שתף קטע נבחר

כששוורצנגר מתפשט

באותם ימים בהם התארח מושל קליפורניה החדש בתוכנית הראיונות של ירון לונדון, סיכוייו של לונדון להיבחר לתפקיד הרם היו גבוהים יותר מאלה של מנפח השרירים. עכשיו אומר לונדון: "זה נורא מדאיג"

אני מכיר את מושלה החדש של קליפורניה. טוב יותר מרובם המכריע של אזרחי מדינתו. התחככתי בגופו העירום. זה היה כאשר אלוף העולם בשרירנות ביקר כאן לפני כ-25 שנה והתארח בתוכנית טלוויזיה שהנחיתי. החלפנו רק מילים ספורות, מפני שהאנגלית שלו חרקה קשות וממילא לא כדי לשמוע את הגיגיו הוזמן לאולפן.

 

תפקידו בתוכנית היה כתפקידן של מפלצות הקרקסים: האישה המזוקנת או התאומים המחוברים בראשיהם. עורך התוכנית ביקש ממנו להתפשט עד חלציו והוא נענה בחפץ לב והדגים כמה תנוחות התנפחות. במאי ביים סצנה שבה קראתי עליו תיגר. התנפלתי עליו (הוא מרח שמן על עורו המגולח) והענק תפס את קרסולי ותלה אותי במהופך. לא היינו שווי-כוחות, אבל באותם הימים היו סיכויינו להיבחר לכהונת מושל קליפורניה שווים באפסותם. אדייק: סיכויי היו גדולים משלו, מפני שבאותם הימים דומה היה שעיתונאות היא מקפצה טובה לקריירה פוליטית יותר מעיסוק נלעג בניפוח שרירים.

 

דווקא משום כך צודקים המתפעלים מדמותו של האיש שטיפס "משום מקום" אל פסגות העושר והכוח הפוליטי. כדי לצלוח את המכשולים בדרך כזאת, צריך שיהיה אדם מצויד בכוח רצון כביר, בביטחון עצמי נדיר ובסל תכונות שנהוג לכנותו "אינטליגנציה חברתית". שוורצנגר אינו אדם רגיל, אבל השאלה המטרידה היא אם אזרחי קליפורניה הם אנשים רגילים. אם הם רגילים, ואין סיבה להניח שלא, החלטתם הונעה ע"י דחפים של סתם אזרחים במדינות הדמוקרטיות, וזה נורא מדאיג.

 

זה מדאיג, מפני שקליפורניה היא מעצמה כלכלית (לפי הכנסת 35 מיליוני תושבי היא השישית בגודלה בעולם, גדולה מסין), המרכז החשוב בעולם לטכנולוגיות תקשורת, וחשוב מכל – היצואנית החשובה ביותר של דימויים וחלומות. היא יוצקת אותם לתוך מוצרי הבידור והפרסום, אשר מיליארדים צורכים שעות אחדות בכל יום, וכתוצאה מכך משתנה הכרתנו במהירות רבה לאין שיעור מכל שהשתנה מאז המצאת הדפוס. כיוון שדימויים וחלומות הם הלבנים אשר מהן אנחנו בונים את העתיד, יש לחשוש שהבחירה של אזרחי קליפורניה מדגימה את האופן שבו עתידים מנגנוני השלטון הדמוקרטי לפעול בכל מקום.

 

אין להתנחם בנסיבות הפוליטיות המיוחדות שהיו הרקע למערכת הבחירות ואף לא באתוס האמריקני הנחמד, המאליל את הגיבור העממי. בסופו של דבר נבחר "המחסל" הווירטואלי ולא ארני, המהגר בעל שם המשפחה הקשה לביטוי. ומיהו "המחסל"? מכונה דמויית אנוש, או אנוש דמוי-מכונה, המשליט צדק ביקום אלים. אף כי הסביבה הטכנולוגית שבה הוא פועל מורכבת להפליא, הנה, הסוגיות שעומדות לפניו מצריכות פתרונות פשוטים שהוא מיישם במהירות רבה יותר מן היכולת לבטא "זנבג וגמרנו".

 

מובן שהאמת על העולם היא הפוכה: ניהולו מסובך יותר מן המסובכות שבטכנולוגיות. ומן הקושי הזה נמלטו אזרחיה של אחת המדינות המשוכללות בעולם. לנוכח המשבר, הסגירו עצמם יצרני הדימויים והחלומות לידי מוצריהם. "המחסל" הווירטואלי הוזמן לעשות סדר בעולם האמיתי. הקליפורנים השיבו על השאלה הפוסט-מודרנית בדבר היחס בין המציאות לבין הסיפור עליה: אין שום הבדל ובלבד שהסיפור יקל עלינו לשעה קלה. הדימוי אמר להיגיון: "האסטה לה ויסטה!"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון
המחסל הווירטואלי הוזמן לעשות סדר בעולם האמיתי. שוורצנגר בשליחות קטלנית
ארכיון
מומלצים