שתף קטע נבחר

כמה שווים נכסי הנדל"ן של האפוטרופוס הכללי?

על פי בדיקת שלוחת אוניברסיטת דרבי בישראל, האפוטרופוס הכללי אינו יודע את שווי הנדל"ן שברשותו ; משרד המשפטים בתגובה: החוקר ביצע שיחה טלפונית לא פורמלית עם עובדים אשר אינם מהדרג הניהולי, ואשר אינה משקפת את מצב הדברים לאשורו

האפוטרופוס הכללי אינו יודע את שווי נכסי הנדל"ן שברשותו. כך עולה מבדיקה שביצעה השלוחה הישראלית של אוניברסיטת דרבי.

 

על פי הממצאים, כ- 1,000 דירות וכ-4,000 מגרשים הנמצאים בטיפול האפוטרופוס הכללי לא הוערכו ב-20 השנים האחרונות ואין לאפוטרופוס מידע מעודכן על שוויין.

 

בתגובה שהעבירה לאוניברסיטה דליה אברמוב, מפקחת ארצית על ניהול וגילוי רכוש במשרדי האפוטרופוס, היא מסרה, כי "אין לנו רצון להוציא כסף על ביצוע הערכות שווי לנדל"ן. בדירות שאנו משכירים אנו יודעים את דמי השכירות המקובלים ומעבר לכך איננו רואים צורך בביצוע שיערוך, חלק מהנכסים נמצאים ברשותנו 50 שנה והם משמשים לבניה, חקלאות וצרכים שונים. אין לנו מידע על זכויות בניה וגם לא על אזורי ביקוש".

 

אנשי דרבי מעריכים (בהערכה שמרנית לטענתם), ששווי הדירות והמגרשים, כולל מגרשים ודירות באזורים לא מבוקשים, מגיע לכ-2.5 מיליארד שקלים ויותר. מנתוני היחידה הארצית לניהול וגילוי נכסים עולה שמדובר בניהול נכסים של 15,000 נעדרים וערירים.

 

סימה גידע, כלכלנית מהיחידה הכלכלית של האפוטרופוס, מסרה שהיקף הנכסים הכספיים שמנוהלים ביחידה נאמד ב- 2.2 מיליארד שקל. 981 מליון שקל מתוכם הינם כספים השייכים לנעדרים שחלקם לא אותר מעולם וספק אם יאותרו.

 

אנשי דרבי מסרו כי קיבלו מידע שהכסף מנוהל ב-11 קרנות מיוחדות על ידי ועדת השקעות בה חברים נציגי בנק ישראל , משרד האוצר , שלמה מעוז – הכלכלן הראשי של נשואה – זנקס ועו"ד שלמה שחר. עודפי הכספים בקרנות,אם יש כאלה, מועברים לבנק ישראל. החוקר מטעם דרבי לא הצליח לאסוף נתונים על היקף העברת "העודפים" לבנק ישראל.

 

50-60 מיליון שקל בשנה לקרן הנוסטרו

 

ממסמכי האפוטרופוס עולה שמדובר בקרנות כקרן העזבונות,קרן בנק צפון-אמריקה,קרן פושטי רגל,קרן נעדרים,קרן חסויים, קרן משגב לדך בפירוק,קרן בנק למסחר , קרן כנ"ר חברות בפירוק, קרן רווחה – שמקצה עד 50,000 שקל ליתומים רובם יתומים של ערביי ישראל, קרן נוסטרו – למימון פעילות האפוטרופוס הכללי עצמו.

 

לקרן הנוסטרו נכנסות כל תשלומי האגרות שמשולמות לאפוטרופוס ודמי ניהול שונים. מבדיקת דרבי, שאושרה ע"י גב' סימה גידע, נכנס לקרן הנוסטרו סכום שנתי של 50 עד 60 מיליון שקל וממנו נלקח סך שנתי של 36 עד 40 מליון שקל כשכר לעובדי האפוטרופוס הכללי.

 

במשרדי האפוטרופוס הוחזקו בעשור האחרון תכשיטים שנמצאו בדירות נפטרים ערירים וחלקם נמכרו במכירות שונות שבוצעו מטעם האפוטרופוס. אנשי דרבי מציינים כי לאפוטרופוס לא היתה מעולם הערכת שווי מדויקת של התכשיטים כיוון שהערכה כזו לא בוצעה אלה לפני מכירות וגם אז היא בוצעה,לעיתים, ע"י סוחרים שניהלו את המכירות .

 

לדברי דליה אברמוב מהאפוטרופוס – " אם לא היינו מוכרים חלק מהתכשיטים היתה נאספת אצלנו כמות אדירה. לכן חלקם נמכרים מעת לעת". עודפי הכספים והנכסים אמורים לעבור בתום 15 שנה לבעלות המדינה ואכן לפני מספר שנים נעשה נסיון לפעול בנושא. מדרבי נמסר, כי הניסיון הופסק בנימוק : "אם יגיעו היורשים (אחרי 40-50 שנה...) המדינה תצטרך להחזיר להם את רכושם ולכן עדיף לשומרו אצל האפוטרופוס".

 

תגובת משרד המשפטים: המידע שגוי

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "לא ידוע לאפוטרופוס הכללי על אלו מקורות נסמך החוקר עלום השם במחקרו. המידע בכל אופן הינו שגוי בחלקו והאפוטרופוס הכללי גם אינו שותף למסקנות. אשר לתשובות המצוטטות בכתבה, המדובר בהתייחסות לא פורמלית בשיחה טלפונית שנעשתה עם עובדים אשר אינם מהדרג הניהולי, ואשר אינה משקפת את מצב הדברים לאשורו. האפוטרופוס הכללי מצטער על פנייה שעשתה האוניברסיטה לכתבים על המחקר שנערך, כאשר התגובה לממצאיו מתבססת על שיחה טלפונית כאמור".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הערכה שמרנית של 2.5 מיליארד שקל לנכסי הנדל"ן של האפוטרופוס
מומלצים