שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לי? מחלת מין?

  הפעילות המהנה הזו שנקראת סקס, טומנת בחובה גם דברים פחות נעימים. סקביאס, זיבה והרפס הם רק חלק מה"מתנות" שעלולות לבוא ביחד עם המגע המיני. איך נדבקים ממה, כיצד ניזהר ואם כבר קיבלנו משהו – איך נזהה. מדריך

  נגיף הכשל החיסוני (HIV) כלמידיה כינת הערווה זיבה 
  הרפס יבלות באיבר המין (קונדילומה) סקביאס טריכומוניאזיס 
  עגבת דלקת כבד הפטיטיס B זיהום בחיידק המופילוס 

  נגיף הכשל החיסוני (HIV)
  כך הרגשתי: שלושה שבועות חלפו מאז קיימתי יחסי מין עם בחור שלא השתמש בקנדום, ועכשיו אני מרגישה משהו כמו שפעת. יש לי חום וכאבי ראש ואני נורא עייפה. אבל בפעם האחרונה שהיתה לי שפעת לא היו לי את הפצעים האלה בפה ואת הפריחה האדומה הזו על החזה. האם זו שפעת?

   

  זה מה שקיבלתי: זה יכול להיות HIV. לא, זה לא איידס - עדיין לא, ואולי גם לעולם לא. אלו הם כמה מהסימפטומים האופייניים של הידבקות בנגיף הכשל החיסוני, HIV. ב-80%-50% מהחולים ההידבקות בנגיף מתחילה בסימפטומים הדומים לשפעת. כמעט תמיד יש תשישות, חום וכאבי ראש. פצעים בפה ופריחה על הגוף הם רמזים לכך שזו אינה שפעת. אבל לא כל אחד יסבול מהסימפטומים האלה.

   

  אם אתם סובלים מסימפטומים דמויי שפעת במשך שבועיים עד ארבעה שבועות לאחר קיום יחסי מין עם מישהו שעלול לשאת את הנגיף, פנו מיד לרופא. בדיקת HIV רגילה לא תעבוד; בדיקות סטנדרטיות מחפשות נוגדנים בדם, וגופכם עדיין לא ייצר אותם. אבל קיימות בדיקות שיכולות לאבחן אם נדבקתם. אם אתם נשאים של הנגיף, ייתכן שתרצו להתחיל בטיפול מיד. מחקרים מראים שטיפול סמוך להידבקות יכול להיות הרבה יותר יעיל מטיפולים מאוחרים יותר.

   

   

  חזור למעלה
  כלמידיה
  כך הרגשתי: זה לא יכול להיות מחלת מין, נכון? אני עדיין מחשיבה את עצמי לבתולה מבחינה טכנית. קיימתי יחסי מין, אבל החבר שלי החדיר את הפין שלו רק קצת לתוך הנרתיק, ולו אין סימפטומים. האם הצריבה שאני מרגישה כשאני מטילה שתן תחלוף מעצמה?

   

  זה מה שקיבלתי: רבות מהמחלות המועברות באמצעות מגע מיני יכולות לגרום לסימפטום הזה. השכיחה ביותר היא הכלמידיה. כל מגע - אנאלי או אוראלי - עם נוזלי גוף נגועים יכול לגרום להידבקות. בכל מקרה, את בת מזל. 75% מהנשים (ו-50% מהגברים) אינם סובלים מסימפטומים מוקדמים של כלמידיה. בלי טיפול, הזיהום הבקטריאלי הזה יכול להתפשט לחצוצרות של האישה, דבר שעלול לגרום לעקרות. יש בדיקות ויש טיפול.

   

  נשים הפעילות מבחינה מינית - אפילו אם הן לא הולכות 'עד הסוף' - עדיין יכולות להידבק במחלות המועברות במגע מיני.
  חזור למעלה
  כינת הערווה
  כך הרגשתי: איכס. עבר שבוע מאז קיימתי יחסי מין. וואו, איך מגרד לי במפשעה. יש לי כתמים כחולים על העור מתחת לשיער הערווה והרבה נקודות קטנות בצבע חלודה. מה זה יכול להיות?

   

  זה מה שקיבלתי: הנקודות הקטנות דמויות החלודה - ולפעמים לבנבנות-אפורות - הן כינת הערווה. אם תביטו בזכוכית מגדלת, תראו שהן נראות כמו סרטנים קטנים. אפשר להידבק בכינת הערווה במהלך סקס או עקב שימוש במיטה של אדם נגוע. לחרק הקטן יש שלושה שלבים: ביצים, זחל וכינים בוגרות (אלה שגורמות לגירודים).

   

  הכתמים הכחולים הם תגובה של העור לנשיכות הכינים. ניתן להיפטר מהן, אבל כמו בכינת הראש, תצטרכו לסלק את כל הביצים והזחלים שאולי התפשטו לבגדים, למצעים ולפריטים אחרים שלכם. תמשיכו להתגרד זמן מה לאחר חיסול הכינים. קרם הידרוקורטיזון (קורטיזול) יכול לעזור.

   

  חזור למעלה
  זיבה
  כך הרגשתי: קיימתי יחסי מין עם בחורה שפגשתי. שמתי קנדום כמובן, אבל הוא נקרע. חלפו כמה ימים מאז, וכעת יש לי טפטוף צהוב מקצה הפין. חוץ מזה אני מרגיש בסדר. האם זה יחלוף מעצמו?

   

  זה מה שקיבלתי: יש כמה מחלות שיכולות לגרום לסימפטומים האלה, ביניהן זיבה (גונוראה). חולי זיבה רבים לא סובלים מסימפטומים. אם לא מטפלים במחלה, היא עלולה לגרום לסיבוכים חמורים כגון עקרות אצל האישה, ואצל הגבר היצרות בשופכה והידבקויות במערכת הרבייה. סיבוכים מאוחרים כוללים דלקת מפרקים, דלקת מסתמי הלב ודלקת הלחמית (בעיניים). התסמינים מתפתחים לאחר כשבוע וכוללים כאב בהשתנה והפרשת מוגלה מהפין או מהנרתיק. מי שמגלים שהם סובלים ממחלה המועברת באמצעות מגע מיני צריכים לספר על כך לבני זוגם כך שהם יוכלו להיבדק ולקבל טיפול, אם הם נושאים את המחלה. טיפול אנטיביוטי מרפא זיבה. גשו לרופא.
  חזור למעלה
  הרפס

  כך הרגשתי: לפני כמה חודשים, במהלך המשחק המקדים, בעלי הבחין בקובץ שלפוחיות בשפה הפנימית של הנרתיק שלי. הן הפכו לפצעים שהכאיבו במשך שבוע, ואז התכסו בקרום ונעלמו. עכשיו יש לי שלפוחית מכוערת על הישבן. לבעלי אין שלפוחיות באיבר המין, למרות שמדי פעם הוא מקבל פצעי קור בפה. אני לא חושבת שזו מחלת מין, ואתה?

   

  זה מה שקיבלתי: הרפס הוא זיהום ויראלי שמגיע בשתי צורות: סוג 1 וסוג 2. הרפס מסוג 1 בדרך כלל גורם לפצעים בפה; הרפס מסוג 2 גורם לפצעים באיבר המין. ואולם שני הווירוסים יכולים להשפיע בשני האזורים. הרפס יכול להתפשט במהלך יחסי מין, כולל מין אוראלי. הווירוס שגורם להרפס מטייל לאורך העצבים ומתיישב בקשרי העצבים. כשהוא הופך לפעיל, הוא חוזר במורד העצבים אל פני העור. לעתים לאדם שסובל מהזיהום באיברי המין יש התפרצות מאוחרת יותר גם על הישבן או הירכיים.

   

  התפרצות הרפס לא מתבטאת תמיד בשלפוחיות - לעתים זה מתבטא בפצעים, חתכים, פצעונים או פריחה. התפרצות הרפס באיברי המין גורמת לכאב, גרד, צריבה ו/או עקצוצים על איבר המין וסביבו. לעתים הטלת השתן מכאיבה ויש הפרשה מהשופכה.

   

  להרפס אין מרפא, אבל קיימות תרופות שהופכות את ההתפרצות לפחות חמורה, וגם יכולות למנוע התפרצויות חדשות ולהקשות על העברת הנגיף לאחרים.
  חזור למעלה
  יבלות באיבר המין (קונדילומה)

  כך הרגשתי: בכיתי במשך שבוע אחרי שנפרדתי מהחבר שלי. בדיוק כשהתחלתי להיפגש עם אחרים, הבחנתי בשקים לחים של בשר ליד הנרתיק שלי. מאז הם גדלו מעט והפכו לבנבנים. זה נראה כמו כרובית קטנה. אני מאוד נבוכה. לעולם לא אוכל לקיים יחסי מין!

   

  זה מה שקיבלתי: הווירוס שגורם ליבלות באיבר המין מועבר באמצעות מגע ישיר של עור בעור. הוא מכונה וירוס הפפילומה האנושי (PVH). קיימים מספר סוגים שלו, ואופי המחלה תלוי בסוג. חלק מהסוגים קשורים לסרטן צוואר הרחם.

   

  היבלות באיבר המין (ולעתים בפי הטבעת) מופיעות חודש עד חצי שנה לאחר ההידבקות. אין לכך מרפא, אבל קיימים טיפולים שחייבים להיעשות או להירשם על-ידי רופא. אל תשתמשו בתרופות לטיפול ביבלות הנמכרות ללא מרשם רופא על יבלות באיבר המין. הטיפול יכול להעלים את היבלות, אך הן חוזרות לעתים קרובות.

   

  יש להימנע מקיום יחסי מין עד להיעלמות היבלות. שימוש בקנדום יכול למנוע העברת HPV, אבל מאחר שהקנדום אינו מכסה את כל העור שעשוי להיות נגוע, הוא אינו יעיל לגמרי. אבל בהחלט אפשר להמשיך לנהל חיי מין טובים גם לאחר ההידבקות במחלה.

   

  חזור למעלה
  סקביאס
  כך הרגשתי: לא קיימנו יחסי מין, אני נשבעת! טוב, החבר שלי ואני שכבנו במיטה שלו בלי בגדים. התחבקנו הרבה, אבל לא המשכנו לשלב הבא. זה היה לפני חודש. כעת חזרתי ללימודים אבל יש לי גירוד במותניים, במפשעה ובחלק התחתון של הישבן. זה הרבה יותר גרוע בלילה. יש לי גם פסים קצרים גליים על העור, אבל מה שגרוע יותר אלו עשרות הבליטות המגרדות האלה. אין סיכוי שזו מחלת מין, נכון?

   

  זה מה שקיבלתי: קשה להידבק בקרדית העור הזו ממגע מיני קצר, אבל מגע עורי ממושך יכול להעביר את הזיהום. אם חולף חודש עד להופעת הסימפטומים, זו כנראה הפעם הראשונה שנדבקתם בסקביאס. אנשים שחוטפים את הזיהום יותר מפעם אחת חווים את הסימפטומים בתוך יום עד ארבעה ימים.

   

  הטפילים שגורמים לסקביאס מתחפרים מתחת לפני העור. הנקבות חופרות תעלות בעור ומטילות ביצים שבוקעות תוך כמה ימים. הקרדיות שמגיחות עוברות בקלות מאדם לאדם על-ידי מגע. הגרד נגרם כתוצאה מתגובה אלרגית לקרדית ולהפרשותיה. האזורים שנפגעים הם לרוב בקפלי העור, בעיקר בין אצבעות הידיים, המרפקים, בית השחי, המפשעות, פטמות האישה והפין. לא ניתן להידבק בסקביאס ממגע קצר, כמו לחיצת יד, אבל הוא מתפשט בבית לאחר מגע ממושך עם מצעים, שטיחים ורהיטים נגועים.

   

  הרופא יוכל לרשום לכם טיפול שיהרוג את הקרדית, אבל תמשיכו להתגרד זמן מה לאחר מותן. להקלת הגרד רופאים נותנים משחה המכילה קורטיקוסטרואידים. ואל תשכחו שכדי לחסל את הקרדיות יש להיפטר גם מאלו שמתחבאות במיטה, בבגדים וכו'.
  חזור למעלה
  טריכומוניאזיס
  כך הרגשתי: התחלתי לצאת עם מישהו שאני מטורפת עליו, ואנחנו מקיימים יחסי מין. או לפחות קיימנו. עכשיו יש לי סימפטומים נוראיים - הפרשה מרובה מהנרתיק, קצפית בצבע צהוב-ירקרק. כואב לי בכל האזור שמסביב לנרתיק ובחלק העליון של הירכיים. החבר שלי בסדר גמור. זה רק אני, או מה?

   

  זה מה שקיבלתי: גברים בדרך כלל לא סובלים מתסמיני טריכומוניאזיס. אבל אם הוא יסתכל מוקדם בבוקר, גבר נגוע יבחין במעט הפרשה רירית מהפין. לעתים גם נשים סובלות רק מהפרשה מועטה, אבל לרוב הזיהום גורם לגרד, צריבה והפרשה ירקרקה עם ריח רע.

   

  הגורם לזיהום הוא טפיל חד תאי, טריכומונס וגינליס (פרוטוזואה). גשו לרופא, שניכם. טיפול חד פעמי כמעט תמיד פותר את הבעיה, אם בני הזוג מטופלים במקביל, אם כי הטיפול אצל גברים לרוב קצת ארוך יותר. אם יש לכם יותר מפרטנר אחד למיטה, כל בני הזוג צריכים להיבדק ולקבל טיפול.

   

  חזור למעלה
  עגבת
  כך הרגשתי: ניהלתי רומן מחוץ לנישואים, אבל סיימתי אותו אחרי כמה פגישות. אני מרגיש נורא, לעולם לא אעשה את זה שוב. הבעיה היא שאחרי כשלושה שבועות גיליתי פצע לא מכאיב על הפין. המצאתי תירוץ כדי לא לקיים יחסי מין עם אשתי, והוא הבריא לאחר כחודש. עכשיו יש לי מדי פעם פריחה על כפות הרגליים והידיים. יש קשר?

   

  זה מה שקיבלתי: עגבת (סיפיליס) היתה בעבר מחלה נוראית. והיא עדיין כזו - אם לא מטפלים בה. הפצע על הפין מכונה כיב עגבת. זה הסימן לעגבת ראשונית, והוא נותר שבועיים עד ארבעה שבועות לאחר החשיפה. ללא טיפול המחלה מתקדמת לשלב השני כחודשיים אחר כך. הסימפטומים הראשוניים הם חום, חולשה, הגדלה של קשרי הלימפה ופריחה אדומה בהירה על כפות הידיים והרגליים ועל החזה. הפריחה באה והולכת, כל פעם באזור אחר בגוף. לבסוף המחלה מתחילה לאכול את הקרומים הריריים. וזה עדיין לא הגרוע מכל. לאחר חודשים ואפילו שנים המחלה נכנסת לשלב השלישי, הכולל התפשטות של גידולי עגבת. בשלב הרביעי עגבת שאינה מטופלת עלולה לגרום נזק חמור ללב, לכלי הדם, למוח ולחוט השדרה, עד כדי עיוורון ושיתוק. אדם שהמחלה שלו עברה לשלב השני, ייתכן שהחיידקים שגורמים למחלה כבר חדרו למוח.

   

  למרבה המזל, אנטיביוטיקה מרפאת את המחלה. תצטרך לראות רופא כדי לקבל אבחון וטיפול. ותצטרך לומר לאשתך. אם קיימת איתה יחסי מין, היא עלולה להיות נגועה.

   

  חזור למעלה
  דלקת כבד הפטיטיס B
  כך הרגשתי: אני גבר פעיל מבחינה מינית. לפני כחצי שנה הייתי בנופש בחו"ל, ובהשפעת אלכוהול קיימתי יחסי מין לא מוגנים. בשבוע האחרון אני סובל מכאבי ראש, חום וצמרמורת, ואומרים לי שהעור שלי צהבהב. האם שני הדברים קשורים?

   

  זה מה שקיבלתי: גם דלקת כבד, הנגרמת על ידי נגיף הכבד מסוג הפטיטיס B, היא מחלה המועברת מאדם אחד לשני באמצעות מגע מיני. לאחר תקופת דגירה הנמשכת בין חודש לשישה חודשים, מופיעים תסמינים הכוללים כאבי ראש, צמרמורות, חום, חולשה וצהבת. רוב החולים מחלימים בהדרגה, אך שיעור התמותה הוא 20%-5%.

   

  חזור למעלה
  זיהום בחיידק המופילוס
  כך הרגשתי: לאישה ששכבתי איתה בשבוע שעבר לא היו סימפטומים, ואחרי שיחת טלפון מביכה אני יודע שעדיין אין לה. אבל לי הופיעו על הפין בליטות קטנות ומכאיבות, שהפכו לפצעים פתוחים רכים למגע, מלאים מוגלה ובעלי גבולות משוננים. אני מרגיש כאב עמוק מתחת לעור בצד הפנימי של הירכיים. דוקטור, מה יש לי?

   

  זה מה שקיבלתי: זהו זיהום בקטריאלי הנגרם על-ידי זן של חיידק המופילוס הגורם למחלת מין. הזיהום מתפשט על-ידי מגע ישיר עם הפצעים. הסימפטומים מופיעים לאחר תקופת דגירה של יומיים עד עשרה ימים וכוללים חטטים או מורסות שיוצרים כיבים כואבים עם שוליים משוננים. הכיב יכול להיות די עמוק, ואצל יותר ממחצית החולים יש כיבים מרובים. חלק מהנשים לא מבחינות בסימפטומים עד שבלוטות הלימפה בירכיהן - בצד אחד או בשניהם - מתנפחות וכואבות. גברים נוטים לחלות במחלה הרבה יותר מנשים.

   

  למרבה המזל, הזיהום ניתן לריפוי. פנו לרופא וספרו על כך לבן זוגכם. אפילו אם האישה לא חווה סימפטומים, ייתכן שהיא נדבקה בחיידק וצריכה להיבדק.
  חזור למעלה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  סקס. זה יכול לבוא עם "מתנות" לא רצויות
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים