שתף קטע נבחר

משרד החינוך הורה; העימות עם הסרבנים בוטל

מנכ"לית משרד החינוך הורתה לרשת "אנקורי" לבטל עימות שהיה אמור להתקיים היום בו היו אמורים להשתתף טייס סרבן ופעיל "יש גבול" בטענה כי "לא ניתן במה למעשה לא חינוכי". מנהלת "אנקורי" באשדוד: "שמענו לא מעט גילויי אכזבה מצד התלמידים אבל הסברנו להם שאנו חייבים לציית להוראות". ח"כ שלגי: משרד החינוך חוסם את חופש הביטוי. גלאון: "מדובר בציד מכשפות". ח"כ בן לולו: "סרבנות - לא בבית ספרנו"

שיחת היום בבית הספר "אנקורי" באשדוד היא ההוראה של משרד החינוך לבטל את העימות שתוכנן להיום (ה'), בין טייסים מחיל האוויר לטייסים שחתמו על מכתב הסרבנים. ההוראה התקבלה אמש ממנכ"לית המשרד, רונית תירוש.

 

מחנכי בית הספר ניצלו את שעות הלימודים הראשונות הבוקר לשיחה עם תלמידי השכבות העליונות על נסיבות הביטול. "שמענו לא מעט גילויי אכזבה מצד התלמידים", סיפרה ל- ynet  שושי סהר, מנהלת בית הספר, "אבל הסברנו להם כי בית ספר הנמצא תחת פיקוח משרד החינוך, חייב לציית להוראות שמגיעות מלמעלה".

 

סהר אמרה שבימים הקרובים יתקיים בבית הספר דיון שמדמה את העימות שתוכנן בו יציגו התלמידים את העמדות השונות, אולם בקולה נשמעה נימה של אכזבה. "צריך לזכור שהדיון היה אמור להתקיים במסגרת תהליך שעוברים התלמידים בבית הספר יחד עם המורים ורכזי המקצוע. זה לא דיון תלוש ובהחלט ניתן היה במסגרתו לשאול שאלות נוקבות את הצדדים".

 

לדבריה, כמקובל באירועים מסוג זה, עורכים בבית הספר סקר עמדות לתלמידים לפני ואחרי הדיון על מנת לבדוק האם הדעות השתנו. "בסקר המקדים שערכנו שיעור נכבד מתלמידים מגנה את תופעת הסרבנות", ציינה סהר. "אחרי הדיון שנקיים נערוך סקר דעות נוסף", אמרה.

 

"המשרד מגנה את התופעה"

 

בבית הספר תיכננו לעמת בין נציג הסרבנים החותמים, רב סרן (במיל') חגי תמיר, לסא"ל (במיל') גיא אש, טייס המתנגד לסירוב. בפאנל היו אמורים להשתתף גם יואב הס, פעיל תנועת "יש גבול" ואל"מ (במיל') יוסי ברקאי, מדריך בבית ספר לטיסה, המתנגד למכתב הטייסים אך מסתייג מההתנקשויות בשטחים.

 

ברשת אנקורי אמרו כי "המטרה היא להביא את התלמידים פנים מול פנים מול אחת הדילמות שנמצאות כיום בכותרות. במקום להתעלם מהשאלה אנו מביאים לתלמידים אפשרות לשמוע את שני הצדדים, כל אחד עם נימוקיו, ולהבין את הבעיה בצורה יסודית. מדובר בתלמידים שנמצאים על סף גיוס לצה"ל ואין יותר טבעי מכך מלהעמיד בפניהם שאלות אלה". עוד אמרו ברשת: "עצם קיום הדיון הוא ביטוי הולם לדמוקרטיה, ואי קיומו נוגד את עקרונות הדמוקרטיה".

 

אולם שעות ספורות לפני העימות המתוכנן הורתה מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, לבטלו. תירוש נימקה את ההוראה בכך "שאין לתת במה לסרבנים במערכת החינוך". בהודעה שהועברה להנהלת רשת אנקורי נכתב: "אנקורי, כמוסד חינוכי המפוקח על ידי משרד החינוך, אינו מורשה להזמין את הטייסים הסרבנים ולתת להם במה להציג את עמדתם".

 

עוד נכתב בהודעת המשרד: "אנו רואים בחומרה רבה את החלטת בית הספר להזמין בפני תלמידים טייסים סרבנים, המצהירים על סירובם לשרת את המדינה ומעודדים אחרים לקחת את החוק לידיים ולעשות כן. המשרד מגנה את תופעת הסרבנות ורואה בה מעשה בלתי חינוכי ממדרגה ראשונה ופוסל מכל וכל מתן במה למי שמקדם ומעודד אותה".

 

במשרד להדגיש כי "במדינה דמוקרטית השמעת ביקורת היא עניין לגיטימי כל עוד היא נעשית במסגרת השמירה על החוק". תירוש אמרה: "יש מקום לקיים דיונים בנושאים ערכיים מסוג זה, אך לא בהשתתפות הסרבנים".

 

באנקורי נאלצו איפוא לבטל את האירוע במתכונתו המקורית. בתגובה שפירסמו אמש נכתב: "אנו מצרים על כך שנאלצנו לבטל את השיח, שהיה אמור לסיים תהליך חינוכי שארך שבוע, ובמהלכו הנושא נדון בכיתות. ביום חמישי היה אמור להתקיים שיא התהליך, עם שמיעת הדעות, אך זה לא יתקיים".  

 

עימותים מסוג זה הפכו באחרונה למסורת בבתי הספר של הרשת. לפני כשבועיים התקיים דיון פתוח בנושא מסקנות ועדת אור בהשתתפות מפקד המחוז הצפוני לשעבר במשטרה, ניצב אליק רון, וח"כ לשעבר האשם מחמיד.

 

"משרד החינוך פגע בחופש הביטוי"

 

יואב הס, פעיל תנועת "יש גבול" שהיה אמור להופיע בפאנל, אמר ל-ynet: "הייתי אמור להופיע באנקורי בתור מי שהגיש את העתירה בנושא ההתנקשות בשחאדה ויזם אותה ולהביע את עמדותי. משרד החינוך פוגע בחופש הביטוי ובחוק כבוד האדם וחרותו להביע את עמדתו. ואם משרד החינוך פוגע בחוקים כאלה עד אנא אנו באים?".

 

חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה "שיעמיד במקומה את מנכ"לית משרד החינוך". גלאון אמרה: "רונית תירוש חרגה מסמכותה וביצעה צעד אנטי חינוכי ובלתי חוקי כשצינזרה את הדיון. זוהי עליית מדרגה בציד המכשפות המקרתיסטי שמתנהל במקומותינו".

 

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אילן שלגי (שינוי), אמר ל-ynet: "משרד החינוך שוגה בהוראתו לבית הספר באשדוד שלא לקיים דיון בו יופיעו טייסים סרבנים לצד טייסים החושבים אחרת". שלגי הוסיף: "אני מגנה את הסרבנות ואת הסרבנים, אך אין זה ראוי שמשרד החינוך יחסום את חופש הביטוי וימנע מתלמידים בכיתה י"ב לשמוע אנשים שאינם עבריינים ואפילו לא הועמדו לדין גם אם דעתם מקוממת, מותר לקיים בעניין זה דיון ציבורי פתוח".

 

לעומתו, ח"כ דני בן לולו (ליכוד), תושב אשדוד, בירך את החלטת שרת החינוך שלא לאפשר את קיום הדיון בבית הספר במתכונתו המקורית. "אני מוקיע את התופעה ומצר על כך שדווקא מאשדוד הגיע היוזמה להזמין לדיון טייסים אלה. אין לאפשר לסרבנים הופעה בשום במה שהיא. המסר שצריך לצאת באופן חד משמעי הוא - סרבנות לא בבית ספרנו".


פורסם לראשונה 02/10/2003 00:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משרד החינוך
שרת החינוך, לימור לבנת
צילום: משרד החינוך
צילום: עמית שאבי
"רואה בחומרה". המנכ"לית תירוש
צילום: עמית שאבי
צילום: מאיר פרטוש
"ציד מכשפות". גלאון
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים