שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יוגב: אין לי מושג אם נעמוד ביעד התקציב
  לדברי הממונה על התקציבים, הדרך היחידה שהממשלה היכולה להשפיע על הצמיחה במשק בזמן הקצר היא להקטין את הוצאותיה

  "אין לי מושג אם נעמוד ביעד התקציב שהצבנו לעצמנו", כך אמר היום (ד') הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אורי יוגב, בוועידת המנהלים 2003 שארגן בירושלים המרכז הישראלי לניהול (מי"ל).

   

  לדברי יוגב, הדרך היחידה שהממשלה היכולה להשפיע על הצמיחה במשק בזמן הקצר היא להקטין את הוצאותיה. "הוצאות הממשלה בשנת 2003 הן נמוכות מאשר בשנת 2002 וזה משהו שלא הצלחנו לעשות בשום שנה קודמת בתולדות המדינה. בשנת 2004 ההוצאה הנומינלית תהיה קטנה עוד יותר", אמר הממונה על התקציבים באוצר.

   

  "פקידי האוצר חיים בכשל לוגי מתמיד"

   

  ד"ר לינדה עפרוני, מומחית ליחסי עבודה, אמרה באותו כנס: "לעומת אורי יוגב, אני חותמת על כך שהממשלה לא תגיע גם לחצי מיעד הצמיחה שלה". לדבריה, כל מדיניות האוצר מסתובבת סביב התפיסה שצריך לשמור על יעד הגירעון. "אז מקצצים, אז ההכנסה יורדת, אז ההכנסה ממסים יורדת ואז הגירעון גדל. פקידי האוצר חיים בכשל לוגי מתמיד. הם חושבים שהם במשק שהולך להפרטה, כשלמעשה המשק ממשיך להישאר ריכוזי", אמרה.

   

  לדברי עפרוני, המיתון שאנחנו נמצאים בו אינו כורח, אלא תוצאה של סדר עדיפויות שיוצרים יוגב ושאר פקידי הממשלה. "מי שצריך להוביל את המדיניות היא הממשלה, אבל היא מעדיפה שהפקידים יקבעו את סדר העדיפויות. מהו סדר העדיפויות של הפקידים? אפשר להבין את זה שרואים כל פקיד שעוזב ומוצא לו ג'וב במגזר הפרטי, יש כאן לחץ עצום של גורמים אינטרסנטים על הממשלה כדי ליצור מיתון שהוא מדיניות מכוונת".

   

  עפרוני קראה לבעלי ואנשי עסקים: "תאטו קצת, תורידו קצת את הלחץ על חמשת העשירונים הנמוכים, תנו גם לנו לחיות".

   

  פרץ: מעגל הקסמים ייסגר?

   

  יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, תקף הכנס בחריפות את תקציב 2004. "אני מתפלא עליכם אנשי המגזר הפרטי היושבים כאן. מישהו לא מבין שההחלטות כמו לבטל את מרכבה 4 יביאו מעבר לפיטורין של אזרחי עובדי צה"ל עשרות אלפי פיטורים של עובדים במגזר הפרטי? מישהו מכם חושב שמעגל הקסמים זה ייסגר, שפתאום ייווצרו 300 אלף מקומות עבודה חדשים?", אמר יור ההסתדרות. 

   

  פרץ הוסיף: "אתם במגזר הפרטי ובממשלה באים ללמד אותנו איך לנהל, כשבפועל ההסתדרות היא זו שמחקה גירעון של 3 מיליון שקל, ואילו המגזר הפרטי והממשלה במדיניות הקיצוצים המתמדת שלהם רק מביאים את עצמם לכישלון".

   

  לדבריו, זו טרגדיה שבמדינת ישראל מנהל נבחן בכמה אנשים הוא מפטר בעוד שבמשקים מודרניים מנהלים נבחנים בכמה הם מגדילים את הייצור.

   

  גאון: יש צורך במנהיגות כלכלית מאוחדת

   

  איש העסקים בני גאון, יו"ר המי"ל, אמר בוועידה כי "כדי להפעיל מדיניות שתוציא אותנו מהסחרור של קיצוץ רודף מיתון וחוזר חלילה, יש צורך במנהיגות

  כלכלית מאוחדת וזו אינה בנמצא. מערכות היחסים העכורות הקיימות בין המערכות הפוליטיות והמערכות המקצועיות ובהן בנק ישראל, וכן מול המגזר העסקי, מערערות את אמון הציבור במערכת ובהחלטותיה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יוגב: אין לי מושג אם נעמוד ביעד
  ארכיון ידיעות אחרונות
  גאון. מנהיגות כלכלית
  ארכיון ידיעות אחרונות
  צילום: אביגיל עוזי
  פרץ. מאיפה 300 מקומות עבודה?
  צילום: אביגיל עוזי
  מומלצים