שתף קטע נבחר

עמק החולה: האגם שקם לתחייה

באמצע אוקטובר תתמלא שמורת החולה ברבבות ציפורים בדרכן לאפריקה. אחרי הביקור באגמון ההצפה אתם מוזמנים להתנסות בציפה בירדן בסיוע 10 בקבוקי קולה

אטרקציות טיולון צימרים מיוחד לחג 

אדמה שחורה, רצועות של גידולי שדה, אגם מים, הרי הגולן ממול וכמה תחנות תצפית. אנחנו בעמק החולה, שייבוש הימה הזעירה במרכזו הזין בעבר הלא רחוק את האתוס הציוני.

 

במרכז המבקרים של השמורה מוצגת ההיסטוריה של אגם החולה, פרוייקט הייבוש ותוצאותיו ההרסניות. לקראת אמצע אוקטובר תתמלא השמורה בעשרות אלפי ציפורים (400 מינים) שיעשו את דרכן דרומה לאפריקה. כדאי להגיע בשעות הבוקר, כדי לזכות בתצפית מדהימה על מסיבת הקוקטייל הענקית שהן עורכות לעצמן במקום.

 

הכניסה לשמורת החולה מותרת עד השעה 16:00 בימים א'-ה' ושבת, ועד 15:00 בימי שישי וערבי חג. בסופי השבוע ובחול המועד סוכות מציעה השמורה סיור מודרך היוצא כל שעתיים. אפשר להצטרף, בתיאום מראש, לסיור הכולל טיבוע ציפורים.

 

משמורת החולה נמשיך ל'אגמון', אגם ההצפה העכשווי של עמק החולה. למי שלא בעניינים, אדמות הכבול שיובשו התגלו לאחר מעשה כלא מתאימות לחקלאות. בניסיון מאוחר לתקן ולו מעט את הנזק, הציפה הקרן הקיימת שטח גדול בלב עמק החולה והוא חוזר להיות בית גידול ומקום מנוחה אטקרטיבי למינים רבים של ציפורים. כרגע הכניסה לאגמון ללא תשלום, אך האתר עוד לא הושלם ואופן הפעילות בו טרם נקבע. ממומלץ להתקשר למרכז ההדרכה חצור (טל' 6934855 - 04) ולבדוק פרטים בנוגע לסיורים, דמי כניסה, מתקנים ועוד.

 

 

אטרקציות

 

שיט על סוס ים

 

בדרך חזרה לכביש 90 נתלבט אם להדרים או להצפין בו, ונגיע למסקנה שגם וגם. אז נהמר תחילה על צפון ונכוון את עצמנו לקיבוץ שדה-נחמיה. אתר הקיט של הקיבוץ, 'מקור הירדן', הוא היחיד באזור המציע שיט בנהר הבניאס. בנוסף, מתהדר 'מקור הירדן' בהמצאה חדשה, שספק אם תוכתר כחידוש טכנולוגי מדהים אך בוודאי כתוספת משעשעת לעולם השיט: 'סוסון הים'. מתקן זה הומצא על ידי מיכאל בן-דרור, חבר הקיבוץ ומדריך טיולים מקורי, ויש הטוענים ממציא האבוב. המתקן מורכב מעשרה בקבוקי קולה ושק המאגד חמישה מהם בקצהו האחד וחמישה בשני. ברווח ביניהם מתיישב לו שוחר ההרפתקאות המימיות וצף, כמו על אוכף, במימיו העמוקים של הירדן. המסלול של סוסון הים נמשך כ-40 דקות מהנות ומשעשעות ומתאים למיטיבים לשחות בלבד.'מקור הירדן', שדה-נחמיה, טל' 6946010 - 04, 6947447 - 04.

 

רפטינג בירדן

 

ואם החלטנו לחתוך דרומה אחרי ההתלבטות ההיא, למשל לירדן ההררי? אפשר להתחיל מחוות הנופש ורד-הגליל, אחרי כוס קפה, ולרדת לגשר 'הדודות' ההרוס, על שם מתנדבות הוועד למען החייל שנסחפו בירדן בעת פעילותן למען חיילים במלחמת יום כיפור. הכביש למסלול 'הירדן ההררי' מסתיים בגשר בנות-יעקב, כאשר מעט לפניו נעבור את מפעל החשמל החדש של קיבוץ כפר-הנשיא.

 

קצת צפונית לגשר בנות-יעקב, על גדת הירדן, נטוע אתר 'רפטינג נהר הירדן', שמתמחה ברפטינג סוער. השנה, בעקבות החורף הגשום, חוויית הרפטינג הסוער שנמשכה אל תוך חודשי הקיץ צפויה להימשך עד סוף אוקטובר! אורכו של המסלול הסוער בקטע הירדן ההררי הוא 13 ק"מ, כשתחילתו בגובה 70 מטר מעל פני הים וסיומו במינוס 210 מטר, כך שבמשך כ-3.5 שעות שיט נרשמת נפילה של 280 מטר. בלב האתר פועלת מסעדת 'איסקנדר', עם מטבח המשלב פיקנטריה ומנות גריל לצד טבון טורקי. טלפון האתר: 6934622 - 04.

 

 

חזור למעלה
טיולון

 

להיזכר בסלאח א-דין

 

טיול יפה ברגל אפשר לעשות בכיוון ההפוך, מגשר בנות-יעקב ל'גשר הדודות', דרך הירדן ההררי. מקיבוץ גדות נרד מזרחה בכביש 91. בעיקול החד נדרים לפי השילוט בדרך הירדן ההררי ונעצור אחרי כ-200 מטר, כשנראה את השביל המוביל לחומה צלבנית בולטת. זהו מצד עתרת.

 

בצילה של החומה ניזכר באחת הדמויות הנערצות בעולם הערבי, הלא הוא סלאח א-דין, משחרר ארץ הקודש מהכופרים הנוצרים. ב-1179, שמונה שנים לפני כיבוש ירושלים, הציע סלאח א-דין לצלבנים עיסקה שקשה לסרב לה: קחו 100,000 דינר ואל תבנו את המבצר. הצלבנים סירבו, הפסידו את הכסף ובסוף גם את חייהם, לאחר שהחיילים המוסלמים חפרו מתחת למצד ומוטטו אותו.

 

נעלה מהחומה לגבעה, נעבור דרך החפירות ונרד מזרחה בשביל אל הירדן. כאן מתחיל הקטע היחיד של הירדן שניתן לכנותו "נהר". נלך במקביל לזרימה כחצי ק"מ דרומה, וליד העיקול החד נגיע למבנה טחונת-עטרת, שמשמו נבין שפעם טחנו כאן חיטה לקמח בכוח מי הירדן. נמשיך על המסלול השחור עד 'גשר הדודות', בהנחה שהשארנו שם רכב שני.

 

 

חזור למעלה
צימרים

 

ארוחת בוקר ליד הדיר

 

אנשי הגליל הפכו את גן העדן הירקרק שלהם למתחם אירוח כפרי המכיל מאות צימרים, שמציעים רמות לינה מגוונות - מבקתות עץ נחבאות ביער, עד מבני אבן משוכללים ומאובזרים. המחירים: בין 300 שקל לזוג עם לינה וארוחת בוקר, עד 700 שקל.

 

דוגמאות אקראיות: הצימרים המושקעים של בלה שולדנברנדט, ציירת ובעלת מסעדה צמחונית באמירים, מעוצבים כל אחד בסגנון אחר ומכילים ריהוט כפרי עתיק, אריגים נוסח לורה אשלי וריצפת עץ. חדרי האירוח של קיבוץ גונן פרושים על מדשאה ומציעים קשר פעיל עם הקיבוץ. ארוחת הבוקר, למשל, מוגשת ליד הדיר ומאפשרת לילדים קטנים לראות איך חולבים עז.

 

חגיגי ומושקע הוא האירוח של נגה ויחזקאל בראש פינה: ריהוט מקסטיליה, מיטות עץ מסוגננות, גינה עם ערסלים, טיפולים אלטרנטיביים מידי בעל הבית ונוף עוצר נשימה. המחיר בהתאם. יותר פשוט, אבל לא פחות נוח הוא בית הפגודה של משפחת גיא בשדה-אליעזר. מתאים למשפחות החוברות יחד ורוצות להעביר חופשה בלב המטעים (אילנה מסר).

 

 

חזור למעלה
מיוחד לחג

 

טיולי אופניים

 

באתר קייקי כפר בלום ובית הילל ניתן לשכור אופניים ולטייל בשבילי הגליל (כל רוכב מצויד בקסדה ומפה).

 

מסלול החצבני - מהאתר לאורך החצבני, לגשר הדולבים וחזרה; סובב בניאס - מכפר בלום לגשר יוסף, משם חאורך הבניאס, חורשת טל וחזרה; מסלול ההצפה - לאורך הירדן דרומה לכיוון אגמון ההצפה. המון ציפורים ובעלי חיים בדרך; מסלול הטיילות - לכל אורך טיילת הירדן עד קריית שמונה, וחזרה. מחיר: 40-55 שקל.

 

מערת עטלפים

 

במהלך סוכות יתקיימו ב'הגושרים מלון בטבע' טיולים ופעילויות לכל המשפחה בסימן החזרה לטבע הארצישראלי. אחד הטיולים מוביל למערת עטלפים נדירה שהתגלתה לאחרונה בשמורת 'עמק הנהר הנעלם'. משך הסיור שלוש שעות, מחיר - עשרה שקלים.

 

ועוד: טיול באווירה נוסטלגית עם טרקטור ועגלה אל החצבני, כולל טעימות בשדות הירק. 15 שקל למבוגר, עשרה שקלים לילד; חיות וחוויות ב'גן חי הגושרים' - האכלת חיות, פינת ליטוף ואפיית פיתות בטבון. עשרה שקלים. להזמנות: טל' 6816000 - 04.

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון הצילומים של קק"ל
החולה. עשרות אלפי ציפורים בדרך לאפריקה
צילום ארכיון הצילומים של קק"ל
אגמון ההצפה. ניסיון לתיקון הנזק
צילום: דפנה טלמון
רפטינג נהר הירדן. נפילה של 280 מטר
מומלצים