שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מוות ב-3 שקלים: כך מתמסטל הנוער עם סמים "חוקיים"

  10 מקרי מוות, עשרות תקיפות מיניות ומאות אישפוזים פסיכיאטריים נגרמו בשנה וחצי האחרונות בעקבות שימוש בסמים חוקיים, כמו גז מזגנים וטיפקס. המשטרה החליטה לפרסם את רשימת החומרים כדי להתריע על התרחבות התופעה ולהזהיר את ההורים. "דבק מגע עולה רק 3 שקלים", אומרים במשטרה, "והשפעתו קטלנית"

  תופעת השימוש בסמים "חוקיים" – חומרים מסוכנים ביותר, שאינם מוגדרים בישראל כסמים לא-חוקיים – מתרחבת מאוד וגובה מחיר כבד מבני הנוער בארץ: עשרה מקרי מוות, עשרות תקיפות מיניות, ומאות בני נוער שנזקקו לטיפול פסיכיאטרי בשנה וחצי האחרונות בגלל שימוש בחומרים קטלניים אלה.

   

  דו"ח חדש וחמור של המשטרה קובע: בשנים האחרונות חלה עלייה חדה בשימוש בסמים החוקיים-קטלניים. "הסמים האלה זמינים לכל ילד, זולים מאוד והשפעתם קטלנית", אומרת סגן-ניצב סוזי בן-ברוך, ראש מדור נוער באגף החקירות במשטרה. "כבר היה לנו מקרה רצח אחד, שאירע לכאורה לאחר שאיפת דבק מגע. הסכנה הזו מאיימת על בני הנוער בישראל לא פחות מהסמים הלא-חוקיים".

   

  הדו"ח הקשה, שנכתב בידי ראש מחלקת מחקר באגף המודיעין של המשטרה, סנ"צ אורית שפירא-הימן, מציג רשימה ארוכה של חומרים חוקיים לחלוטין, זולים, זמינים גם לילדים, שהשפעתם קטלנית. החומרים האלו, לפי המשטרה, משמשים את בני הנוער במועדונים ובבילויים, כשהמשטרה מנגד חסרת אונים. "ידינו כבולות כל עוד לא מדובר בסמים האסורים על פי החוק", אומרים במשטרה. דבק מגע, למשל, הוא אחד החומרים הזמינים והמסוכנים ביותר. בשנה וחצי האחרונות, שלושה בני נוער איבדו את חייהם בגלל שאיפת דבק מגע", אומרת סנ"צ סוזי בן-ברוך.

   

  "לפני כשנתיים הודו בני נוער כי השתמשו בדבק מגע שבוע לפני שרצחו נער בצפון. הם סיפרו על השפעות סם כמו בשימוש באל-אס-די, ולא היה להם הסבר כלשהו למה ביצעו מעשה אלימות קשה כל כך".

   

  השימוש בדבק מגע עלול לגרום לנזק בלתי הפיך למוח. "לעיתים קרובות", אומרים מחברי הדו"ח, "התוצאה היא גילויי אלימות קשים". לסנ"צ בן-ברוך לא חסרות דוגמאות. "נער בן 12 מרחובות, ששאף דבק מגע, היכה באכזריות ילד קטן ממנו. הוא ראה שנוזל לו דם מהאף ומהאוזניים, אבל המשיך להכות אותו. אחר-כך הוא אמר לחוקרים: 'אני לא יודע למה לא הפסקתי'".

   

  השפעת דבק המגע נמשכת בין שעה לשעה וחצי. התחושות, לפי עדויות של משתמשים, דומות למה שמרגישים משתמשי סמים. כשתחושות האופוריה חולפות, הנער המכור זקוק לשאיפה נוספת מהדבק. "הם משפריצים את הדבק לתוך שקית ניילון וחובשים אותה על הראש כדי לקבל אפקט 'חממה' – שהאדים לא יברחו", מספרים חוקרי הנוער.

   

  שואפים גז ונופלים מגגות

   

  מומחים של המשטרה מעריכים שהמחיר האטרקטיבי של הסמים החוקיים גורם לכך שבמגזרים דלי-אמצעים מעדיפים אותם על הסמים הלא-חוקיים. "דבק מגע עולה בין שלושה לחמישה שקלים לשפופרת, השפעתו מהירה ויש לו אפקט חזק מאוד", אומרת סנ"צ בן-ברוך.

   

  תחליפי סם אחרים בעלי פופולריות גבוהה בישראל הם: צמח הסלוויה, שהשפעותיו דומות לאלו של אל-אס-די; גז הפריאון, שכבר גרם למספר בני נוער ליפול מגגות; "ליקוויד אנרג'י" – חומר ממריץ הדומה בהשפעתו לאקסטזי; קטמין – חומר הרדמה לסוסים; ו- GHB המוכר כ"סם האונס" ופופולרי במועדוני הלילה. בחודשים האחרונים החלו ביוזמת המשטרה הליכים להוצאת ה- GHB אל מחוץ לחוק בישראל, לאחר שהתגלה במספר רב של מקרים "קשר נסיבתי" בין השימוש בסם לתקיפות מיניות. זהו הסם היחיד ברשימה הקטלנית, שעשוי להפוך לבלתי-חוקי בתקופה הקרובה.

   

  "החומרים האלה זמינים מאוד, בני הנוער מגלים אותם כבר בגיל צעיר והדבר יוצר התמכרות שמשפיעה על חייהם", אומר הפסיכולוג הקליני, ד"ר דוד גרין, מנהל מכון גרין לפסיכולוגיה מתקדמת. "גם המצב הכלכלי תורם להתמכרות לחומרים אלה, הם זולים מאוד וגם ילדים יכולים להשיג אותם בקלות. לחומרים האלה יש השפעות קשות על המוח והם עלולים לגרום לנזקים חמורים בהתפתחות של ילדים ובני נוער. גם תהליך הגמילה קשה מאוד, כמו בגמילה מסמים. במדינות כמו ברזיל, מקום שבו שוררת מצוקה כלכלית קשה, רווח השימוש בחומרים כאלה וגורר הפרעות התנהגותיות קשות אצל בני הנוער".

   

  מבחינת האפקט על המוח, אומרים המומחים, כל אחד מתחליפי הסם האלה מזכיר בהשפעתו סם בלתי-חוקי כלשהו. אבל שלא כמו קוקאין והרואין – את הסמים החוקיים ניתן להשיג בפיצוציות ובחנויות לציוד משרדי או להזמינם באינטרנט. "בהיבט הרחב", אומרת סנ"צ אורית שפירא-הימן ממחלקת המחקר באגף המודיעין, "הממצאים מצביעים על גידול במספר המשתמשים בסמים".

   

  הדרך היחידה של המשטרה לעצור את המשתמשים היא כאשר קציני הנוער מזהים מכורים לסמים. במקרה כזה, ניתן להביאם בפני שופט בהתבסס על החוק למניעת עבירה. "להורים יש תפקיד חשוב", אומרת סנ"צ בן-ברוך. "הם צריכים להיות ערניים וקשובים לכל סימן של התמכרות כזו אצל ילדיהם. הם יכולים להציל את חייהם".

   

  הסמים ה"חוקיים" שנמצאים בהישג יד:

   

  קטמין ו-GHB: חומר להרדמת סוסים, חסר טעם וריח, שנטילתו עלולה לגרום לאיבוד ההכרה ואף למוות. בדרך כלל משתמשים בקטמין במסיבות אסיד וטראנס. סם נוסף שפופולרי במסיבות הוא ה- GHB, המוכר כ"סם האונס". במשטרה אומרים כי נחשפו מקרים רבים שבהם הוחדר החומר למשקה ללא ידיעת הצורך. "תחת השפעת סם זה בוצעו מעשי אונס נגד נערות, שנטלו את הסם ללא ידיעתן, והפכו חסרות-אונים מול תוקפיהן".

   

  טיפקס: דבק מגע, טיפקס, בנזין, נפט וסולר, טינר וספריי לשיער הם חומרים נדיפים ונחשבים לזמינים ביותר מבין הסמים החוקיים. דבק מגע גרם בשנה וחצי האחרונות למותם של שלושה נערים, אחד מהם נפטר לפני שבועיים לאחר שאיפת הדבק. לחומרים הנדיפים יש השפעות דומות לאלה של סמי הזייה. השימוש בהם עלול לגרום לנזק בלתי הפיך למוח, וגורר לעתים קרובות גילויי אלימות והפרעות התנהגותיות קשות.

   

  פופרס: נמכר בארץ כבר שנים ארוכות בכל חנות למוצרי-מין, באמפולות או בבקבוקים קטנים. כאשר פותחים את הבקבוק נשמע קול נפץ שממנו נגזר שמו. לאחר פתיחת הבקבוק, המשתמשים שואפים את האדים הנפלטים ממנו. משתמשים מדווחים על תחושת אופוריה עזה מאוד הנמשכת שניות אחדות בלבד, מה שגורם להם לשאוף פעם אחר פעם בנסיון לשחזר את ההנאה. בצקת במוח היא רק אחת מהתוצאות האפשריות, כולן הרסניות, של השימוש בפופרס.

   

  גז פריאון: גז המשמש למילוי מזגנים, שמוכר כבר שנים כדרך זולה ומיידית להתמסטל. הצרכנים, רובם בני נוער, שואפים אותו מבלונים או מפיית המזגן. לאחרונה אירעו מספר מקרים של בני נוער שנפלו מגגות לאחר ששאפו מהגז. לחומר יש השפעה קטלנית על המוח. בשנה וחצי האחרונות נפטרו שלושה צעירים לאחר שאיפת הגז, ארבעה אחרים הגיעו במצב קשה לבית-החולים, בהם נערה אחת שעדיין מאושפזת ללא הכרה.

   

  גז צחוק: פופולרי מאוד במועדוני לילה ובמסיבות. הגז גורם לאפקט של ריחוף, יש לו תופעות לוואי, כמו בחילות והקאות, והוא עלול לגרום נזק בלתי-הפיך למוח. במשטרה מתלוננים כי במסיבות טראנס ובמצעד האהבה בתל-אביב מוכרים את גז הצחוק באופן חופשי ברחובות. "המשתתפים צורכים את הסם מתוך בלוני גז והשוטרים יכולים רק להביט בהם ולנסות להסביר להם על הנזקים החמורים".

   

  פטריות הזיה: בארץ פופולריים בעיקר דטורה, קיקיון, סלוויה-דיווינורום, אפדרה, פטריות הזיה ושיכרון. לצמחים אלה השפעות המזכירות את אלו של האל-אס-די והם גורמים להזיות ולניתוק מוחלט מהמציאות. כתוצאה מצריכת צמח הדטורה, שיכול לגדול בכל שדה בישראל, נפטר עד היום נער אחד, ותשעה בני נוער אחרים הגיעו לבתי החולים במצב קשה. גם במחלקות פסיכיאטריות רבות מאושפזים ניצולי הצמחים והפטריות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ג'רמי פלדמן
  נוער משתמש. דו"ח משטרתי מצביע על עליה חדה
  צילום: ג'רמי פלדמן
  צילום: ג'רמי פלדמן
  קטמין. חומר הרדמה לסוסים, מוכר גם כ"סם האונס"
  צילום: ג'רמי פלדמן
  צילום: חיים הורנשטיין
  פריאון. גז המזגנים, שואפים ונופלים
  צילום: חיים הורנשטיין
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים