שתף קטע נבחר

פרס על הבנות ז'נווה: "יש פתרונות יצירתיים יותר"

יו"ר העבודה תומך בקיום השיחות עם הפלסטינים, אך טוען שרק לממשלה נבחרת זכות לחתום הסכמים. הוא מתנגד לסעיפים בהסכם, אותם הציג בפניו ביילין, ובהם "הוויתור על הר-הבית והרצון לפתור הכל בבת-אחת". בכינוס בת"א החליטו החותמים הישראלים על המסמך: להיזהר מקמפיין מפלגתי

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שמעון פרס, מתח היום (א') ביקורת על כמה מהסעיפים שסוכמו בהבנות ז'נווה, אשר נחשפו לפני כשבוע וחצי ב-ynet.

 

יוסי ביילין, מיוזמי המסמך, הציג היום את ההבנות בפני פרס. יו"ר העבודה אמר כי הוא תומך בשיחות עצמן, "במיוחד כשיש שממה בתחום הזה וכשהממשלה לא מוכנה לדבר עם אף אחד". עם זאת, ציין פרס כי הוא מתנגד לכמה מהסעיפים שראה.

 

כך, למשל, מתח פרס ביקורת על הכוונה להגיע בבת-אחת להסדר קבע: "יש להגיע להסדר בשלבים. במהלך של שלב אחד, כשיש בעיה, זה עלול לפוצץ את כל התהליך, ולכן זה לא נכון".

 

יו"ר העבודה מתח גם ביקורת על המוכנות למסור את הריבונות בהר-הבית לידי הפלסטינים, ואמר כי בידיו "פיתרונות יצירתיים יותר". כמו כן, הביע פרס את התנגדותו למעורבות הבינלאומית המוצעת, וכן לפיתרון המוצע לעניין הפליטים הפלסטינים.

 

פרס הדגיש כי "לא מדובר בהסכם, אלא בהבנות. רק ממשלה רשאית לחתום על הסכמים. עם זאת, אני לא מצליח להבין למה ההבנות האלה גורמות לנזק. נזק נעשה כששר כמו אביגדור ליברמן רוצה להפציץ במצרים ולכבוש בסוריה. אם הממשלה רוצה סדר בהתבטאויות, שיעשו קודם סדר בבית".

 

נזהרים מקמפיין מפלגתי

 

אחר הצהריים התכנסו יוזמי הבנות ז'נווה מן הצד הישראלי בבית ציוני אמריקה בתל-אביב, כדי לדון בהמשך הפעילות התקשורתית והאסטרטגית סביב המסמך. בישיבה סוכם כי יש לעשות מאמצים כדי להציג את ההבנות בפני הציבור הישראלי עוד לפני הטקס בשוויץ, שצפוי להתקיים ב- 12 בנובמבר.

 

בנוסף, סוכם כי אסור שמסע השיווק יקבל אופי מפלגתי, על מנת שלא לפגוע בסיכויים לקבלת ההבנות בציבור הרחב.

 

במפגש השתתפו המעורבים ששמם פורסם, בהם יוסי ביילין, חברי הכנסת עמרם מצנע, יולי תמיר וחיים אורון, הרמטכ"ל וחבר הכנסת לשעבר אמנון-ליפקין שחק, חברת הכנסת לשעבר נחמה רונן, האלוף לשעבר גדעון שפר, פרופ' מנחם קליין והסופר עמוס עוז.

 

קבוצת התומכים הוותיקה קיבלה חיזוק בדמותם של השר לשעבר עוזי ברעם, התעשיין דב לאוטמן, צביה גרינפלד המתגוררת בהתנחלות, דליה רבין פילוסוף, הסופר א.ב יהושוע, מפקד מחוז הצפון במשטרה לשעבר אליק רון וכן ציקי ולדן - בתו של ח"כ פרס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פרס. תומך בשיחות, מתנגד לפרטים
צילום: רויטרס
צילום: ג'רמי פלדמן
ביילין. הציג את סעיפי המסמך
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: עטא עוויסאת
אליק רון. פנים חדשות בת"א
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים