שתף קטע נבחר

הדממו המחשב, נעלו השיח, שנו תסדיר

בעקבות השקתה של המילה "כרוכית" כתחליף ציוני הולם לשטרודל, יוצא עמיחי שלו להגנת האקדמיה ללשון המותקפת. כיווץ העולם למימדים אינטרקטיביים עשויי סיבים אופטיים כיווץ גם את השפה העברית, והפך אותה להכלאה דייסתית, עילגת ומאונגלזת. האקדמיה נחוצה יותר ממה שחושבים

"האם מחשב הברכיים (לפטופ) שלך מוגן על ידי שרת מתווך (Proxy Server) או שמא חומת אש (FireWall). בכל מקרה, נעל את השיח (Log of) ואז הדמם (ShutDown), באופן אישי אני ממליצה לך ללכת על תסדיר (Format) אחר. אם נוצרות בעיות נוספות תוכל לפנות לתמיכה כרוכית (שטרודל) נקודה קום". האם כך הולכת להישמע שיחה בין משתמש אישי שמחשבו נראה כבלוס כדורי שינה לבין מרכז תמיכה מאויש?

 

מי צריך את הגוף הסהרורי הזה?

 

כנראה שלא, אבל בכל מקרה, לפי האקדמיה ללשון, כך צריכה להתנהל שיחה עברית תקנית במציאות ההיי-טקיסטית - טכנולוגית - מאונגלזת להחריד שלנו. מהיום אל נא תאמר גם Port, אלא "פיתחה". כשרוב האנשים קוראים על המינוחים החדשים של האקדמיה ללשון הם ישר מלגלגים, וטוענים שלא צריך בכלל את הגוף הסהרורי הזה, ומי אלו בכלל אנשי המערות, הם הרבה יותר לא רלבנטיים מערפאת אם הוא לא רלבנטי, אגב, האם זה עדיין רלבנטי כמה הוא רלבנטי? 

 

הרי הגוף הלשוני המוזר הזה מנותק מהמציאות, הרי אנשים לא יכתבו ככה, ובטח לא ידברו ככה, הם לא יגידו פתאום מונחים כמו תפריט צץ במקום לומר Pop Up Menu, או "תחיבה" במקום Insert, כמו שהם מעולם לא אמרו "שח רחוק" במקום טלפון או "שילטוט" במקום זיפזופ. אך מעודד לדעת שיש גם הגדרות בעברית למלים האלה. שיהיה, מה זה יכול להזיק, כמו קופסאות שימורים במזווה, אם גדלתם בבית בו אחת המנטרות היסודיות היא "טוב שיהיה בבית". 

 

סערת רגשות בטימבקטו

 

כיווץ העולם למימדים אינטרקטיביים עשויי סיבים אופטיים כיווץ גם את השפה העברית, והפך אותה להכלאה דייסתית, יצירתית אך מוטציונית, עם ניבים וביטויים מתוקצרים קשי הגייה, וכל מיני המצאות כמו Computr-ים, Jpg-ים, מילים דו לשוניות, וכן גם מפלצות מילוליות נועזות כמו פ33ות לג2ות, תופעות אלו מצטרפות לסחף אחר האמריקניזציה-גלובליזציה - קוסמופוליטיזציה, תרבות בעומק של קציצת מקדונלד'ס, אפקט הפרפר כמבזק אס-אמ-אס שנשלח בהונולולו וגורם לסערת רגשות בטימבוקטו.

 

אנשים רוצים לחיות בעולם אוטופי, נטול זיהויים לאומיים, דתיים, היסטוריים וכדומה. שמעון פרס חובק יקום, הגרסה המקוונת, יחד עם שאיפה רגשית חזקה להיות חלק מקולקטיב, חלק ממשהו גדול יותר, שלא נגוע בשברים של גדרות הפרדה, פוליטיקאים שמטילים מימיהם בקשת על דו"ח מבקר המדינה ובירוקרטיה המסאבת קורבנותיה לדעת.

 

הלם בפסיכומטרי

 

בסך הכל מדובר בשאיפה הכי לגיטימית שיכולה להיות, אשר כרוכה (שלא לומר, כרוכית) בדריסת כל אלמנטים לאומיים שלימור לבנת מנסה להחדיר למערכת החינוך כדי להראות שהיא עושה משהו. בדרך הם גם מעוניינים לדרוס את השפה העברית, שנשמעת להם אנכרוניסטית, יידישאית, עם סקס אפיל של תור בבית מרקחת של הכללית, אחר כך הם חוטפים הלם כשהם רואים את שאלון המונחים בעברית של הפסיכומטרי.

 

באופן אישי, אני מעריץ את חברי האקדמיה הללו, זו תמיד נראתה לי עבודה מופלאה, לשבת במגדל שן נוצץ, ללעוס בפה מילים כמו Start Up, להריץ את האופציות העבריות הלוך ושוב, ואז ברגע של השראה נדירה לצווח: "אאוריקה מצאתי! יש לי! יש לי! חברת הזנק". אני חייב להודות, גם אני, ככל הנראה, לא אשתמש באף מילה שהתמחשבה לתוך "מילים מילים ממוחם הקודח" של חברי האקדמיה, אבל עדיין צריך לקבל אותם בברכה.

 

איה הקוקית?

 

הם מוסיפים טעם נוסף לחיים, ובנוסף, תחשבו על הדיוטות הנאלצים לשבת מול חוברת הדרכה בעברית מאונגלזת בפעם הראשונה מול בעיית מחשב, אנשים שאין להם מושג קלוש מה זה Grid Network, יוכלו להתקדם לעבר פיתרון החידה באמצעות המונח העברי "רשת סריג". (בסדר, אני מודה, "קוקית" היא לא האופציה הכי מסבירת פנים ל-Cookie), ובינינו, יש גופים הרבה יותר מופרכים שבתקציב שלהם לוקח חלק משלם המיסים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בעיית שרת מתווך במחשב הברכיים
צילום: רענן אזולאי
חומת אש :)
צילום: רענן אזולאי
צילום: איי פי
שפה סקסית כמו תור בבית מרקחת
צילום: איי פי
צילום גבי מנשה
עמיחי שלו
צילום גבי מנשה
מומלצים