שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה את פירוק משרד הדתות

שרי המפד"ל עזבו את ישיבת הממשלה בזעם ואיימו לפרוש בעקבות ההחלטה שבתי הדין הרבניים יועברו לסמכות משרד המשפטים. עוד הוחלט: המועצות הדתיות יפורקו. שרי שינוי: "מדובר בניצחון גדול"

הממשלה אישרה אחר הצהריים (יום ד') ברוב של 18 שרים לעומת שלושה את פירוק משרד הדתות, פירוק המועצות הדתיות והעברת האחריות על בתי הדין הרבניים לידי משרד המשפטים.

 

לפני ההצבעה עזבו שרי המפד"ל בזעם את הישיבה ואמרו כי הם לא מוכנים לקחת חלק בהעברת בתי הדין לאחריותו של השר לפיד.

 

"זה כמו למסור את משרד הביטחון לאחריותו של אחמד טיבי", אמר השר זבולון אורלב, והוסיף: "לא נשב בממשלה יהודית שפוגעת ברבנות הראשית". השר אפי איתם אמר כי מפלגתו לא תוכל לתמוך בשום הצעה אחרת הנוגדת את עמדת הרבנות הראשית. במהלך הערב תתכנס סיעת המפד"ל ותחליט על המשך דרכה.

 

משרד רה"מ מנסה לפשר

 

במקביל לאיומים, פועלים במשרד ראש הממשלה בירושלים להגיע להצעת פשרה שתמנע את פרישת המפד"ל מהממשלה. על פי ההצעה שהועלתה, תחליט היום הממשלה על העברת בתי הדין הרבניים לאחריות משרד המשפטים, אולם בהחלטה ייאמר כי יישומה של ההחלטה יידחה ובינתיים תנסה לשכת ראש הממשלה לפתור את המחלוקות עם המפד"ל ועם הרבנים הראשיים. לטענתם, ההסכם שהושג עימם שונה לחלוטין מההצעה שאושרה לבסוף והרב שלמה עמר אף איים בהתפטרות מתפקידו. 

 

קודם לכן השיגה שינוי ניצחון לאחר שהוחלט, בתום פגישה בין שרי שינוי לראש הממשלה, כי בתי הדין הרבנים יועברו למשרד המשפטים, אך עם זאת תישמר זיקה בינם לבין הרבנות הראשית. כמו כן, הוחלט כי להצעה לפירוק משרד הדתות שהוגשה לממשלה התווסף סעיף לפיו תוקם ועדה שתקבע לאיזה משרד תהיה שייכת הרבנות הראשית.

 

גורמים בשינוי אמרו ל-ynet כי "מדובר בניצחון גדול של הסיעה, שכן ראש הממשלה הבין כי איומי הפרישה שלנו היו רציניים".

 

ח"כ רוני בריזון, הממונה על נושא הדת ב"שינוי", אמר בעקבות ההצבעה כי "מדובר בצעד ראשון שמביא שינוי לתיקון יחסי הדת ומדינה בישראל". לדבריו, "משרד הדתות והמועצות הדתיות הפכו מזמן למקור אכזבה ובושה לכל אדם במדינה. פוליטזציה ושחיתות השתלטו על מוסות אלה, שהחטיאו מזמן את יעדיהם".

 

השר עוזי לנדאו התנגד בהצבעה למרות שהוא תומך בפירוק משרד הדתות. לדברי לנדאו, "הסיבה להצבעתי היא התנגדותה הנחרצת של שינוי לכל הצעת פשרה". לנדאו הוסיף כי "הליכוד אינו צריך לרקוד לחליל של שינוי. ממשלת הליכוד כבר התקפלה בפני שינוי בנושא ועדת אור".

 

שורת ההחלטות שהתקבלו 

 

במסגרת פירוק משרד הדתות, ובנוסף להחלטה להעביר את ניהול מערכת בתי הדין הרבניים למשרד המשפטים, החליטה הממשלה לבצע את שורת הפעולות הבאות:

 

להעביר את בתי הדין הנוצריים מהמשרד לענייני דתות למשרד המשפטים.

 

להעביר את האגף לעדות לא יהודיות למשרד הפנים.

 

להעביר את האגף לפיתוח מבני דת למשרד הבינוי והשיכון.

 

להעביר את מחלקת הישיבות ומחלקת הבטחת הכנסה למשרד החינוך, התרבות והספורט.

 

להעביר את המרכז לפיתוח מקומות קדושים למשרד התיירות.

 

להעביר את אגף המועצות הדתיות למשרד ראש הממשלה.

 

להעביר את האולפנים ללימודי היהדות למשרד לקליטת עלייה.

  

פגישה לילית

 

בדיון לילי הצליחו הרבנים הראשיים לעכב את העברת בתי הדין הרבניים לסמכותו של שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד. בשינוי איימו במשבר קואליציוני אולם, כאמור, בסופו של דבר החליט שרון להעביר את בתי הדין הרבניים לסמכותו של שר המשפטים. 

 

לפני הפשרה שהושגה עם שינוי, נעתר הלילה ראש הממשלה אריאל שרון לבקשת רבנים להשהות את ההחלטה בעניין העברת בתי הדין ב-60 יום, עד למציאת פתרון. במהלך התקופה היה אמור צוות בראשות מנכ"ל משרד הממשלה, אביגדור יצחקי, לשקוד על דרכים לפירוקו הסופי של המשרד. בסופו של דבר, כאמור, התברר ההסכם בין ראש הממשלה לרבנים כ"לא רלוונטי".

 

לפגישה עם שרון הגיעו הלילה רבני יהדות התורה מצויידים במכתב החתום על ידי גדולי הרבנים בישראל ובראשם הרב עובדיה יוסף והרב אברהם שפירא. כמו כן זכו הרבנים לגיבוי מלא מסיעת המפד"ל, שלא כהרגלה שילבה עימם ידיים כדי לעמוד בפרץ.

 

המחלוקת העיקרית סביב פירוק משרד הדתות היתה מעמדם של בתי הדין הרבניים: למרות העויינות וחילופי ההאשמות המתמשכים בין החרדים למפד"ל, במקרה זה הציגו הצדדים חזית אחידה נגד כוונת מנכ"ל משרד רה"מ, אביגדור יצחקי, אשר ביקש להעביר עוד היום בממשלה החלטה הקובעת כי בתי-הדין הרבניים יועברו למשרד המשפטים. הרבנים מעוניינים לנתק את בתי הדין הרבניים ולהשאירם באחריות משרד ראש הממשלה, ומסרבים להעבירם למשרד המשפטים אליו כפופים כל בתי המשפט בישראל.

 

בעקבות הלחצים הציע המנכ"ל יצחקי להקים ועדה משותפת שתמליץ על מינוי דייני בתי הדין ובראשה יעמדו הרבנים הראשיים. זאת כדי שהסמכות לבצע מינויים אלה לא תשאר בידיו של השר לפיד. ברם, גם הצעה זו נתקלה בהתנגדות הרבנים. 

 

"בממשלה ניסו למזמז את הפירוק"

 

בתגובה טענו הבוקר בשינוי שבממשלה "מנסים למזמז את פירוק משרד הדתות". האיום עליו חזרו היה כי "אם לא ייפתר המשבר במהלך השעות הקרובות, הרי שסיעת שינוי תתכנס ואולי גם מועצה שינוי, כדי לדון בהישארותה של המפלגה בקואליציה".

 

בכירים בשינוי אמרו לפני ישיבת הממשלה ל-ynet כי בניגוד לאירועים קודמים, הפעם יש כעס ממשי במפלגה בגין ה'סחבת' סביב פירוק משרד הדתות והעברת בתי הדין הרבניים למשרד המשפטים. גורמים בסיעה מסרו כי "האווירה בשינוי עכורה וקיימת אכזבה ממשית מההתנהלות סביב העניין הזה וכן סביב מהלכים נוספים של הממשלה שאינם מתיישבים עם מדיניותה המוצהרת של התנועה".

 

בסופו של דבר נפתר המשבר הקואליציוני ושינוי יצאה מנצחת. 


פורסם לראשונה 08/10/2003 09:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ניצחון זמני? יוסף (טומי) לפיד
צילום: רויטרס
צילום: מיכאל קרמר
הפסיד. איתם
צילום: מיכאל קרמר
צילום: סבסטיאן שיינר
"הליכוד רוקד לפי החליל של שינוי". לנדאו
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים