שתף קטע נבחר

ארבעה חיילי גולני נפצעו בפעילות בג'נין

הארבעה נפגעו מצרור יריות שכוון לחלון הבית בו שהו. אחד החיילים נפצע בינוני והאחרים - קל. כוחות צה"ל ממשיכים לפעול בג'נין מאז אמש. על הכוונת: מתכנני פיגועים ועשרות פעילי תנזים חמושים שחזרו לפעול בחסות ההודנה. הלילה נהרסו בתי המחבלים שביצעו את הפיגועים בצריפין ובמסעדת "מצה" בחיפה

ארבעה חיילים מסיירת גולני נפצעו אחר הצהריים (ו') מירי של פלסטינים חמושים בשכונה המזרחית של ג'נין. אחד החיילים נפצע באורח בינוני והשאר נפצעו קל - כולם פונו לבית החולים "העמק" בעפולה.

 

במסגרת פעילות צה"ל בג'נין שהו החיילים בתוך בית פלסטיני ונפגעו מצרור יריות שכוון אל עבר אחד החלונות. חיילי הכוח לא זיהו את מקור הירי ולכן לא השיבו באש. הפלסטינים דיווחו כי במהלך התקרית נפצע פלסטיני באורח אנוש מירי בראשו. על פי מקורות פלסטינים גם ילדה בת שמונה נפצעה באירוע, באורח בינוני. מוקדם יותר נפצעו שני פלסטינים נוספים בעיר.

  

צה"ל פועל בג'נין מאמש במבצע המכונה "תיאום כוונות" שמטרתו איתור ומעצר של פלסטינים חמושים. בלילה, דיווחו כוחות צה"ל, ההתנגדות הפלסטינית לפעילותם הייתה מזערית והפלסטינים נמנעו, בדרך כלל, מלהתעמת עימם. עם זאת, ממערב לעיר, סמוך לכפר אל-יאמון, הפעילו פלסטינים מטען חבלה לעבר ג'יפ בו נסעו חיילים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. 

 

בכפר בורקין, הסמוך לג'נין, הרסו הכוחות את ביתו של המחבל המתאבד שאדי טובאסי, שביצע את הפיגוע במסעדת "מצה" בחיפה במארס 2002. בפיגוע נהרגו 15 אזרחים ונפצעו 34. בכפר רנטיס, מצפון לרמאללה, הרסו הכוחות את ביתו של איהב אבו סאלים, פעיל החמאס שביצע את פיגוע ההתאבדות בצריפין בו נהרגו שמונה חיילי צה"ל. 

 

"נחשף ג'יפ תופת" 

 

אתמול סיכלו כוחות צה"ל פיגוע גדול של הג'יהאד האיסלאמי כאשר חשפו במרכז ג'נין ג'יפ ממולכד שהוכן לקראת פיגוע בישראל בימים הקרובים - "לקראת החגים".

 

גורמי ביטחון אמרו ל-ynet כי פעילי הג'יהאד השיגו ג'יפ מסוג ג'י.אמ.סי, התכוונו להתקין עליו כמות גדולה של חומרי נפץ ותכננו לפוצץ אותו באחת מערי ישראל. פעילי הג'יהאד שנתפסו היו היעד המרכזי והראשון של מבצע "תיאום כוונות".  מבצע אותו מנהלת חטיבת גולני במרחב העיר ג'נין מאז אתמול בלילה, במהלכו אף הוטל עוצר על העיר.

 

בחטיבת גולני ייחסו את תפיסתם המהירה של הפעילים ליד המזל, אך גם לפעילות האינטנסיבית של השב"כ בעיר במהלך הימים האחרונים. בעקבות המידע המודיעיני שנתקבל, פשט כוח מיחידת 'אגוז' אתמול על ג'נין ועצר שלושה מפעילי הג'יהאד שתכננו את פיגוע "ג'יפ התופת".

 

גולני חוזרת לג'נין

 

מבצע "תיאום כוונות" מסמן את חזרתם של חיילי גולני לג'נין, לאחר שהחטיבה לא פעלה בעיר במבצע רחב היקף מזה כשנה. במבצע הקודם, "משמר קדמי", שערכה החטיבה באוקטובר 2002, נהרג ראש הג'יהאד איאד סוואלחה, האחראי לפיגועים רבים. הסייען הבכיר שלו, סעיד טובאסי, נלכד.

 

"מאז לא היתה ג'נין לוחמנית כפי שהיתה קודם לכן", סיפר קצין בכיר בחטיבה, "אבל המוטיבציה של פעילי הג'יהאד האיסלאמי והתנזים הפועלים בעיר נשארה גבוהה כשהיתה. גדר ההפרדה פותרת חלק מן הבעיה ומסייעת מאוד לבלימת הטרור מהעיר. היום יש מכשול מאוד בעייתי בפני הטרור המבקש לצאת מג'נין, אבל בתקופה האחרונה הגענו למצב שמחייב אותנו לפעול בה שוב".

 

מלבד תכנון פיגועים, התעוררו לחיים באחרונה גם פעילי התנזים בג'נין. כמה עשרות פעילים חמושים, שניצלו את תקופת ההודנה כדי להתאושש, החלו להטריד את כוחות צה"ל בעיר ואף הסבו לצה"ל נפגעים ובהם שני הרוגים בשבועות האחרונים. "התחלנו להרגיש שקשה לנו לפעול בעיר בגלל ההתנגדות של החמושים מן התנזים. זו בעיה נוספת שנצטרף לפתור בימים הקרובים", אמר הקצין.

 

במהלך המבצע פועלים כוחות מגדוד הסיור של חטיבת גולני ומיחידת אגוז של החטיבה בניסיון להיתקל בחמושים פלסטינים, שכמה מהם אף זכו למעמד של סלבריטאים ברחוב הפלסטיני בשל הופעותיהם בכלי התקשורת הפלסטינים והישראלים.

 

המבצע שהחל אתמול סימן גם את שובו של סגן אלוף אופק בוכריס, שנפצע קשה לפני למעלה משנה במבצע בשכם, לפעילות מבצעית.

 

בוכריס, שפיקד אז על גדוד 51 בחטיבת גולני, נפצע בהיתקלות עם מבוקשי חמאס בשכם. מפקד אחת הפלוגות שלו, רב סרן אביהו יעקב ז"ל, נהרג באותה היתקלות. בוכריס עבר תהליך שיקום ארוך ובשבוע שעבר התמנה למפקד יחידת אגוז בחטיבה.

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן נאמן, דובר צה"ל
צה"ל פועל בג'נין. ארכיון
צילום: יונתן נאמן, דובר צה"ל
צילום: איי פי
חמושים פלסטינים. חוזרים לרחובות
צילום: איי פי
צילום: שאול גולן
חזר לג'נין. אופק בוכריס
צילום: שאול גולן
מומלצים