שתף קטע נבחר

העוזר של ברונפמן סירב לשירות בשטחים - ונכלא

דן גולדנבלט ירצה 28 ימי מאסר, לאחר שסירב לשרת במילואים בשטחים. את החלטתו נימק במכתב: "אני מסרב לתת לפלסטיני או לפלסטינית ולו קמצוץ סיבה נוספת לשנוא את מדינתי"

דן גולדנבלט, עוזרו הפרלמנטרי של ח"כ רומן ברונפמן (מרצ), נידון היום (ג') לעונש מאסר של 28 ימי מחבוש. זאת בעקבות סירובו לשרת במילואים בשטחים.

 

גולדנבלט, חובש במקצועו, אמור היה לעבור אימון מקוצר שלאחריו יצוות ליחידת תעסוקה מבצעית בשטחים - וסירב. בעקבות זאת נשפט, ונגזר עליו עונש מאסר. 

 

במכתב מפורט שכתב גולדנבלט למפקדיו, הוא נימק את סירובו לשרת בשטחים: "אני מגיע מהלוויה נוראה וכואבת של צבי (ציקי) בהט, שנהרג בפיגוע במסעדת "מקסים" בשבת האחרונה. פיגוע נורא שבו נרצחו בדם קר 19 אזרחים חפים מפשע, ושאותו ביצעה בחורה צעירה בת 30, תושבת ג'נין - מתמחה במשפטים שלכאורה כל החיים לפניה.

 

"לכאורה, פעולתה הרצחנית הנה בלתי-נתפסת. כיצד זה ייתכן? חיות, אנו אומרים. ואז מתברר כי רק בחודשיים האחרונים נרצחו אחיה ובן-דודה על-ידי כוחות צה"ל. סיבת ההתנקשות, מן הסתם, היתה עונש ללא משפט על פיגוע שביצעו השניים כנקמה על מעשה צה"ל, כנקמה על מעשה המחבלים, כנקמה על מעשי צה"ל, וכו'. נשאלת השאלה כיצד אישה צעירה ונאה נוקטת בצעד כה נורא. התשובה לכך חייבת להיות חוסר תקווה משווע. חוסר תקווה ש-36 שנות כיבוש גרמו. חוסר תקווה לחיים טובים, וחופש לכבוד עצמי ולכל הדברים שכולנו רוצים".

 

במכתבו הוסיף גולדנבלט, כי על-מנת לנסות ולהיכשל פעם אחר פעם לשמור על שגרת חיים בישראל, הפכנו למדינת אפרטהייד, שמענישה קולקטיבית אוכלוסייה שלמה כדי למנוע ממחבלים לפגע בנו.

 

"אנחנו הופכים חיי נשים וילדים לגיהינום, ומתפלאים, זועמים ודורשים נקמה, כשהשנאה יצירת הכיבוש פוגעת בנו חזרה", כתב. "הננו עם שהמנונו הוא התקווה, והוא חסר תקווה, עם ממשלה חסרת דרך. אני מסרב מסיבה מצפונית לקחת חלק במעשה כיבוש זה. אני מסרב לתת לפלסטיני או לפלסטינית ולו קמצוץ סיבה נוספת לשנוא את מדינתי. אני מסרב לקחת חלק במדיניות נקמה סהרורית וטיפשית. אני מסרב לשמור על התנחלויות חדשות. בסירובי לשרת בשטחים אני משרת את מדינת ישראל בצורה החשובה ביותר. אני חלק ממיעוט של 600 לוחמים אמיצים, תפארת מדינת ישראל, לוחמים וטייסים המוכנים לשלם מחיר אישי ולהכלא מסיבות מצפוניות".

 

ח"כ ברונפמן אמר כי "הצבא חזר על הטעות שעשה לפני כשנה, כאשר החליט להחמיר עם סרבני שירות שטחים. צבא שמכיר בסרבנות כוללת ומשחרר אלפי בחורי ישיבות, חייב גם להכיר בסרבנות סלקטיבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
גולדנבלט. מוכן לשלם מחיר אישי
צילום: טל כהן
צילום: אתר הכנסת
ברונפמן. להכיר בסרבנות מצפון
צילום: אתר הכנסת
מומלצים