שתף קטע נבחר

מחקר: שיעור התאבדויות גבוה בנשים שעברו הגדלת חזה

בשני מחקרים שנערכו השנה נמצא כי נשים שעברו השתלות להגדלת חזה נמצאות בסיכון גבוה פי 3 להתאבדות. לדעת החוקרים המדובר בקבוצה גדולה הסובלת מהפרעות נפשיות. מנתח ישראלי: בארץ לא מוכרים מקרים דומים

חושבות על הגדלת שדיים? הנה עוד סיבה להסתפק במועט: מחקר חדש שפורסם השבוע מגלה כי נשים שעברו ניתוח להגדלת החזה נמצאות בסיכון גבוה פי שלושה להתאבדות, בהשוואה לשאר האוכלוסייה. המחקר, שפורסם בכתב העת Annals of Plastic Surgery, תומך בממצאים קודמים שגילו תוצאות דומות.

 

המחקר שנערך ע"י המכון הפיני לאפידמיולוגיה, כלל 2,166 נשים שעברו השתלות להגדלת חזה בין השנים 1970 ל-2000. את המחקר מימנה חברת דואו קורנינג, שייצרה בעבר שתלי סיליקון להגדלת חזה. דואו קורנינג מימנה מחקר מקביל שנערך בשוודיה, בו נבדקו 3,521 נשים שעברו הגדלות חזה. בשני המחקרים נמצא שיעור התאבדויות גבוה פי שלושה בקרב הנשים המנותחות.

 

"אנו מאמינים שנשים רבות ניסו לשפר בעיות נפשיות שהיו להן באמצעות שתלי החזה", אמר ד"ר פרו פוקלה, ראש צוות החוקרים הפיני, "אולם וודאי שהשיטה לא עובדת, אם שיעור ההתאבדויות שלהן כה גבוה".

 

לדברי פוקלה, על המנתחים להבהיר לנשים הסבורות כי הלוק החדש יביא לשיפור ניכר בחיי החברה כי לעיתים החזה הגדול רק יחמיר את ההפרעות הנפשיות והדיכאון. "אסור להאמין לכל מה שמוכרים מגזיני האופנה", הוא מוסיף.

 

בארץ מתייחסים בספקנות לממצאי המחקר: "ממחקרים שנערכו בישראל התגלה דווקא ששיפור המראה בנשים הביא לשיפור גם במצב הנפשי" אומרת ל-ynet הסקסולוגית לימור בלוקמן, "והמדובר לא רק על ניתוחים להגדלת החזה אלא על כל שיפור במראה. אני מניחה שהמצב במדינות אחרות הוא שונה".

 

"במדינות סקנדיבניות אחוז המתאבדים עצום", טוען ד"ר אוסקר הרמן, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים וולפסון, "שיעמום, חוסר תעסוקה, בעיות רווחה ומזג אוויר קודר תורמים כולם למצב הרוח הלאומי הירוד שם ולשיעור התאבדויות גבוה ממילא".

 

"מחקרים קודמים שנערכו בארה"ב הראו דברים הפוכים לגמרי", אומר ד"ר דב קליין, מומחה לכירורגיה פלסטית מהמרכז הרפואי תל אביב, "נשים מושתלות חזה דיווחו על שיפור מבחינה פסיכולוגית, השתלבות בעבודה, מצב רוח משופר ומציאת בני זוג".

 

קליין טוען כי המחקר לא בדק השפעות סביבתיות, כמו שעות חושך רבות בשעות היממה האופייני לארצות סקנדינביה וגורמים נוספים שעשויים להטות את הכף לשיעור הגבוה של ההתאבדויות. "קשה לייחס את ההתאבדויות להגדלת חזה כשנתונים אחרים מראים את ההיפך הגמור".

 

לדברי הרמן, לא מוכרים מקרי התאבדויות דומים בארץ בעקבות ניתוחים להגדלת חזה. "רמת שביעות הרצון היא עצומה", הוא טוען, "מדובר באחד הניתוחים הפשוטים ביותר, עם רמת סיבוכים נמוכה ביותר. אבל באופן כללי, חשוב תמיד לבחור נכון את המטופלים המתאימים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
חזה מושתל. גורם להתאבדויות?
צילום: גבי מנשה
צילום: ארז ארליכמן
בלוקמן. שיפור במצב הנפשי
צילום: ארז ארליכמן
צילום: תומריקו
הרמן. שיעור התאבדויות עצום בסקנדינביה
צילום: תומריקו
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים