שתף קטע נבחר

התקציב עבר בממשלה; קצבאות הביטוח הלאומי יקוצצו

הצעת התקציב לשנת 2004 עברה בממשלה ברוב של 14 שרים בעד ותשעה נגד. חמשת שרי שינוי התנגדו לבסוף, בשל ביטול הקיצוץ במועצות הדתיות. עוד במתנגדים: שרת החינוך, לימור לבנת ושר הביטחון, שאול מופז. הממשלה החליטה לקצץ עוד 1.1 מיליארד שקלים מקצבאות הביטוח הלאומי במקום בביטחון

בתום קרב ארוך, עבר לפנות בוקר (יום ג') תקציב המדינה: הממשלה אישרה את מסגרת התקציב לשנת 2004 ברוב של 14 שרים בעד ותשעה נגד. התקציב, הכולל קיצוץ בגובה של 10 מיליארד שקל, עובר כעת לכנסת.

 

תשעת השרים שהתנגדו הם חמשת שרי שינוי, שרת החינוך, לימור לבנת, שר הביטחון, שאול מופז, שר התעשיה והמסחר, אהוד אולמרט, ושר הבריאות, דני נוה.

 

 

ההחלטה הבאה היא שמעוררת היום את המחלוקת הרבה ביותר: לאחר ההצבעה על מסגרת התקציב, אישרה הממשלה ברוב של 5 מול 3 (והיתר נמנעים) קיצוץ נוסף בסך 1.1 מיליארד שקלים, שנגרע מהקיצוץ בתקציב הביטחון - ויילקח מקצבאות הביטוח הלאומי. זאת למעט מקצבאות זקנה, מזונות, נכים קשים ואבטחת הכנסה. מדובר בקיצוץ נוסף בקצבאות הביטוח הלאומי, שכבר קוצצו בתקציב הקודם.

 

ראש הממשלה שרון הבהיר לשרים לפני ההחלטה על הקיצוץ בקצבאות: "הגעתי למסקנה שהקיצוץ בביטחון הוא קיצוץ שלא ניתן לעמוד בו. זו החלטה לא קלה - והאחריות היא עלי ונובעת מההחלטה שלי על הביטחון". בכך, למעשה, "הוחזר" הקיצוץ של 2 מיליארד שקלים בביטחון, בצורת 1.1 מיליארד בביטוח הלאומי בתוספת לקיצוץ הרוחבי של 4% במשרדי הממשלה.

 

שרי החינוך והבריאות הטיחו דברים קשים באנשי האוצר, וגורמים שנכחו בישיבה אמרו שלבנת ונוה דיברו ב"סערת רגשות". ברקע דיוני התקציב פרץ עימות חריף בין שרי שינוי לראש הממשלה, אריאל שרון ולשר האוצר, בנימין נתניהו, על רקע הבטחותיהם לקצץ בתקציב המועצות הדתיות ולהעבירם למשרדים בשליטת שינוי. שרי שינוי מאיימים כעת שסיעתם תצביע נגד התקציב בכנסת ותטרפד אותו. 

 

אמש הודיעו שרי שינוי שיתמכו בתקציב, אך כעבור שעות ספורות שינו את דעתם. גורמים במפלגה אמרו ל-ynet: "בניגוד למה שסיכמנו עם משרד האוצר, אנשי המפד"ל הפעילו לחצים על ראש הממשלה והצליחו להביא לידי כך שההסכם עמנו הופר".

  

לטענת אנשי המפד"ל, בהצעת התקציב "הובטחה עצמאותה של מערכת שירותי הדת בישראל", הופחת הקיצוץ למקבלי הסיוע בשכר דירה ב-35 מיליון שקלים, בוטלה ההעלאה ב-20 אחוזים בשכר הדירה בדיור הציבורי ובוטל קיצוץ בסך 45 מיליון שקלים בתקציב הרווחה. גורמים במשרד הרווחה אמרו שהשר אורלב היה שבע רצון מהנחיית ראש הממשלה, שסעיפי רווחה מובהקים לא ייפגעו, בהם מקלטים לנשים מוכות ומועדוניות לילדים.

 

לאחר אישור התקציב בממשלה, הוחזרה ההצעה לאגף התקציבים באוצר, להכנת הצעת התקציב המפורטת והמעודכנת, שתוגש לאישור הכנסת בסוף החודש הבא.

 

צומצם היקף הפגיעה בהפריה חוץ גופית

 

גורמים במשרד הבריאות מסרו כי במהלך הדיון סוכם שבמקום קיצוץ שרירותי של 250 מיליון שקלים בסל התרופות, תוקם ועדה משותפת למשרדי האוצר והבריאות, שתבחן את הנושא בימים הקרובים ובמידה ולא תגיע להסכמה יחזור הנושא לדיון במליאת הממשלה.

 

כמו כן, בעקבות התערבות ראש הממשלה צומצם היקף הפגיעה בהפריה חוץ גופית. עם זאת, היות והאיום של סגירת בתי חולים והפגיעה בחולים וקשישים נותר בעינו, החליט שר הבריאות להתנגד לתקציב.

 

במהלך הדיון בממשלה הודיע משרד האוצר ששכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה לא יועלה (על-פי ההצעה המקורית, היה אמור שכר הלימוד לתואר ראשון לעלות בכ- 10%, ולתואר שני בכ- 20%); המענק לחיילים משוחררים לא יקוצץ, ויבוצע קיצוץ מסוים בתקציבי המועצות הדתיות.

 

השר שאול מופז והרמטכ"ל משה (בוגי) יעלון מתחו ביקורת קשה על הקיצוץ המתוכנן בתקציב הביטחון, והזהירו את שרי הממשלה כי התקציב המוצע לא יאפשר לתת את המענה הביטחוני ההולם לאזרחי ישראל. בעקבות דברים נרגשים שנשא בישיבה מפכ"ל המשטרה, שלמה אהרונישקי, ביקש ראש הממשלה משר האוצר לא לפגוע בתקציב המשטרה לשנה הבאה.

 

חילופי דברים בין נתניהו לאולמרט

 

במהלך הישיבה פרצו חילופי דברים קשים בין השרים נתניהו ואולמרט. חילופי הדברים חייבו את התערבותו של ראש הממשלה, שביקש מהשניים להירגע.

 

בלחצו של שר החקלאות ישראל כץ, הוכנסו מספר שינויים גם בסעיפים בהצעת התקציב הנוגעים לחקלאים: בוטלה כוונת האוצר לבטל את חוק הגליל, המעניק סובסידיה לבעלי הלולים בישובים באזור הגליל. אי ביטול סעיף זה בהצעת האוצר יגרע מתקציב 2004 סכום של כ-80 מיליון שקל.

 

המס על מעסיקי עובדים זרים יגדל בשנה הבאה רק ל-10% משכר העובדים, במקום ל-20% בהצעה המקורית של האוצר. כן תצומצם במידה רבה ההפחתה המתוכננת במספר העובדים הזרים בחקלאות.

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר ואמנון אטד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ביטוח לאומי במקום ביטחון. שרון
צילום: רויטרס
צילום: שאול גולן
התנגדה. לבנת
צילום: שאול גולן
התנגד. מופז
צילום: עמית שאבי
צילום: סבסטיאן שיינר
התנדנד ובסוף התנגד. השר לפיד
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: מיכאל קרמר
התנדנד ובסוף הצביע בעד. אפי איתם
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים