שתף קטע נבחר

"להוציא את ספרי העותרים נגד צה"ל מתוכנית הלימודים"

כך דורש סגן שרת החינוך צבי הנדל, שאף החל לפעול כדי לגנוז תכנים שנכתבו על ידי אנשי הרוח שעתרו לבג"ץ בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בעניין ההתנקשות בסלאח שחאדה. ח"כ שריד: "זו הצעה סהרורית ומזכירה משטרים מסוכנים". גם משרד החינוך לא מתלהב: "לא ניתן להוציאם מתוכנית הלימודים"

סגן שרת החינוך, צבי הנדל (האיחוד הלאומי), החל היום (ג') לבצע בדיקה באגפי המשרד, בניסיון להוביל את גניזתם מתוכניות הלימודים של תכנים שנכתבו על ידי אנשי הרוח שפנו לבג"ץ בתביעה להורות על חקירה פלילית נגד מפקד חיל האוויר. בין העותרים הסופרים: ס. יזהר, סמי מיכאל, עמוס קינן, נתן זך, רונית מטלון, יצחק לאור.

 

סגן השר הנדל אמר לשרת החינוך כי "מדובר באנשי רוח רעה שהוציאו עצמם מכלל ישראל, ולכן אסור להרעיל את ילדי ישראל מפרי עטם".

 

שר החינוך לשעבר, ח"כ יוסי שריד, הגדיר את הצעתו של סגן שר החינוך צבי הנדל כ"סהרורית ומזכירה משטרים מסוכנים". לדבריו, "בימים האחרונים יש היסטריה רבתית נגד הטייסים ועכשיו נגד הסופרים. כנראה שיש רצון שיישמע במקומותינו רק קול אחד. בלאו הכי יש יותר מדי התקרנפות. כל שונה מייד מהווה סכין בגב האומה ובגידה".

 

ח"כ שריד הציע בציניות שלא להסתפק בהוצאת הספרים ממערכת החינוך "שכן יש סכנה שתלמידים יוכלו לקרוא בגניבה את הספרים". שריד הציע "לשרוף את הספרים ואז ברור מה קורה במקומות שבהם מתחילים לפסול ולשרוף ספרים. אני מציע לא לעלות על דרך הנפתולים הזו שכל באיה לא ישורון".

 

גם במשרד החינוך לא גילו התלהבות מהרעיון של הנדל. מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, אמרה כי גם אם דברי היוצרים קשים ומעוררי מחלוקת, לא ניתן לדעתה להוציא את יצירותיהם מתוכנית הלימודים.

 

העתירה לבג"ץ

 

אנשי רוח, סופרים, משוררים, יחד עם אנשי תנועת "יש גבול" עתרו הבוקר לבג"ץ בדרישה לפתוח בחקירה פלילית, בעקבות ההתנקשות בבכיר החמאס, סלאח שחאדה, במהלכה נהרגו גם 14 פלסטינים, בהם תשעה ילדים.

 

בין העותרים ס. יזהר, סמי מיכאל, עמוס קינן ונתן זך. העתירה הוגשה באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ואביגדור פלדמן: "אני חושב שצריך היה להרים קול בנושא", אמר הסופר ס. יזהר ל-ynet, "תנועת 'יש גבול' יצרה איתי קשר ובשל חשיבות הנושא, הסכמתי להצטרף לעתירה".

 

העתירה הופנתה נגד הפרקליט הצבאי הראשי והיועץ המשפטי לממשלה, שהחליטו שלא לפתוח בחקירה בנושא וכן נגד מפקד חיל האוויר והרמטכ"ל. לטענת העותרים, השתלשלות ההתנקשות וההחלטה לא לחקור אותה לאחריה, היא "ההפך הגמור משלטון החוק", ו"אכיפה בלתי שיוויונית".

 

 


פורסם לראשונה 30/09/2003 12:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
אסור להרעיל את ילדי ישראל. הנדל
אתר הכנסת
צילום: לע"מ
ס. יזהר. בין העותרים
צילום: לע"מ
מחוץ לתוכנית הלימודים? סמי מיכאל
צילום: ארכיון `לאישה` - `פנאי פלוס`
מומלצים