שתף קטע נבחר

"שוב פגעו באלה שלא יכולים להתגונן"

באופוזיציה ובקואליציה תוקפים בחריפות את הקיצוצים המתוכננים בתקציב, ומאיימים בקרב קשה בכנסת. "הקיצוץ בקצבאות הביטוח הלאומי נעשה במחטף", טוען שר הרווחה זבולון אורלב. יו"ר ש"ס ישי: "צריך לעצור את הפרעונים והאנטיוכוסים". ח"כ שריד: על לבנת להתפטר

תגובות זועמות באופוזיציה ובכנסת בעקבות ההחלטה על הקיצוצים בתקציב 2004, הכוללים גם קיצוץ של 1.1 מיליארד שקל בקצבאות הביטוח הלאומי.

 

בעקבות הפגיעה בקצבאות, תקף היום (ג') יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, את הממשלה ואומר כי "שרי הממשלה הפכו לאידיאולוגיה את הפגיעה באלה שאין ביכולתם להתגונן. ממשלת ישראל מובילה את עם ישראל להתפוררות ולריסוק התא המשפחתי". ח"כ ישי ביקר בחריפות את שר הרווחה, זבולון אורלב, ואמר כי יש לכנותו "שר הדוחק". לדבריו, "האם אורלב יכול לשבת בממשלה הפוגעת בקצבאות?"

 

ישי קרא ליו"ר מפלגת העבודה, שמעון פרס ליושב ראש ההסתדרות עמיר פרץ להתאחד במטרה "לעצור את הפרעונים והאנטיוכוסים המודרנים ולנהל נגדם קרב בשם הלא יכולים, כדי למנוע את איבוד המדינה לדעת".

 

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אילן שלגי, דוחה את הקיצוץ בתקציב החינוך ואומר כי יש להגדיל את התקציב - על חשבון תקציבי ההתנחלויות. לדברי שלגי, "אין להסכים לקיצוץ נוסף בתקציב החינוך, אלא יש להוסיף עליו. את הכסף החסר יש לקחת מההשקעות המיותרות בהתנחלויות שממילא לא ישארו בידינו. הוצאות הגנה על מתנחלים בודדים בראשי הגבעות יספיקו כדי להציל את מערכת החינוך".

 

ח"כ יוסי שריד תובע משרת החינוך, לימור לבנת, להתפטר מתפקידה. לדבריו, "לאחר 12 קיצוצים אכזריים בזמן כהונתה של לבנת - אין לה זכות לשאת באחריות הכוללת על מערכת החינוך. הקיצוץ הנוסף הוא בכייה לדורות. אלפי התלמידים לא ישכחו ולא יסלחו לממשלה על הנכות שהיא הטילה בהם".

 

"ניפגש בכנסת"

 

גם בממשלה המשיכו המתנגדים לתקוף את ההחלטה: שר הרווחה, זבולון אורלב, טען כי ההצבעה שנערכה לפנות בוקר על הקיצוץ בקצבאות הביטוח הלאומי, "נעשתה במחטף ונגועה באי חוקיות". לדבריו, "החלטה אומללה זאת היא בגדר שערוריה, שכן מדובר בקיצוץ לאלמנות ויתומי צה"ל, נפגעי פעולות איבה, נכי רדיפות המלחמה בנאצים ובנכים". השר אורלב משוכנע כי "הכנסת הרגישה לא תאשר החלטה אטומה זאת". 

 

שר התעשיה, המסחר והתעסוקה, אהוד אולמרט, שהצביע אף הוא נגד התקציב אמר כי "האוצר יורה לעצמו ברגל בשל הקיצוץ. אין בתקציב שום דבר שיכול לעודד צמיחה. זהו תקציב של קיצוצים ולא כזה שיכול לגרום להגדלת היצור או להרחבת התעסוקה".

 

בנוגע להצבעתה של שינוי נגד התקציב אומר אולמרט: "אני יכול להבין את תגובתם, משום שהופר הסכם חתום שהיה להם עם האוצר בעניין המועצות הדתיות".

 

שר המדע, מודי זנדברג, שנמנה עם שרי שינוי שהצביעו נגד התקציב, הבהיר: "מדינה שלא נוגעת במימון אברכים שלא עובדים, אך פוגעת במענקי השחרור ומעלה את שכר הלימוד - יוצרת עיוות לטווח ארוך. התקציב לא נותן מענה לצמיחה". זנדברג הדגיש: "ניפגש בהבאת התקציב לאישור הכנסת. רה"מ יודע שבלי שינוי לא יוכל להעביר בכנסת את התקציב".

 

שר השיכון, אפי איתם, היה אחד היחידים שהביע תמיכה בקיצוץ שעליו הוחלט: "ראש הממשלה ושר האוצר קיבלו החלטה אמיצה להעדיף את טובת מדינת ישראל כמדינה יהודית - על פני המדיניות הליברלית חסרת הגבולות שאיימה לקרקע את זהותה היהודית של המדינה, ולפגוע בחלשים", דברי איתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ישי. אנטיוכוסים ופרעונים
צילום: גלי תיבון
צילום: דן בלילטי
אולמרט. האוצר יורה ברגל
צילום: דן בלילטי
אורלב. זה מחטף
שלגי. שיקחו מההתנחלויות
מומלצים