שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "המוסד סימן מטרות להפצצה באיראן"

  "דר שפיגל": יחידה מיוחדת ב"מוסד" הגדירה שש מטרות הקשורות לתוכנית הגרעין האיראנית, לקראת הפצצתן בו-זמנית בידי מטוסי אף-16. "לוס אנג'לס טיימס": ישראל הסבה טיל שיוט אמריקני לטיל המסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני, וחימשה בו את הצוללות. חשש בארה"ב: הפיתוח יפגע במאמצים לסכל את תוכנית הגרעין של טהרן

  האם ישראל עומדת להנחית "מכת מנע" על מתקני הגרעין באיראן? על-פי דיווח בעיתון הגרמני "דר שפיגל", יחידה מיוחדת  ב"מוסד" הגדירה לפחות שישה יעדים הקשורים לתוכנית הגרעין של טהרן, לקראת הפצצתן מן האוויר.

   

  לפני מספר חודשים פורסם כי ראש "המוסד", מאיר דגן, קיבל רשמית את האחריות ל"תיק האיראני" מידי ראש הממשלה, אריאל שרון. על-פי הפרסום ב"דר

  שפיגל", הארגון הגדיר מספר מטרות לתקיפה. עוד מציין העיתון כי בתוכניות המגרה שבידי מערכת הביטחון, אמורים מטוסי אף-16 לתקוף בו-זמנית את ששת היעדים, במטרה לשבש את תוכנית הגרעין האיראנית.

   

  "מדובר בפעולה רגישה ומורכבת, אך ניתנת לביצוע מבחינה טכנית", אמר טייס קרב לשעבר לעיתון. עוד נכתב כי להערכת המוסד, איראן הגיעה לשלב הסופי של העשרת האורניום, לקראת השגת נשק גרעיני. ככל הידוע, ארה"ב שותפה להערכה זו.   

   

  הלקח העיראקי

   

  כלקח מהפצצת הכור העיראקי ב-81', יצרה איראן הפרדה בין מתקני הגרעין שברשותה, כך שיגבו אחד את השני. משום כך, דגש מיוחד יושם על מתקפה משולבת, של כל המטרות בו-זמנית.  

      

  לפני כשבועיים הודיעה איראן כי אין בכוונתה לוותר על תוכניות הגרעין שלה ובהן תוכנית העשרת האורניום, למרות הלחץ הבינלאומי. עם זאת, הודיעה טהראן כי אין מדובר בפיתוח נשק אטומי אלא בתוכנית לייצור חשמל באמצעות כורים גרעיניים.

   

  סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית קבעה לאיראן אולטימטום עד ל-31 באוקטובר לאפשר לפקחיה לערוך בדיקות מקיפות בכוריה הגרעיניים. הסוכנות הזהירה את איראן כי אם לא תעמוד בתנאים שהציבה בפנייה יובא העניין לדיון במועצת הביטחון של האו"ם, שתשקול להטיל עליה סנקציות.

   

  "הצוללות חומשו בטילי שיוט גרעיניים"

   

  בתוך כך מדווח העיתון "לוס אנג'לס טיימס" כי ישראל הסבה טילי שיוט מתוצרת אמריקנית לטילים המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים על גבי צוללות. לפי הדיווח, הפכה ישראל למדינה היחידה במזרח התיכון בעלת היכולת לשגר ראשי נפץ גרעיניים מהאוויר, היבשה והים.

   

  לטענת ה"טיימס", גורם ישראלי רשמי אישר את הדיווח, שמסרו שני פקידים בכירים בממשל האמריקני בוושינגטון.

   

  גורמים בממשל האמריקני טוענים כי פיתוח הטיל עלול להפריע למאמצים האמריקניים לעצור את פיתוח הנשק הגרעיני האיראני. דיפלומטים ממדינות ערב טוענים כי האו"ם מעלים עין מפיתוח נשק גרעיני בישראל בעוד שדורש מאיראן לעצור כל פיתוח דומה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לקראת הפצצה? כור גרעיני באיראן
  צילום: מתוך isis-online.org
  צילום ארכיון ידיעות אחרונות
  קיבל את "התיק האיראני". דגן
  צילום ארכיון ידיעות אחרונות
  צילום: דובר צה`ל
  הטילים הוסבו. צוללת "דולפין"
  צילום: דובר צה`ל
  מומלצים