע שלל סדרות מצעים במגוון עיצובים ואיכויות, בניסיון לספק את החשק של הישראלים, שכל-כך רע להם בחוץ, להתפנק ולהתחדש בתוך הבית, וגם את הדרישה שלהם להתאים את המצעים לעיצוב הטקסטיל הכולל, כלומר לווילונות ולמגבות.

 

הישראלים קונים הרבה מצעים: בסקר שערכה חברת כיתן באוגוסט האחרון, לקראת החגים, עונת מכירות המצעים, אמרו 71% מהנשאלים כי קנו מצעים במחצית השנה האחרונה. אלא שכאשר הם יוצאים לקנות, הם מוצאים עצמם הולכים לאיבוד מול מגוון עצום של מוצרים.

 

לרגל ראש השנה, חג המצעים, יצאנו לבדוק מה מציעים היצרנים והיבואנים. גילינו קולקציות מדהימות, פערי איכות משמעותיים, וגם פערי מחירים. בלי לחפש מבצעים והנחות ובלי מאמץ יתר, מצאנו שבע מערכות זוגיות לבדיקה במחירים שבין 188 ל-1,280 שקל - פער של יותר מפי-שישה. דווקא בסט היוקרתי והיקר ביותר התגלתה בעיה של ירידת צבע.

 

הכותנה משתלטת

 

בדקנו את מערכות המצעים בשיתוף מכון חותם בהנהלת עדה לבנון. כל המערכות עשויות 100% כותנה - הרכב שמדיח בשנים האחרונות מהבכורה את המצעים המסורתיים,
שהיו עשויים מתערובות כותנה ופוליאסטר כדי למנוע צורך בגיהוץ. מצעי הכותנה אחראים היום לכ-55% ממכירות המצעים בישראל (כולל מצעי הסאטן), כך על-פי הערכת דוד פילר, מנהל השיווק של כיתן. הם צברו פופולריות גם בגלל מרכיב הפינוק - בקיץ הישראלי נעים יותר לישון על מצעי כותנה, אפילו כשהמזגן דלוק - וגם מכיוון שהתכווץ פער המחירים בינם לבין המצעים מהסיבים המעורבים. החיסרון שלהם: הרבה יותר קמטים.

 

כותנה יכולה לעבור אמנם תהליך כימי של אל-קמט, שאמור לפתור את בעיית הקמטים, אבל לא תמיד זה קורה. שולה ורדינון, מבעלי ורדינון, למשל, החליטה שלא להעביר את בדי הכותנה של החברה את התהליך, כיוון שהוא מחליש לדבריה את חוזק הסיבים ומקצר את חיי המצעים.

 

איך מבחינים בין סוגים שונים של מצעים? המצעים מתחלקים לארבע קבוצות עיקריות על-פי רמות האיכות: מצעי סאטן - הרמה הגבוהה ביותר: מגעם חמים, רך ומלטף והם נוחים לשימוש בכל ימות השנה, אבל הם גם היקרים ביותר.

 

מצעי כותנה ראקטיב - מצעים מ-100% כותנה שצורת צביעתם משובחת יותר. במקום להדפיס על הכותנה טובלים את הבד בצבע עמוק ועשיר. היתרון: הצבעים דוהים פחות בכביסה - יתרון חשוב במיוחד למצעים כהים.

 

מצעי כותנה בצביעת פיגמנט - מצעים מ-100% כותנה בצביעה פשוטה.

 

מצעי - 50%-50%: מצעים מ-50% כותנה ו-50% פוליאסטר.

 

בכל הקבוצות ניתן להבחין בפערי איכות לפי רמת הצביעה וצפיפות החוטים. צפיפות החוטים היא גורם חשוב מאוד, שכן היא מעידה על איכות הבד. צפיפות חוטים של 20-1001 לאינטש מעידה על מצעים באיכות ירודה, 150-133 חוטים לאינטש מעידה על איכות בינונית עד טובה, ו-180 חוטים לאינטש מעידה על איכות מעולה.

 

התקן איננו דורש סימון צפיפות החוטים על האריזה, והיצרנים, למרבה הצער, אכן אינם עושים זאת. חבל, אומרת מרים הרלב, מהנדסת ראשית במעבדת הטקסטיל של מכון התקנים, שכן המידע הזה חשוב להשוואת איכויות. הסימון 100% כותנה איננו מספיק, כי הוא אינו מעיד על רמה אחידה.

 

צפיפות החוטים משפיעה באופן ישיר על המחיר, מאחר ש-70% מעלות המצעים היא חומר הגלם, כלומר החוטים. בדים צפופים יותר הם יקרים יותר לייצור.  הדרך היחידה של הצרכנים להתרשם מצפיפות החוטים היא לדרוש להוציא את המצעים מהאריזה ולבחון אותם מול האור. ככל שהבד נראה יותר דליל ושקוף, זה מעיד על צפיפות נמוכה.

 

אי-ציון צפיפות החוטים היא עניין של הרגל בענף, אומרת ורדינון, אם יהיה מקובל לציין זאת, נעשה כך אף אנחנו. פילר מכיתן טען בפנינו שהחברה מציינת על אריזותיה את צפיפות החוטים, אבל על אריזות שני דגמים שסקרנו - בונסאי, ומימוזה - לא ראינו כל אזכור.

 

ציפה שהיא כיסוי

 

במצעים שבדקנו גילינו שני חידושים מעניינים: מערכת מימוזה של כיתן כללה ארבע ציפות לכרים במקום השתיים הסטנדרטיות. בחברה אומרים כי מדובר בניסיון שייושם לקראת החג בארבע מערכות מצעים בלבד, ונועד להתאים לתרבות הצפייה בטלוויזיה בחדר השינה, שהפכה לנורמה במשפחות רבות והולידה שימוש בשני כרים לאדם במקום אחד כמקובל.

 

רעיון מקסים מצאנו בציפה לשמיכה של דה-קאמפ (יבוא של פרנזיי): הציפה איננה מסתיימת כמו ציפות רגילות אלא היא בעלת שולי אריג רחבים, כך שכאשר מניחים אותה על המיטה השוליים משתלשלים למטה כאילו היה זה כיסוי מיטה.

 

בביקור שערך לאחרונה בישראל ג'אופרי דרמלן, מנהל היצוא של דה-קאמפ, שהיא אחת מיצרניות המצעים היוקרתיות בעולם, הוא הדגים מצעים חדשים של המעצב פיליפ סטארק, שלקחו את הרעיון הזה שלב נוסף קדימה: גם הציפה וגם הסדינים מסתיימים בשוליים, שפאותיהם ניתנות לחיבור זו לזו בכפתורים ויוצרות אלמנט עיצובי יפה. החיבור נעשה בעזרת צמד כפתורים שמחוברים ביניהם, המושחלים אל תוך שתי לולאות שבקצות הפאות. אותו הדבר עושים גם בפאות הציפה במשך היום, וכך היא נראית ככיסוי העוטף את שולי המיטה. בלילה מוציאים את הכפתורים והיא חוזרת לתפקד כציפה.

 

אגב, בעוד שקולקציות המצעים המוצעות לקראת החגים בישראל מתאפיינות במוטיבים אתניים ובצבעים עזים, לצד הרומנטיקה הקלסית, על-פי דה-קאמפ ופיליפ סטארק העולם הולך דווקא אל המצעים בצבע לבן ובצבעי שמנת.

 

תוצאות הבדיקה

 

כל אחת ממערכות המצעים שבדקנו כללה סדין זוגי (ברובחב שבין 1.40 ל-1.80 מ'), ציפה זוגית וציפיות לכרים (בדרך-כלל שתיים). מדדנו את המוצרים (הציפות תאמו את הצהרות היצרנים למעט חריגות קלות, וציפות השמיכות של כיתן נהנו מעודף של 10 ס"מ), בחנו את נעימות הבדים, ומסרנו אותם לבדיקה במעבדת הטקסטיל של מכון התקנים בראשות מרים הר לב.

 

שם הם עברו שלוש כביסות וייבוש בהתאם להוראות היצרנים. אחר-כך נבדק תפקודם אחרי כביסה, כולל המראה הכללי, רמת הקימוט, יציבות הצבע ושינוי המידות. היו מעט שינויים במידות, אבל לא מעבר ל-5% המותרים לפי התקן. נבדקה גם עמידות הצבע לאור (כלומר, לייבוש בחוץ).

 

הסקר שערכה כיתן העלה כי שלושה גורמים עיקריים משפיעים על ההחלטה בעת רכישת מצעים: 48% מושפעים מאיכות הבד, 27% מושפעים מהמחיר ו-25% מושפעים מהעיצוב. אנחנו בדקנו ושקללנו בציון רק את האיכות והמחיר. את העיצוב הותרנו לטעם האישי.

 

ואלה התוצאות (הציונים ניתנו על סמך שקלול התמורה יחסית למחיר):

 

ציון 9:

 

מצעים של איקאה, פסים בצבע אפור, חום בהיר ולבן. היתרון הגדול הוא המחיר - אלה המצעים הזולים ביותר מבין המצעים שנבדקו. הם נמכרים כסט של ציפה זוגית ושתי ציפיות ב-99 שקל, כאשר הסדין הזוגי נמכר בנפרד ב-98 שקל. הסדין צר יחסית, 1.40 מ', אבל הציפה במידות נדיבות: 2.20 מ' על 2.40 מ'.

 

המצעים עמדו יפה בכל בדיקות המעבדה: הם התכווצו ב-2.5% באורך וב-3.5% ברוחב אחרי הכביסה. נדרש גיהוץ בטמפרטורה גבוהה יחסית, שלאחריו מראה המצעים סביר. חיסרון: תחושה של נוקשות לפני השימוש.

 

מצעים של הום ברשת המשביר לצרכן, בסגול, תכלת ולבן מפוספס, היצרן: ארליקטקס. המחיר - 218 שקל, סביר מאוד. רוחב הסדין 1.50 מ'. המצעים נעימים למגע ועברו תהליך אל-קמט, אבל דרשו בכל זאת גיהוץ קל. אחר-כך נראו ברמה סבירה. הם עמדו יפה בכל הבדיקות, למעט רמה בינונית של עמידות הצבע לאור. ההתכווצות סבירה – 3% באורך וברוחב. הציפה רחבה וארוכה ב-10-9 ס"מ מהמוצהר על-ידי היצרן. קנייה משתלמת.

 

ציון 8.5

 

מימוזה של כיתן, נקנה בגולף & קו, פרחוניים בצבעי חרדל ותכלת. היתרונות: המערכת כוללת ארבע ציפיות ולא שתיים, והמחיר סביר - 349 שקל. רוחב הסדין – 1.80 מ'. הבד נוקשה מאוד לפני השימוש הראשוני, אם כי המצעים עמדו יפה בבדיקות המעבדה. האורך התכווץ ב-2% והרוחב ב-3.5%. הבעיה העיקרית: על-פי המלצת היצרן אין צורך לגהץ, אבל ללא גיהוץ הם נראו מקומטים מאוד.

 

בונסאי של כיתן, בסגנון אתני ובצבעים עזים של בורדו וכחול משולבים בבז', 379 שקל. מצעים נעימים מאוד למגע. רוחב הסדין - 1.60 מ'. עמדו יפה מאוד בבדיקות, ואף נראו יפים לאחר כביסה וייבוש ללא גיהוץ. התכווצות סבירה - 2% באורך ו-3.5% ברוחב.

 

ציון 8

 

דרלן של ארליקטקס, בסגנון פרחוני רומנטי של פעם בשילוב פרחים ופסים בוורוד וקרם, 268 שקל. מחיר סביר. רוחב הסדין - 1.50 מ'. הבד נעים מאוד למגע. עמדו יפה בכל הבדיקות, אבל הבד נראה מקומט מאוד אחרי הכביסה, למרות שלפי היצרן המוצר איננו דורש גיהוץ. אלה היו המצעים שהתכווצו בשיעור הגבוה ביותר - 5% ברוחב, אם כי הוא עומד בדרישות התקן. האורך התכווץ בשיעור סביר – 2%.

 

שמש בטוסקנה של ורדינון, בצבעי כתום, צהוב, תכלת וירקרק, 329 שקל. אחת המערכות הפופולריות ביותר של החברה. במסגרת מבצע החג, מי שקונה בסניפי הרשת מוצרים בסכום של יותר מ-249.90 שקל יכול לקנות את הסט ב-99 שקל. רוחב הסדין - 1.50 מ'. הבד נוקשה מעט למגע. עמד יפה בבדיקות, אבל נראה מקומט מעט אחרי גיהוץ קל לפי הוראות היצרן. ההתכווצות סבירה: 3.5% באורך ו-4% ברוחב.

 

ציון 7

 

סיקרט של דה-קאמפ, בסגול עם עיטורים בסגול כהה ורקמה בצבעים תואמים ובירוק, יבוא ושיווק: פרנזיי, 1,280 שקל. מערכת שמשדרת יוקרה, גם במחיר, ועל כן ציפינו לביצועים בהתאם, אבל התאכזבנו. הגימור יפהפה, הבד

נעים מאוד למגע. הציפה מרובעת: 2 מ' על 2 מ' (ללא השובל). הסדין ברוחב 1.60 מ'. הבעיה הגדולה היא בצבעים: הרקמה פלטה צבע בכל המבחנים - גם במגע עם זיעה וגם במגע עם מים. גם באור ניכרה דהייה קלה של הצבעים. נדרש גם גיהוץ בטמפרטורה גבוהה יחסית, אם כי לאחריו המצעים נראו יפה.

 

אפי ניב, מנכל פרנזיי, מסר בתגובה: "קיבלנו את ממצאיכם ודיברנו עם היצרן הצרפתי. אמרו לנו שנמכרו עשרות אלפי פריטים מסוג זה של מצעים ומעולם לא נתקלו בבעיה. נשלח את המצעים למכון התקנים לבדיקה חוזרת ונעביר לכם את התוצאות. יודגש: מדיניות החברה היא שבכל מקרה של תקלה כלשהי אצל הצרכן המוצר מוחלף מיד בחדש".  

 

טיפים: לא לקנות מצעים זולים מדי

 

לא כדאי לקנות מצעים זולים מדי. אם מציעים לכם סט זוגי בפחות מ-100 שקל, התייחסו אליו בחשדנות, אלא אם מדובר בעודפים של מותג ידוע. מצעים זולים מתאפיינים לא רק בצפיפות חוטים נמוכה, אלא בתהליכי עיבוד לקויים, כמו למשל דילוג על אשפרה. כתוצאה מכך מתפתחת התופעה של כדרור לאחר הכביסה.

 

בדקו את איכות התפירה, נקיון הבד ואחידות החוטים - יצרן שמדקדק בקטנות מקפיד גם על גדולות.

 

שימו לב לתחושת הבד, האם הוא נעים או נוקשה.

 

כשאתם קונים סט מצעים זוגי, שימו לב שרוחב הסדין מתאים למיטה שלכם. בסדינים זוגיים הרוחב נע בין 1.5 ל-1.90 מ'. הפער במחיר בדרך-כלל נמוך - כ-10 שקלים ל-10 ס"מ.

 

שימו לב: תחת אותו מותג נמכרים מצעים ברמות שונות. כדאי לבדוק את ההבדלים.

 

הבחירה בין מערכת מכותנה למערכת כותנה-פוליאסטר היא עניין של טעם. את הפוליאסטר יעדיפו מי שרוצים לחמוק מהצורך בגיהוץ ומעוניינים בייבוש מהיר. את הכותנה יעדיפו מי שאוהבים נוחות - שכן מזיעים בה פחות. בכל מקרה, כדאי לקנות מצעים עם 50% פוליאסטר לכל היותר. הוא ממלא את

תפקידו במניעת קמטים גם כשהוא בשיעור זה, ואין סיבה להגיע לרמות של 65% פוליאסטר, שהוא בד פחות איכותי.

 

כדאי לכבס את המצעים בנפרד לפני השימוש הראשון. כלי מיטה נוקשים מעט יהפכו נעימים יותר למגע, ובמידה שיש עודפי צבע, הם יירדו ולא יכתימו להבא.

 

אשר אתם מייבשים מצעי כותנה במייבש, הימנעו מדחיסתו, כדי להפחית קמטים.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "קונים מצעים לחג? מהם פערי המחירים והאיכויות"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים