שתף קטע נבחר

בעניין קוקה קולה - אולמרט לא מחכה לרובינשטיין

למרות שהיועץ המשפטי לממשלה הורה לתמ"ת לעכב את הדיון בנושא המענק לקוקה קולה עד שיחליט במחלוקת עם האוצר בסוגיה, הזדרזה מינהלת מרכז השקעות בתמ"ת ואישרה היום את בקשת החברה לקבל מענק בגין העתקת מפעלה לאשקלון. האוצר: "ההחלטה אינה חוקית"

מינהלת מרכז השקעות אישרה היום (ב') את בקשת חברת קוקה קולה לקבל מענק בגין העתקת המפעל מבני ברק לאשקלון בהשקעה של 60-70 מיליון דולר. האישור ניתן למרות שהיועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, הורה אמש למשרד התמ"ת שלא להעלות לדיון במינהלת את בקשת קוקה-קולה לקבלת מענקים ממשלתיים, עד עד שיקבל, בתוך שבועיים, הכרעה סופית בסוגיה שעומדת במחלוקת בין משרדי האוצר לתמ"ת.

  

שמואל מרדכי, מנהל מרכז ההשקעות, שניהל את הדיון היום, ציין כי סוגיית העתקת מפעל קוקה קולה נמצאת על שולחנם של כל הנוגעים בדבר, הן במשרד האוצר והן במשרד התמ"ת מזה חודשים רבים, ו"באופן פתאומי ומוזר, פנה משרד האוצר ליועץ המשפטי לממשלה ובקשו לקבוע כי החוק אינו יכול לסייע בהעתקת המפעל". שר התמ"ת, אהוד אולמרט, קבע כי ההחלטה תתקבל במינהלת אך ביצועה כפוף לאישורו המשפטי של היועץ המשפטי לממשלה.

 

מרדכי מוסיף כי חסימה על הסף של בקשות לסיוע בהעתקת מפעלים אינה הגיונית, הן מהבחינה המשפטית ומה שחשוב יותר מהבחינה הכלכלית. "אחת ממטרותיו העקריות של החוק לעידוד השקעות הון היא לסייע בפריפריה ולתקן את כשלי השוק המביאים להזנחתה אל מול מרכז הארץ. לכן, לא רק שהעתקת מפעל מהמרכז לפריפריה עולה בקנה אחד עם מטרות אלה, אלא שהיא אף מהווה מכפיל כח במאמץ להקטנת הפערים בין הארץ לפריפריה".

 

עוד החליט מרכז ההשקעות כי בשל פנייתו של היועץ המשפטי לממשלה והתחשבות בעמדתו, בטרם תבוצע ההחלטה תתקיים התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה ותנתן חוות דעתו בעניין. ממשרד התמ"ת נמסר כי הם סמוכים ובטוחים כי לכשיבחן היועץ המשפטי לממשלה נושא זה, הוא יתמוך בעמדת משרד התמ"ת. עוד ציינו בתמ"ת כי בעבר אישרה מינהלת מרכז השקעות העתקת מפעלים. כך לדוגמא, לחברת ויסוצקי אושר העתקת מפעל לצומת גולני, לחברת עלית אושר מעבר מרמת גן לנצרת, לחברת בת של סופרסל אושר לאחרונה מעבר ממרכז הארץ לאזור נועם, ולסלטי צבר אושר מעבר ממרכז הארץ לקרית גת. מדובר באישורים שהאוצר היה שותף להם.

 

האוצר: ההחלטה אינה חוקית

 

ממשרד האוצר, המתנגד נחרצות למתן המענק לקוקה קולה, נמסר בתגובה: "ההחלטה אינה חוקית ומבחינתנו אין לה כל תוקף. ההחלטה התקבלה בניגוד לדעתו של היועץ המשפטי לממשלה".

 

משרד האוצר לא הסתפק בהבעת מחאה והוא מנסה עתה למנוע ממשרד התמ"ת את התקציב המיועד לתשלם המענקים לקוקה קולה. הממונה על התקציבים באוצר, אורי יוגב,  הודיע היום במכתב דחוף למנהל מרכז ההשקעות, שמואל מרדכי, עי תקציב ההרשאה של מרכז ההשקעות במסלול המענקים נלקח ממנו והועבר לתקנת עתודה.

 

משמעות ההחלטה היא שעל פי חוק יסודות התקציב, מינהלת מרכז ההשקעות אינה רשאית לדון בתוכניות במסלול המענקים כל עוד תקציב המדינה אינו מעמיד לרשותה הרשאה להתחייב למימון פעילות זו. יוגב הודיע למרכז ההשקעות כי כאשר תתקבל הכרעת היועץ המשפטי לממשלה בנושא המענקים לקוקה קולה, "משרד האוצר יכבדה ויפעל בהתאם".

 


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משרד דוברות האוצר
אולמרט. הביצוע כפוף לאישור רובינשטיין
צילום: משרד דוברות האוצר
צילום: גלי תיבון
רובינשטיין. הורה לעכב הדיון
צילום: גלי תיבון
מומלצים